Podania pisze się w różnych sprawach. Zazwyczaj poprzez pismo zwracamy się z prośbą do osoby, firmy czy instytucji. Najczęściej spotykaną formą podania jest podanie o pracę czy o przyjęcie do szkoły albo na studia. Wzór podania jest jednak jeden i powinny się w nim znajdować konkretne elementy, które sprawią, że nasze pismo będzie profesjonalnie sporządzone i zostanie wzięte pod uwagę.
Co musi zawierać podanie?
Na samej górze musi się znajdować miejscowość i data, z jaką sporządzamy pismo. Następnie dane nadawcy, czyli nasze imię i nazwisko, adres, numer telefonu. Nieco niżej piszemy dane adresata, tak samo jak w przypadku nadawcy, jednak możemy jakoś go tytułować np.: pan prezes zarządu, zarząd, spółka itp. Poniżej na środku piszemy "Podanie", może to być "Podanie o pracę" lub inne. Teraz przechodzimy do treści. Pismo musi być uprzejme i napisane formalnym językiem. Zaczynamy od wstępu pisząc "Zwracam się z prośbą...", "Uprzejmie proszę o...". Podajemy także uzasadnienie, czyli argumenty dlaczego o coś prosimy np.: "Moją prośbę uzasadniam tym, że...". Na koniec jeszcze raz prosimy o rozpatrzenie prośby. Na dole dodajemy zwrot grzecznościowy "z poważaniem" i podpisujemy się imieniem i nazwiskiem.
Inne wskazówki
Podanie może być napisane odręcznie lub na komputerze, ale podpis musi być wykonany przez nas. Poza tym pismo sporządzamy na kartce papieru A4, najlepiej czystej, bez kratek ani linii. Pamiętajmy żeby nie była zmięta czy poplamiona. To, w jakiej formie dostarczymy podanie, wiele o nas mówi. Schludnie napisane na pewno zostanie lepiej przyjęte. Podanie wysyłamy na adres osoby lub firmy, do której się zwracamy. Możemy również dostarczyć je osobiście.
Opinie na temat artykułu
Nowe artykuły




Losowe artykuły



