09.02.2024

Jak skutecznie wyczyścić fugi?

Jak skutecznie wyczyścić fugi?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Karolina Wiśniewska
Karolina jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z domem i ogrodem. Jej artykuły zawierają praktyczne porady dotyczące aranżacji wnętrz, pielęgnacji roślin, oraz organizacji przestrzeni wokół domu.
Udostępnij

Jedną z najmniej lubianych czynności domowych z pewnością jest czyszczenie fug. Ich mycie centymetr po centymetrze jest nużące i czasochłonne, a często łączą kafelki położone nie tylko w kuchni, ale i w łazience. Ponadto często wykonane są z jasnego materiału i mają chropowatą strukturę, która tylko ułatwia brudowi i pleśni gromadzenie się w nich. Czy istnieją sposoby, które pomogą w walce z nimi, a przy tym będą ekonomiczne i niewymagające wielu godzin szorowania? Oczywiście! Poniżej przedstawiamy kilka z nich.


Ocet i soda oczyszczona
Jest to domowa mieszanka, która zdecydowanie pomoże w zwalczaniu brudu. 80 g sody oczyszczonej należy wymieszać z 100 ml wody i taką samą ilością octu tak, by powstała pasta. Trzeba rozprowadzić ją na całej długości fug przy pomocy szmatki lub szczoteczki i pozostawić na godzinę. Gdy czas minie, wystarczy jeszcze raz przetrzeć fugi, a następnie zmyć pastę letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Pasta do zębów
Innym skutecznym sposobem na domycie fug jest zastosowanie pasty do zębów. Jest to jednak nieco bardziej czasochłonna metoda - pastę trzeba nanieść na fugi szczoteczką, odczekać 30 minut, po czym je dokładnie wyszorować. Następnie również przemyć wodą z płynem do mycia naczyń.

Proszek do pieczenia
Metoda da znajdzie zastosowanie w przypadku tłustych plam, a także kamienia i rdzy. Spryskane niewielką ilością wody fugi wystarczy posypać proszkiem do pieczenia. Po upływie godziny, powstałą papkę trzeba zetrzeć i dokładnie umyć przestrzeń.

Płyn do toalety
Jest to efektywna metoda, która wymaga jednak nakładu pracy. Płyn do mycia toalet zawierający chlor połączyć trzeba z wodą w proporcjach 1:1 i w otrzymanym roztworze moczyć szczoteczkę do zębów, którą będzie się myć fugi. Czynność tę najlepiej wykonywać w rękawiczkach i w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Należy uważać także, by nie pochlapać innych przestrzeni, bo mogą powstać plamy. Po umyciu, powierzchnię należy jeszcze raz przetrzeć wodą z płynem do mycia naczyń, a na koniec przewietrzyć mieszkanie.

Jak wybielić fugi?
Nawet najbardziej zadbane fugi mogą utracić swój biały kolor i przybrać kremowy lub żółty odcień. By je wybielić, najlepiej użyć soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Sokiem wystarczy obficie je skropić, natomiast kwasek nanieść na ich zwilżoną powierzchnię. Po kwadransie wystarczy przetrzeć ją ściereczką i umyć.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Ja zawsze korzystam z tego samego czyli kwasku cytrynowego dla mnie jest to sprawdzona i działająca metoda
~Jadzia
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Ocet i soda najlepszy sposób na poradzenie sobie z fugami.
~Edyta
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady domowe Czy porada Jak skutecznie wyczyścić fugi? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak skutecznie wyczyścić fugi?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak skutecznie wyczyścić fugi?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności