Najlepsze Porady BiznesJakie są stopnie i tytuły naukowe w Polsce? Ocena 3 na podstawie 3 komentarzy

Jakie są stopnie i tytuły naukowe w Polsce?

Jakie są stopnie i tytuły naukowe w Polsce? Stopień naukowy

Egzamin dojrzałości, czyli matura, jest furtką do osiągnięcia zawodowego sukcesu — umożliwi nam wspinanie się po stopniach naukowej kariery. Wyższe wykształcenie jest czynnikiem, które bardzo pomaga znaleźć wymarzoną pracę. Przez jakie etapy należy przejść, aby osiągnąć najwyższy tytuł naukowy?


Licencjat
Pierwszy tytuł naukowy można uzyskać w trakcie studiowania. Stopień licencjata zazwyczaj zdobywa się po trzech latach studenckiej edukacji i wymogiem do jego otrzymania jest napisanie pracy licencjackiej.

Magister
Kolejnym stopniem, który można zdobyć w trakcie studiów, jest tytuł magistra — otrzymasz go po napisaniu pracy magisterskiej i jej obronieniu. Uzyskuje się go w sumie po pięciu latach edukacji, wliczając kształcenie zakończone licencjatem.

Doktor
Aby zdobyć tytuł doktora musisz postarać się zostać na terenie uczelni i rozszerzyć tam swoją działalność naukową. Podczas studiów doktoranckich do twoich obowiązków będzie należało między innymi przeprowadzanie zajęć ze studentami oraz napisanie odkrywczej rozprawy doktorskiej na unikalny temat. Tytuł doktora otrzymuje się właśnie za dorobek naukowy w danej dyscyplinie — samodzielnie prowadzone studia.

Doktor habilitowany
Habilitację otrzymasz, gdy zajmiesz się prowadzeniem aktywnej działalności w świecie nauki, oraz gdy uzyskasz osiągnięcia wyróżniające się na tle dotychczasowych badań w swojej dziedzinie. Dzięki stopniowi doktora habilitowanego możesz recenzować rozprawy i prowadzić zajęcia ze studentami.

Profesor
Najwyższym stopniem kariery naukowej jest tytuł profesora, który może zostać nadany wyłącznie przez prezydenta RP, po złożeniu specjalnego wniosku przez uczelnię do Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.

Dodaj komentarz

~Emka
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like
facebook unlike

Dobrze by było, aby autor sprawdził definicję tytułu naukowego i nie używał tego pojęcia jako zamiennika dla stopnia zawodowego.

Porada Jakie są stopnie i tytuły naukowe w Polsce?
Dodano:
facebook like 436
facebook unlike 1

Czy nasza porada Jakie są stopnie i tytuły naukowe w Polsce? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jakie są stopnie i tytuły naukowe w Polsce?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Tola Witkowska
Dodano:
facebook like 3
facebook unlike 0

coś w tym jest


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jakie proporcje ?
sprawdza się! polecam
Znakomity artykuł, bardzo dobrze sie go czyta. Wiele...
ciekawa porada
ciekawe może i tak...
Zastanawiałam się ostatnio jak zastrzec znak towarowy....
hmmm ciekawe