Najlepsze Porady BiznesUbezpieczenie OC dla rolnika – co obejmuje? Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Ubezpieczenie OC dla rolnika – co obejmuje?

Ubezpieczenie OC dla rolnika – co obejmuje?

Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to ubezpieczenie obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Jednak w przypadku rolników sytuacja z ubezpieczeniami OC jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ zobowiązani są oni do zakupu aż trzech różnych polis. Kto musi płacić OC rolników? Co obejmuje to ubezpieczenie i na jakie odszkodowania można liczyć?


Czym jest OC rolników i co zawiera?

OC rolników to jedno z trzech obowiązkowych ubezpieczeń dla osób, które prowadzą działalność rolną. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli określa, że obowiązek zakupu OC rolnika powstaje z dniem, w którym osoba wchodzi w posiadanie gospodarstwa rolnego. 

OC dla rolników obejmuje odpowiedzialność cywilną rolnika oraz osób, które pozostają z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. Ubezpieczenie to obejmuje także każdą osobę, która w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej, pracując w tym gospodarstwie, wyrządziła szkodę w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa rolnego. W zakres tych szkód wchodzą zarówno utrata, uszkodzenie lub zniszczenie mienia, jak i śmierć czy uszkodzenie ciała. 

Warto pamiętać także o tym, że ubezpieczenie OC dla rolników obejmuje także szkody związane z ruchem pojazdów wolnobieżnych, które są w posiadaniu rolnika i które wykorzystywane są w związku z prowadzonym przez niego gospodarstwem rolnym. 

Szkody, które obejmuje OC rolników, mogą powstać w skutek wykonywanych czynności lub poprzez zaniechanie lub nienależyte wypełnianie obowiązku. Ubezpieczenie OC pokrywa także straty wyrządzone umyślnie. 

OC rolników – do jakiej kwoty?

Każde ubezpieczenie posiada tzw. sumę gwarancyjną, która określa maksymalny limit odpowiedzialności ubezpieczyciela. W przypadku OC rolników jest to:

  • 5 210 000 euro w przypadku szkód na osobie,
  • 1 050 000 euro w przypadku szkód w mieniu.

Ważne jest, że limity te mają zastosowanie w odniesieniu do jednego zdarzenia bez względu na liczbę osób w nim poszkodowanych. 

Obowiązkowe ubezpieczenia dla rolników

OC rolników to tylko jedna z trzech obowiązkowych polis dla osób prowadzących działalność rolną. Ponadto zobowiązani są oni do wykupienia ubezpieczenia budynków rolniczych oraz ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych. 

Trzy obowiązkowe ubezpieczenia to dość spory wydatek. Dobrze więc mądrze wybrać ubezpieczenie OC. Kalkulator ubezpieczenia samochodu pomoże w doborze najlepszego i najtańszego rozwiązania. 

Ubezpieczenie budynków rolniczych

Ubezpieczenie budynków rolniczych jest obowiązkowym ubezpieczeniem dla każdego rolnika. Chroni ono wszystkie budynki, które wchodzą w skład gospodarstwa rolnego. Polisa obejmuje ochronę przed ogniem, huraganem, powodziami oraz innymi zdarzeniami losowymi. 

Należy pamiętać, że ubezpieczenie to musi być wykupione w dniu, kiedy budynek zostanie pokryty dachem i nie obejmuje ono namiotów i tuneli foliowych. Ochroną nie są objęte także budynki przeznaczone do rozbiórki oraz te, których stan techniczny przekroczył 100% norm zużycia. 

Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych

Ubezpieczenie to obejmuje wszystkie pojazdy, które wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, czyli kombajn, traktor itd. Ważne jest, że OC pojazdów mechanicznych musi zostać wykupione najpóźniej w dniu rejestracji danego pojazdu. Więcej informacji na ten temat na Ocenapolis.pl.

Osoby prowadzące działalność rolną mogą dodatkowo zdecydować się także na dobrowolne ubezpieczenie Agro Casco, które jest odpowiednikiem samochodowego AC. Warto postawić na takie rozwiązanie w przypadku pojazdów, których wartość jest bardzo wysoka, a które są szczególnie narażone na różnego rodzaju uszkodzenia i zniszczenia. 

Kto musi wykupić OC rolników?

Zgodnie z ustawą, do zakupu OC dla rolników zobowiązani są wszyscy, którzy znajdują się w posiadaniu lub współposiadaniu gospodarstwa rolnego. Gospodarstwo rolne to natomiast obszar użytków rolnych, który przekracza łącznie jeden hektar i który, przynajmniej w części, podlega opodatkowaniu rolniczemu. 

Dodaj komentarz

Porada Ubezpieczenie OC dla rolnika – co obejmuje?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 187
facebook unlike 1

Czy inspiracja Ubezpieczenie OC dla rolnika – co obejmuje? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Ubezpieczenie OC dla rolnika – co obejmuje?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Emilia Duda
Dodano:
facebook like 5
facebook unlike 0

proste i banalne

~Dorota
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Ubezpieczenie OC musi obejmować zarówno pojazdy mechaniczne i budynki. Dobry wpis.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Pomocny artykuł
Przydatne porady
Na pewno wypróbuję tych metod
Pomocne porady
proste i banalne
Ciekawy artykuł, z własnego doświadczenia mogę napisać że...
Przydatne porady
Interesujący artykuł.