Najlepsze Porady BiznesPraca zdalna - wady i zalety Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Praca zdalna - wady i zalety

Praca zdalna - wady i zalety

Praca zdalna - system pracy, który nieoczekiwanie stał się koniecznością. Wykonywanie obowiązków zawodowych na odległość wymaga odpowiedniego planowania - zarówno przestrzeni, jak i organizacji pracy. Jednak czy home office to dobre rozwiązanie dla każdego? Czy warto czasem skorzystać z możliwości pracy zdalnej?


Każdy, kto pracuje przy komputerze, może wykonywać swoje zadania korzystając z komputera domowego. Graficy, programiści, copywriterzy czy osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie serwisów internetowych nie muszą każdego dnia wykonywać obowiązków z biura. Jeśli dysponują odpowiednimi narzędziami i oprogramowaniem, nie muszą wychodzić z domu, wy zarabiać pieniądze. Praca zdalna wymaga odpowiedniej samodyscypliny, motywacji oraz organizacji. Jeśli już musisz pracować w trybie home office, dobrze byłoby wydzielić do tego celu oddzielne pomieszczenie lub chociaż małą przestrzeń. Osoby introwertyczne, które lubią przebywać same ze sobą zwykle bardziej cieszą się z możliwości takiego trybu pracy niż ekstrawertycy, którzy lubią otoczenie współpracowników. Jakie są zalety i wady pracy zdalnej?

Zalety pracy zdalnej:

Oszczędność czasu
Chyba największą zaletą home office jest brak przymusu dojazdu do miejsca pracy. To z kolei umożliwia późniejszą porę wstania oraz dłuższy sen. Dla tych, którzy pokonują każdego dnia wiele kilometrów, by dotrzeć do biura, możliwość pracy z domu to świetny sposób na swego rodzaju odpoczynek. Dzięki temu możemy też bardziej elastycznie podejść do godzin pracy, bez konieczności bycia w biurze o konkretnej godzinie.

Poczucie niezależności
Owszem, home office nie zwalnia nas od konieczności wykonywania tych samych zadań, ale zawsze inaczej pracuje się ze świadomością, że szefa nie ma za ścianą lub nie obserwuje nas przy pomocy kamer monitoringu. Co więcej, praca zdalna sprawia, że przestajemy rywalizować ze współpracownikami i spokojniej wykonujemy zadania.

Możliwość pracy z dosłownie każdego miejsca
Home office to najczęściej praca z domu, ale tak naprawdę nikt nie określa z jakiego domu. Jeśli masz odpowiedni sprzęt oraz połączenie z Internetem, nic nie stoi na przeszkodzie, by przebywać w domku w środku lasu lub na egzotycznej plaży. Najważniejsze, by zadania były wykonane terminowo i być dostępnym dla klientów w wyznaczonych porach.

Więcej czasu dla siebie
Skoro nie tracisz czasu na dojazdy i powroty, masz go zdecydowanie więcej dla siebie oraz rodziny.

Ułatwia możliwość rozwoju
Praca zdalna to praca umysłowa, dzięki czemu jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy zmagają się z niepełnosprawnością lub chorobami. Aktywność zawodowa to często sposób na terapię, socjalizację oraz możliwość zarobku dla tych, którzy nie mogą się przemieszczać.

Wady pracy zdalnej:

Rozpraszanie
W domu otacza nas rodzina, zwierzęta oraz rozmaite przedmioty nazywane rozpraszaczami. Oprócz odwracania naszej uwagi, rozpraszacze często mogą nam utrudniać skupienie, co z kolei wpływa na efektywność.

Brak kontaktu ze współpracownikami
Ekstrawertycy, którzy potrzebują żyć wśród ludzi zwykle ciężej znoszą konieczność zamknięcia i wykonywania pracy z domu. Brak możliwości bezpośredniej rozmowy lub spotkań może wpływać negatywnie na samopoczucie, co z kolei także przełoży się na motywację oraz wydajność.

Brak wydzielonego miejsca do pracy
W przypadku, kiedy mieszkasz w niewielkiej kawalerce, nie zawsze jest możliwość stworzenia wygodnego kąta do pracy. Zdarza się, że pracujemy z łóżka lub kanapy, narażając kręgosłup na różnorodne schorzenia.

Problem z podziałem doby na pracę i życie prywatne
Osoby, które przez dłuższy czas praktykują pracę zdalną często mówią, że granica pomiędzy pracą a życiem rodzinnym bardzo mocno się zaciera. Nieustanne towarzystwo dzieci może i jest przyjemne, ale w czasie, kiedy pracujesz to może skutecznie wybijać z rytmu i zaburzać wykonywanie obowiązków.

Dodaj komentarz

Porada Praca zdalna - wady i zalety
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 465
facebook unlike 1

Czy porada Praca zdalna - wady i zalety przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Praca zdalna - wady i zalety? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Emilia Czarnecka
Dodano:
facebook like 2
facebook unlike 0

ciekawe może i tak...

~Jan
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Super


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Aby wyłączyć pliki cookies, możesz postępować zgodnie z...
Picia alkoholu może mieć różne skutki zarówno krótko-, jak i...
Wykrycie raka piersi jest zwykle możliwe poprzez zastosowanie...
w młodości cierpaiałem na afry - pamietam ze za komuny na afry...
ciekawe może i tak...
Dobrze napisane, zgadzam się z wszystkim - opisane kwestie na...
Czy porada Jak oszczędzać pieniądze gdy nie masz z czego?...
Czy opis porady Jak poprawnie rozliczyć PIT? przydała Ci się ?...