09.02.2024

Jak czyścić krzesła tapicerowane?

Jak czyścić krzesła tapicerowane?

Ocena artykułu

Na podstawie 4 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Michał Lewandowski
Michał jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, ekspertem od finansów osobistych i oszczędzania. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące zarządzania budżetem, inwestowania pieniędzy oraz osiągania finansowej stabilności.
Udostępnij

Tapicerowane meble należą do najczęściej wybieranych elementów wyposażenia. Produkty te znajdziemy zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i przestrzeniach publicznych oraz lokalach użytkowych. Nic dziwnego, meble tapicerowane tkaniną lub skórą są stylowe, estetyczne i uniwersalne. Jak to bywa z meblami, także produkty tapicerowane się brudzą czy zużywają. Dlatego każdy posiadacz foteli czy krzeseł tapicerowanych musi pamiętać o ich regularnym czyszczeniu oraz odświeżaniu. 


W jaki sposób czyści się krzesła tapicerowane?

To, jakich preparatów użyć do prania tapicerki meblowej lub jaką metodę zastosować, zależy przede wszystkim od jej rodzaju. W sklepach z meblami oraz chemią gospodarczą znaleźć można wiele środków chemicznych w postaci pianek czy proszków, dopasowanych do czyszczenia oraz pielęgnacji konkretnych materiałów tapicerskich. Zdecydowanie łatwiej znaleźć preparaty do czyszczenia tkanin czy skór naturalnych. Uważać trzeba za to w przypadku bardziej wymagających tkanin, jakich jak aksamit, welur czy plusz.

Bawełna, len wełna

Krzesła tapicerowane tkaniną bawełnianą, lnem lub materiałem z dodatkiem wełny dość mocno nasiąkają wilgocią i plamy są na nich bardzo widoczne. Problematyczne mogą być zwłaszcza plamy po winie czy kawie. Materiały naturalne czyści się najczęściej łatwo dostępnym detergentem, przy pomocy delikatnej gąbki lub szmatki. W przypadku trudniejszych plam warto wspomóc się roztworami powstałymi na bazie kwasu cytrynowego oraz preparatów przeznaczonych do plam powstałych po kawie lub winie. Często zdarza się, że na tapicerowanych krzesłach pozostają plamy po tuszu czy atramencie z długopisów. W przypadku tych substancji najlepiej sprawdzi się gliceryna.

Skóra naturalna i ekologiczna

Te rodzaje tapicerki na krzesłach należą do najłatwiejszych w czyszczeniu. Wynika to z faktu, że te materiały są wysoce odporne na wilgoć i wystarczy przetrzeć tapicerkę na sucho bądź mokro, aby pozbyć się zabrudzeń. W przypadku krzeseł tapicerowanych skórą albo eko skórą https://www.tkaninydekoracyjne.com.pl/oferta/eko-skory#/ istotna jest pielęgnacja na co dzień i stosowane odpowiednich preparatów zabezpieczających przed uszkodzeniami.

Welur, aksamit, plusz

W przypadku tych materiałów czyszczenie wymaga zdecydowanie więcej uwagi i może być nieco problematyczne. Aby wyczyścić zabrudzenia z tych tkanin należy raczej polegać na domowych sposobach pozbywania się plam. Mocne środki chemiczne mogą zniszczyć welur lub aksamit, pozostawiając na nich widoczne ślady. Dlatego do usuwania plam z tego typu materiałów najlepiej sprawdzą się mieszanki amoniaku z czystą wodą. Do tego celu należy użyć miękkiej gąbeczki. Podczas czyszczenia należy pamiętać, by plamy usuwać w kierunku "z włosem". Po zakończeniu czynności należy dodatkowo wyczesać tkaninę tapicerską i pozostawić do wyschnięcia.

Pielęgnacja podstawy krzesła tapicerowanego

Jeśli już decydujesz się na czyszczenie lub odświeżenie mebli tapicerowanych, nie możesz zapomnieć o pielęgnacji stalowej lub drewnianej konstrukcji krzesła. Do mycia nóg należy użyć wody zmieszanej z delikatnym środkiem czyszczącym. W przypadku krzeseł drewnianych warto użyć także preparatu do pielęgnacji politury, który stanowi doskonałą bazę pod olej lniany, stosowany do konserwacji powierzchni drewnianych. To bardzo istotne, bo pozwala utrzymać podstawę krzesła tapicerowanego w doskonałej kondycji, dzięki czemu mebel posłuży przez wiele kolejnych lat. Czyszczenie krzeseł tapicerowanych z pewnością nie jest ulubioną czynnością posiadaczy tego typu mebli. Jednak jest to konieczne, aby zachowa ich piękny wygląd oraz dobrą kondycję. Bez względu na to, jaki mebel tapicerowany posiadasz i jakim materiałem jest obity, zawsze trzeba przetestować wybrany środek chemiczny albo roztwór w mało widocznym miejscu tapicerki. Może się okazać, że wybrany środek jest zbyt mocny i przy zastosowaniu mógłby bardziej uszkodzić materiał albo skórę. Dlatego konieczne jest sprawdzenie, czy podczas czyszczenia bardziej nie zniszczymy naszego pięknego krzesła tapicerowanego.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(4)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Krzesła tapicerowane czasami sprawiają kłopot w ich czyszczeniu. Przez np. ich delikatny materiał lepiej jest oddać je w ręce fachowców pralni.
~Jadzia
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Mam w swoim domu krzesła tapicerowane wykonane z weluru. Prawie zniszczyłam swoje meble, kiedy chciałam je wyczyścić na własną rękę. Radzę oddać je do pralni.
~Renata
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Dom i ogród jest ważny Czy opis porady Jak czyścić krzesła tapicerowane? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak czyścić krzesła tapicerowane?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak czyścić krzesła tapicerowane?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
proste i banalne
~Sylwia Czarnecka
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności