09.02.2024

Czym i jak karmić chomika

Czym i jak karmić chomika

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Jan Kowalski
Jan jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematyce technologii i nowoczesnych rozwiązań. Jego artykuły zawierają recenzje nowych gadżetów, wskazówki dotyczące korzystania z internetu oraz informacje o nowych trendach technologicznych.
Udostępnij

Chomik należy do podrodziny gryzoni z rodziny chomikowatych. W przypadku zwierząt hodowanych podstawowym pokarmem jest specjalistyczna mieszkanka przeznaczona dla gryzoni, jednakże nie wolno zapomnieć o dodatkach żywieniowych, do których należą: nasiona, warzywa, owoce, zioła oraz owady — chomiki chętnie spożywają larwy mącznika, które należy im podawać tygodniowo w celu uzupełnienia białka. Pamiętaj, że chomika nie należy karmić kruchą sałatą, cebulką, fasolą, owocami z pestkami, solonymi orzeszkami, owocami cytrusowymi oraz oczywiście słodyczami. Chomiki żyją średnio 2-3 lata, jednak zdarzają się przypadki, gdy chomik dożywa aż 5 lat. Prawidłowe karmienie chomika sprawi, że nie tylko będzie zdrowy, ale również będzie miał ładne futerko. Poniżej znajdziesz użyteczne wskazówki, które pokażą Ci jak zająć się zwierzątkiem.


1. Przede wszystkim każdy chomik w miejscu przechowywania powinien mieć dostęp do świeżej wody z poidełkiem — należy je umieścić dość nisko, jednakże nie zbyt nisko, aby wióry nie zamakały.

2. Głównym pokarmem dla gryzonia powinna być specjalna mieszanka, która jest bogata w mikroelementy oraz potrzebne mu do codziennego funkcjonowania witaminy.

3. Raz dziennie uzupełniaj dietę chomika posiekanymi warzywami, np.: seler, szpinak, marchewka czy brokuły. W taki sposób sprawisz, że chomik nie będzie miał problemów żołądkowych.

4. Dwa razy w tygodniu podawaj gryzoniowi do jedzenia świeże owoce. Do najbardziej wskazanych należą: jabłko, banan, winogrona, arbuz.

5. Zwierzak powinien mieć stały dostęp do twardych przekąsek, np.: orzechów, które pomogą w ścieraniu ząbków — będą one czyste i zdrowe.

6. Od czasu do czasu uzupełniaj białko chomika, podając mu żywe świerszcze lub mączniki kupione w sklepie zoologicznym.

7. Pamiętaj, że każdy chomik jest inny i będzie miał w swoim jadłospisie dania, które lubi oraz takie, za którymi niezbyt przepada. Eksperymentuj z ziarnami, warzywami oraz robakami, a z czasem będziesz wiedzieć, co podawać swojemu chomikowi.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Dom i ogród jest ważny Czy porada Czym i jak karmić chomika przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Czym i jak karmić chomika? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Czym i jak karmić chomika
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
hmmm ciekawe
~Melania Jankowska
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności