09.02.2024

Piły spalinowe - 5 wskazówek przed zakupem

Piły spalinowe - 5 wskazówek przed zakupem

Ocena artykułu

Brak opinii. Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy!
autor
Autor artykułu
Ewa Wojciechowska
Ewa jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z kulinariami i zdrowym gotowaniem. Jej artykuły zawierają przepisy na smaczne i zdrowe potrawy, porady dotyczące planowania posiłków oraz informacje o wartościach odżywczych różnych produktów.
Udostępnij

Piły spalinowe to wszechstronne i funkcjonalne urządzenia, które pomogą przy wszelkich pracach związanych z obróbką drewna. Przydają się w lesie, ale także w ogrodzie, na działce czy przed domem. Zanim jednak przejdziesz do kasy lub klikniesz przycisk “kupuję”, warto sprawdzić kilka spraw.


Nie przesadzaj z mocą silnika

Im większa moc silnika, tym lepiej? Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziesz korzystać z piły. Do większości prac powinien wystarczyć silnik o mocy 4-5 KM. Urządzenie zasilane taką jednostką poradzi sobie z wycinką gałęzi i mniejszych drzew, a także przygotowaniem drewna na opał.

Dlaczego mocniejszy silnik może być problemem? Wpływa bowiem zwykle na inne parametry piły. Taka pilarka będzie cięższa, trudniej nią manewrować, więcej pali, a i sam zakup jest droższy. Jeśli jednak masz zamiar wycinać duże drzewa, faktycznie będzie Ci potrzebny nieco mocniejszy silnik.

Poznaj wagę piły

Piły spalinowe nie są lekkimi maszynami. Kiedy zabierasz się do prac z drewnem, musisz o tym pamiętać. Dlatego zawsze przed zakupem sprawdź wagę piły. Jeśli kupujesz ją w sklepie stacjonarnym, najlepiej podnieść ją na chwilę i wykonać kilka manewrów. Jeśli przez internet, pamiętaj, że do podanej wagi trzeba zwykle nieco dołożyć - po napełnieniu baku piła będzie cięższa.

Lżejsze urządzenie to dużo większy komfort pracy. Poczujesz to zwłaszcza przy długich pracach, na przykład związanych z przygotowywaniem opału. Masywna piła szybko zacznie Ci ciążyć.

Wybierz odpowiednią długość prowadnicy

Wpływ na możliwości piły ma też długość jej prowadnicy. Im większa, tym urządzenie staje się mniej poręczne. Do pracy z długą prowadnicą, w okolicach 80 centymetrów, potrzebne są już spore umiejętności. Z drugiej strony, tylko taka prowadnica umożliwia wycinkę dużych drzew o szerokim pniu.

Do większości pozostałych zadań wystarczy jednak krótsza prowadnica. Najbardziej uniwersalne są piły spalinowe z prowadnicą o długości około 40-50 centymetrów.

Zweryfikuj system zabezpieczeń piły

Piły spalinowe dysponują sporą mocą, ale są też niebezpiecznymi urządzeniami. W razie wypadku ostrze może stanowić śmiertelne zagrożenie. Dlatego ważne, by przed zakupem sprawdzić, czy piła posiada system zabezpieczeń.

Najważniejszy będzie hamulec bezpieczeństwa. To zabezpieczenie na wypadek odbicia łańcucha piły - w takim wypadku zatrzyma cięcie. Ważny będzie również system antywibracyjny. Z jednej strony poprawia komfort pracy, z drugiej przy mniejszych wstrząsach będziesz mieć większą kontrolę nad piłą.

Sprawdź sklep i producenta

Zakup piły spalinowej to wydatek co najmniej kilkuset złotych. Dlatego powinieneś bacznie sprawdzać, gdzie zamawiasz piłę. Najlepiej stawiać na sprawdzone sklepy z pozytywnymi opiniami innych. Dobrze też wybrać znaną markę, która będzie gwarancją odpowiedniej jakości podzespołów piły. Sprawdzonym producentem jest na przykład firma Powermat.

Podsumowanie: o czym pamiętać przed zakupem piły spalinowej?

Przed zakupem piły spalinowej dobierz odpowiednią moc jej silnika - nie zawsze większa będzie lepsza. Poznaj też wagę piły i dopasuj długość prowadnicy do komfortowej pracy. Zwróć uwagę, czy urządzenie ma system zabezpieczeń, który zatrzyma jej obroty w razie nieprzewidzianych wydarzeń. Zawsze przed zakupem zweryfikuj też sklep i producenta piły.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności