Płyn do płukania ust z pewnością znajdziemy niemal w każdym domu. Warto pamiętać, że nie służy on wyłącznie do usuwania brudu z płytki nazębnej i zapewnianiu świeżego oddechu. Tego wielofunkcyjnego produktu można użyć niemal do wszystkiego. W poniższym tekście znajdziesz 10 oryginalnych zastosowań płynu do płukania jamy ustnej, o których z pewnością nie słyszałaś. Zachęcamy do lektury!
1. Grzybica stóp
Grzybica jest podstępną chorobą, z którą niezwykle trudno sobie poradzić, a leczenie może kosztować bardzo dużo pieniędzy. Zazwyczaj po ustaniu objawów leczenie bywa przerywane, a grzybica powraca na nowo. Jeżeli zauważysz, że na twoich stopach widoczne są zmiany grzybiczne, zastosuj mieszankę octu i płynu do płukania ust w stosunku 1:1 - tak przygotowanym roztworem możesz przemywać stopy kilka razy dziennie poprzez przecieranie ich wacikiem.
2. Dezynfekcja
Płyn do płukania jamy ustnej zazwyczaj wyprodukowany jest na bazie alkoholu, dlatego możesz go użyć jako środka dezynfekującego. Wystarczy, że przelejesz część płynu do pojemniczka z rozpylaczem. Kiedy twoje dłonie będą wydawać się brudne, szczególnie gdy nie masz dostępu do łazienki, możesz nim psiknąć i od razu poczujesz odświeżenie.
3. Odświeżenie dla stóp
Cały dzień spędziłaś na nogach i czujesz się, jakby zaraz miały odpaść Ci stopy? Zastosuj orzeźwiającą kąpiel do stóp — wystarczy, że wymieszasz szklankę płynu do płukania jamy ustnej z wodą w małej miedniczce. Wymocz stopy przez kilka minut w roztworze, a z pewnością poczujesz się lepiej. Co więcej, taka kąpiel odświeży stopy i zabije bakterie.
4. Usuń zapach czosnku
Czosnek związany jest z intensywnym zapachem oraz aromatem, który długo utrzymuje się w ustach. Wystarczy, że po zjedzeniu czosnku przemyjesz usta płynem, który zniweluje nieprzyjemną woń. Płyn poradzi sobie również z innymi silnym aromatami, np.: cebulą. Doskonale sprawdzi się również w przypadku, gdy chcesz usunąć nieprzyjemny zapach z rąk.
5. Przemyj rany
Jeżeli posiadasz płyn z dużą zawartością alkoholu, w razie potrzeby możesz go wykorzystać do poradzenia sobie z bakteriami oraz drobnoustrojami, które zazwyczaj znajdują się w ranach oraz otarciach. Warto pamiętać, że pierwszym przeznaczeniem płynu była dezynfekcja narzędzi chirurgicznych, a dopiero później płukanie jamy ustnej.
6. Czyszczenie szczoteczki do zębów
Szczoteczkę warto wyczyścić raz na jakiś czas, szczególnie jeśli nie ma możliwości swobodnego wyschnięcia — jeżeli tego nie zrobimy stanie się idealnym środowiskiem dla bakterii. Wystarczy, że wlejesz niewielką ilość płynu do niewielkiego kubeczka i umieścisz w nim szczoteczkę na kilka minut. Po tym czasie opłucz szczoteczkę oraz pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia.
7. Przedłuż trwałość kwiatów
Cięte kwiaty zazwyczaj szybko więdną, oraz opadają, całkowicie tracąc swój niepowtarzalny urok. Wystarczy, że wymieszasz jedną łyżkę płynu do płukania jamy ustnej z czterema litrami wody. W takiej mieszance umieść kwiaty. Alkohol będzie zabijał bakterie, które namnażają się w gnijących łodygach, co zdecydowanie spowolni proces rozkładu. Dzięki takiemu działaniu kwiaty zachowają świeżość o wiele dłużej.
8. Czyszczenie toalety
Jeżeli zabrakło Ci płynu do czyszczenia toalety, a potrzebuje ona gruntownego czyszczenia, wlej do toalety butelkę płynu do płukania i pozostaw na godzinę, aby środek miał czas zadziałać. Po wspomnianym czasie wyczyść toaletę szczotką jak zazwyczaj. Z pewnością nie zauważysz różnicy w działaniu pomiędzy płynem do płukania ust a specyfikiem do czyszczenia toalety.
9. Uratuj rośliny
Jeżeli Twoje kwiaty zostały zaatakowane przez pleśń, możesz je uratować stosując specjalne opryski. Wystarczy, że zmieszasz 75% wody oraz 25% płynu do płukania jamy ustnej. Alkohol perfekcyjnie poradzi sobie z grzybami, nie zatruwając roślin sztucznymi środkami.
10. Środek na kleszcze u psa
Kleszcze to pasożyty, które przenoszą groźne choroby. Niezwykle często atakują one domowe zwierzaki, które są dla nich idealne ze względu na gęstą sierść, w której kleszcze mogą się spokojnie schować. Warto pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zabezpieczyć pupila odpowiednimi kropelkami lub obrożą, która działa odstraszająco. Jednak, jeżeli twój zwierzak i tak złapie pasożyta, nie wyrywaj go, tylko namocz bawełnianą szmatkę w płynie do płukania ust i przyłóż w miejsce ugryzienia. Po chwili kleszcz powinien sam wyjść — wtedy możesz go swobodnie złapać i zabić. W taki sposób nie ryzykujesz, że oderwiesz kleszczowi głowę, co skutkuje stanem zapalnym.