09.02.2024

5 kroków do bardziej ekologicznego życia

5 kroków do bardziej ekologicznego życia

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Agnieszka Nowak
Agnieszka jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatką zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz radzenia sobie ze stresem.
Udostępnij

Bardziej ekologiczne życie to z pewnością postanowienie noworoczne wielu osób. Nagłaśniane przez media działalność aktywistów i zachodzące na całym świecie zmiany klimatyczne sprawiają, że coraz więcej ludzi patrzy z niepokojem w przyszłość i zastanawia się, jak mogłoby przestać szkodzić naszej planecie. Część z nich jednak może czuć się przytłoczona i czuć się niezbyt pewnie, nastawiając się na duże, istotne zmiany w życiu. Tymczasem życie w zgodzie z naturą nie wymaga nagłych, całkowitych zmian. Można robić to małymi krokami. Jak? Poniżej podajemy kilka wskazówek.


Planuj zakupy bez plastiku
Jest to najbardziej podstawowy krok, który wiele osób pewnie już na stałe wprowadziło do swojego życia. Polega on na takich drobnostkach jak noszenie własnej torby na zakupy. Bawełniane torby to wspaniałe rozwiązanie - są wytrzymałe, bardziej pojemne i wielofunkcyjne. Przydadzą się zarówno w czasie zakupów, jak i przy przeprowadzkach lub na co dzień - na rynku bowiem można znaleźć setki toreb z nadrukami, dzięki czemu są nie tylko praktyczne, ale i estetyczne. Warzywa i owoce warto za to brać luzem, natomiast większe ilości pakować w lniane woreczki, które można zakupić w sklepach internetowych. Krokiem w stronę ekologicznego stylu życia jest też wielokrotne używanie woreczków na warzywa, na przykład w funkcji worka do niewielkiego kosza na śmieci. Warto wybierać też produkty pakowane w papier, puszki i słoiki zamiast tych w plastikowych opakowaniach.

Notuj elektronicznie
Żyjemy w erze komputerów i elektroniki, kiedy łatwo jest spędzić dzień bez nawet kontaktu z papierem. Dlatego też warto korzystać z telefonów i komputerów do sporządzania notatek, zamiast z notesów i kartek. Miłośnicy analogicznych rozwiązań mogą za to pomyśleć nad zużytymi już kartkami, które można ponownie wykorzystać. Każdy z pewnością ma w domu niepotrzebne kartki zapisane tylko z jednej strony. Warto je wykorzystać i sporządzać osobiste notatki w tych pustych miejscach. Należy też pamiętać o oddawaniu papieru na makulaturę. Mole książkowe mogą natomiast pomyśleć o zastąpieniu klasycznych, opasłych książek wygodnymi czytnikami.

Oszczędzaj energię
Jest bardzo wiele sposobów na oszczędzanie energii i tym samym nie tylko wspomożenie matki ziemi, ale i zmniejszenie swoich rachunków. Można zacząć chociażby od wymiany żarówek na te energooszczędne. Kupując nowy sprzęt domowy warto sprawdzić, ile prądu pobiera i wybrać model najkorzystniejszy. Klasycznym rozwiązaniem jest już gaszenie świateł w nieużywanych pomieszczeniach i odłączanie od prądu wyłączonych urządzeń. Pranie warto robić po pełnym załadowaniu pralki i ustawiać program z niską temperaturą. Warto też dobrze uszczelnić mieszkanie - rozszczelnione trudniej ogrzać, przez co potrzeba do tego więcej energii.

Używaj produktów wielokrotnego użytku
Obecnie na rynku możemy spotkać wiele butelek, które z powodzenia zastąpią zwykłe butelki wody mineralnej. Są to modele zarówno wykonane ze szkła, jak i z łatwego do recyklingu plastiku, z filtrami węglowymi lub bez. Napełnia się je wodą kranową, dzięki czemu nie tylko nie trzeba wydawać w sklepie pieniędzy na plastik, ale też móc je napełnić w każdej kuchni czy łazience. Wspomniano już o wielorazowych torbach na zakupy i warzywa. Jeśli często kupuje się jedzenie na wynos, warto zainwestować we własne pojemniki zamiast tych styropianowych oferowanych przez lokale oraz własny komplet sztućców. Mogą być one na przykład wykonane z bambusa. W łazience zamiast jednorazowych wacików do twarzy można wykorzystać wielorazowe modele wykonane z bawełny, natomiast panie mogą pomyśleć nad zmianą podpasek i tamponów na praktyczny kubeczek menstruacyjny z silikonu medycznego.

Jedz mniej mięsa
Ograniczenie spożywanej ilości mięsa wiąże się nie tylko z polepszeniem losów zwierząt, ale i całego środowiska. Hodowle zwierząt zajmują nawet 30% powierzchni ziemi i są głównym miejscem powstawania gazów cieplarnianych. Do tego potrzebują wielkich ilości wody oraz pożywienia. Ograniczenie posiłków mięsnych jedynie o połowę będzie miało już znaczny wpływ na stan środowiska.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Dom i ogród jest ważny Czy opis porady 5 kroków do bardziej ekologicznego życia przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema 5 kroków do bardziej ekologicznego życia? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada 5 kroków do bardziej ekologicznego życia
09.02.2024

Nowe artykuły

Co to jest najpiękniejszy domek do wynajęcia w Radawie wśród lasów iglastych?
Co to jest najpiękniejszy domek do wynajęcia w Radawie wśród lasów iglastych?
Radawa to malownicza miejscowość położona w sercu lasów iglastych. To właśnie tutaj znajduje się najpiękniejszy domek do wynajęcia, który oferuje niepowtarzalne doznania związane z bliskością natury i możliwością
Różnice między maszynami pakującymi dla branży spożywczej oraz przemysłowej
Różnice między maszynami pakującymi dla branży spożywczej oraz przemysłowej
Pakowanie produktów to kluczowy element w wielu sektorach przemysłu, od branży spożywczej po przemysł ciężki. Odpowiednie opakowanie zapewnia nie tylko ochronę produktu, ale także wpływa na efektywność procesów
Technologia CNC i jej rola w nowoczesnym meblarstwie
Technologia CNC i jej rola w nowoczesnym meblarstwie
Współczesne meblarstwo, będące integralną częścią dziedziny wzornictwa i produkcji, znajduje się w dynamicznym procesie przemian, podążając za nieustannym postępem technologicznym i niezbędnymi adaptacjami do zmieniających się
Różnice między aftami a pleśniawkami - jak je rozpoznać?
Różnice między aftami a pleśniawkami - jak je rozpoznać?
Zdrowie jamy ustnej jest kluczowe dla naszego ogólnego samopoczucia, a pojawiające się w niej problemy mogą znacząco wpłynąć na jakość życia. Dwie najczęstsze dolegliwości, które mogą powodować dyskomfort w jamie ustnej, to afty i pleśniawki. Chociaż często używamy tych terminów zamiennie, to są to różne schorzenia, które wymagają innego podejścia do leczenia. W dalszej części niniejszego artykułu przedstawiamy, czym się różnią, jak je rozpoznać i jak skutecznie je leczyć (np. nieocenionym wsparciem w procesie regeneracji uszkodzonych tkanek może być żel na afty i pleśniawki Aftident).
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności