Najlepsze Porady BiznesJakie są stopnie i tytuły naukowe w Polsce?

Jakie są stopnie i tytuły naukowe w Polsce?

Jakie są stopnie i tytuły naukowe w Polsce? Stopień naukowy

Egzamin dojrzałości, czyli matura, jest furtką do osiągnięcia zawodowego sukcesu — umożliwi nam wspinanie się po stopniach naukowej kariery. Wyższe wykształcenie jest czynnikiem, które bardzo pomaga znaleźć wymarzoną pracę. Przez jakie etapy należy przejść, aby osiągnąć najwyższy tytuł naukowy?


Licencjat
Pierwszy tytuł naukowy można uzyskać w trakcie studiowania. Stopień licencjata zazwyczaj zdobywa się po trzech latach studenckiej edukacji i wymogiem do jego otrzymania jest napisanie pracy licencjackiej.

Magister
Kolejnym stopniem, który można zdobyć w trakcie studiów, jest tytuł magistra — otrzymasz go po napisaniu pracy magisterskiej i jej obronieniu. Uzyskuje się go w sumie po pięciu latach edukacji, wliczając kształcenie zakończone licencjatem.

Doktor
Aby zdobyć tytuł doktora musisz postarać się zostać na terenie uczelni i rozszerzyć tam swoją działalność naukową. Podczas studiów doktoranckich do twoich obowiązków będzie należało między innymi przeprowadzanie zajęć ze studentami oraz napisanie odkrywczej rozprawy doktorskiej na unikalny temat. Tytuł doktora otrzymuje się właśnie za dorobek naukowy w danej dyscyplinie — samodzielnie prowadzone studia.

Doktor habilitowany
Habilitację otrzymasz, gdy zajmiesz się prowadzeniem aktywnej działalności w świecie nauki, oraz gdy uzyskasz osiągnięcia wyróżniające się na tle dotychczasowych badań w swojej dziedzinie. Dzięki stopniowi doktora habilitowanego możesz recenzować rozprawy i prowadzić zajęcia ze studentami.

Profesor
Najwyższym stopniem kariery naukowej jest tytuł profesora, który może zostać nadany wyłącznie przez prezydenta RP, po złożeniu specjalnego wniosku przez uczelnię do Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Turystykę określić można mianem podróży w celu zobaczenia i...
Rolka do ubrań i roomba to moje ulubione "sprzęty" odkąd mam...
Jak zarejestrować numer z plusa
Przydadzą się te rady na pisanie referatu.
Po wszelkie porady i pomoc w naprawie sprzętu AGD radzę...
Moim zdaniem każda profesjonalna agencją, powinna taką umowę...
Wybierając agencje pamiętajmy aby sprawdzić ją, żeby nie...