Najlepsze Porady BiznesZa co można dostać mandat? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Za co można dostać mandat?

Za co można dostać mandat? Przejście dla pieszych - wykroczenia

Nieraz nie zdajemy sobie sprawy, za jakie wykroczenia możemy dostać mandat. Oczywiście każdy z nas wie, że za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, zakłócanie ciszy nocnej oraz przekraczanie dozwolonej prędkości na drodze będzie równoznaczne z karą pieniężną. Jednak czy wiesz, że mandat dostaniesz również za grillowanie na balkonie? Dla niektórych takie słowa mogą być sporym zaskoczeniem. Sprawdź, za jakie czynności policja lub straż miejska może Cię ukarać mandatem.


1. Nieustąpienie pierwszeństwa autobusowi
Jeżeli widzisz, że autobus wrzucił kierunkowskaz oznaczający chęć włączenia się do ruchu, zdejmij nogę z gazu i go przepuść. Na terenie zabudowany powinniśmy ustępować pierwszeństwa autobusowi komunikacji miejskiej — jednakże ten przepis nie obowiązuje poza terenem zabudowanym. Jeżeli nie dostosujemy się do tej reguły, możemy otrzymać mandat nawet o wysokości 200 zł.

2. Postój z włączonym silnikiem
Jeżeli silnik jest włączony dłużej niż minutę, możesz zostać ukarany mandatem w wysokości 100 zł lub grzywną do 5 tysięcy zł, a to wszystko ze względu na niepotrzebne emitowanie zanieczyszczeń oraz wywoływanie hałasu. W taki sposób prawo łamią nie tylko kierowcy, którzy na przykład w zimie odpalają silnik podczas odśnieżania, ale również taksówkarze czy kierowcy busów i autobusów.

3. Wolna jazda
Zbyt wolna jazda przyczynia się do utrudnienia prawidłowej jazdy innym kierowcom — często prowadzi do niebezpiecznych sytuacji, ponieważ zwiększa frustrację kierowców. Co więcej, im większa jest różnica w prędkościach, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że pojazd jadący za nami zdoła wyhamować. Na niektórych drogach widoczne są nawet znaki informujące o minimalnej dozwolonej prędkości. Jeżeli jezdnia jest sucha, a widoczność dobra należy dostosować się do prędkości nakazanej w przepisach.

4. Przejścia dla pieszych
Pieszemu nie wolno wtargnąć na drogę przed nadjeżdżającym samochodem — grozi za to mandat w wysokości 50 zł. Ukarani mogą zostać użytkownicy przejścia, którzy celowo zwalniają, bez przyczyny się zatrzymują lub przez przejście przebiegają. Piesi poruszający się poza terenem zabudowanym zobligowani są do noszenia odblasków.

5. Grillowanie na balkonie
Korzystanie z grilla węglowego może zostać potraktowane jako wywołanie zagrożenia pożarowego. Co więcej, dym unoszący się z grilla oraz zapach smażonego mięsa z łatwością przedostanie się do mieszkań sąsiadów.

6. Pies bez kagańca i smyczy
Jeżeli pies jest zagrożeniem dla ludzi — wykazuje agresywne zachowanie, a jest bez kagańca i bez smyczy, właścicielowi może grozić dość sroga kara, bo od 1000 zł do 5000 zł. Psa ze smyczy nie wolno spuszczać na terenach leśnych.

7. Palenie i przeklinanie w miejscu publicznym
Za brak kultury osobistej można otrzymać mandat w postaci 100 zł. Zabronione jest palenie papierosów w miejscach publicznych oraz w parkach miejskich i na chodnikach. Zazwyczaj tereny rekreacyjne mają odrębne regulaminy, do których warto się zastosować.

Dodaj komentarz

Porada Za co można dostać mandat?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 218
facebook unlike 1

Czy porada Za co można dostać mandat? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Za co można dostać mandat?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Nikola Szymańska
Dodano:
facebook like 5
facebook unlike 0

ciekawe może i tak...


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jakie proporcje ?
sprawdza się! polecam
Znakomity artykuł, bardzo dobrze sie go czyta. Wiele...
ciekawa porada
ciekawa porada
ciekawa porada
Szukając pracy napotkałem się na wiele ogłoszeń i w 80% razem...