Szkolenia firmowe posiadają szerokie grono zwolenników. Przez niektórych uważane są jednak za niepotrzebny element i stratę czasu. Jest to podejście nieco ograniczone - jak wiadomo powszechnie, szkolenia firmowe potrafią przynieść konkretnej firmie szereg korzyści. Nie da się również ukryć, że będą dla przedsiębiorcy pewnym wydatkiem.
Czy zatem opłaca się organizować szkolenia firmowe?
Zdecydowanie tak. Inwestycja w szkolenia jest bowiem zdecydowanie opłacalna. Na rynku panuje tak duża konkurencja w poszczególnych branżach, iż trzeba stale poszukiwać sposobów radzenie sobie z określonymi sytuacjami, zagrożeniami, a także doskonalić posiadaną już wiedzę. Jeśli konkretnej firmy nie stać na organizację szkolenia w ciekawej aranżacji, może przeprowadzić je w siedzibie firmy. Wystarczy, iż posiada specjalistyczną salę szkoleniową, w której w komfortowych warunkach można nabyć nowe kompetencje czy też wiedzę.
Kluczowe aspekty dobrze zorganizowanej sali szkoleniowej
Jak powszechnie wiadomo - duże lepiej zdobywa się wiedzę w takich pomieszczeniach, które kojarzą nam się pozytywnie i są komfortowe. Zaryzykować można nawet stwierdzenie, że odpowiednie przygotowanie sali ma wpływ na to, jak wiele uczestnicy szkolenia firmowego z niego wyniosą. Czy można bowiem mówić o efektywności szkolenia wówczas, gdy nie mamy jak zapisać istotnych informacji, albo nie widzimy osoby, która prezentuje zagadnienia? Raczej nie. I nie chodzi tu bynajmniej o to, iż do przeprowadzenia szkolenia konieczne będzie wynajęcie sali w hotelu pięciogwiazdkowym, ale o to, iż konieczne jest zapewnienie przynajmniej minimum komfortu dla pracowników, którzy biorą udział w szkoleniu.
Wyposażenie sali szkoleniowej
Wyposażenie sali, gdzie przeprowadzane będzie szkolenie firmowe jest tak samo ważne, jak wielkość pomieszczenia i jego estetyka. Bardzo ważne w przypadku każdej sali szkoleniowej są meble. Powinny być one ergonomiczne i wygodne. Każdy uczestnik szkolenia musi mieć wystarczająco dużo miejsca przy stole, aby bez problemu robić notatki i zapisy, ewentualnie postawić laptop czy tablet. Nie bez znaczenia na szkoleniu będzie także tablica, na której można poszczególne kwestie zapisać, a następnie zetrzeć. To, co jest zilustrowane (nawet w formie zapisu na tablicy) znacznie szybciej zapamiętujemy i przyswajamy. Warto także przemyśleć kwestię prezentacji multimedialnych i wizualizacji. Znacznie ciekawsze są one dla uczestników szkolenia, niż suchy tekst, wygłaszany jednym tonem przez długie szkolenie.