Większość z nas posiada w swoim domu rośliny doniczkowe, ponieważ są wspaniałymi ozdobami pomieszczenia i pasują niemal do każdego wystroju przestrzeni. Należy jednak pamiętać, że rośliny nie tylko mają walory dekoracyjne, ale również pełnią funkcję praktyczną. Niektóre gatunki roślin są naturalnymi filtrami powietrza, ponieważ oczyszczają je z wszelkich toksyn oraz zanieczyszczeń. Nie brakuje takich roślin, które mają wręcz zbawienny wpływ na nasze zdrowie oraz pomogą nam w walce z wszelakimi chorobami. Większość odmian doniczkowych ma małe wymagania uprawowe i poradzą sobie z nimi nawet osoby, których często nie ma w domu lub osoby zapominające o podlewaniu roślin. W poniższym artykule dowiesz się, jakie rośliny powinny znajdować się w twoim domu, aby walczyć z zanieczyszczeniami.
1. Paproć — kilka lat wstecz i zauważylibyśmy, że paproć była stale obecna w każdym domu oraz biurze. W dzisiejszych czasach również wraca do łask — zazwyczaj ustawiana jest w pokoju dziennym lub sypialni. Oprócz funkcji filtrującej paproć wspaniale nawilża powietrze i wydziela duże ilości tlenu. Paprotka preferuje umiarkowane oraz rozproszone światło i wymaga dość regularnego podlewania.
2. Aloes — to sukulent, którego właściwości znane są przede wszystkim w aspekcie skóry. Wyciąg z tej rośliny nie tylko ją nawilża, ale również pomaga w pozbyciu się wszelkich niedoskonałości. Ustawienie doniczki z aloesem skutecznie pomoże pozbyć się wszelkich toksyn z pomieszczenia. Warto wiedzieć, że aloes nie wymaga częstego podlewania, za to uwielbia światło słoneczne.
3. Bluszcz — główną zaletą bluszczu jest jego szybki wzrost oraz wysoka dekoracyjność. Nieskomplikowana uprawa pozwoli Ci wręcz na niepowtarzalne ozdobienie przestrzeni — można sprawić, że będzie piął się w górę, lub delikatnie wił po podłodze. Bluszcz szybko usunie z powietrze tlenek węgla, formaldehyd oraz trichloroeten.
4. Geranium — zwana również pelargonią pachnącą to roślina, która ma niebywały wpływ na zdrowie. Zawiera spore ilości olejków eterycznych, które świetnie poradzą sobie z kojeniem zszarganych nerwów — pomagają w pozbyciu się depresji oraz ułatwiają zasypianie. Ekstrakt z geranium często wykorzystywany jest w medycynie, ponieważ niweluje stany zapalne, jak i łagodzi objawy reumatyzmu.
5. Begonia — to roślina, którą charakteryzują piękne, kolorowe kwiaty o ciekawym zapachu. Wspomniany okaz wpływa na dobry nastrój i łagodzi stany depresyjne. Co więcej, roślina jonizuje oraz filtruje powietrze — warto wstawić ją do pomieszczenia, w którym przebywają osoby przewlekle chore.
6. Palmy — pomagają one w łatwy sposób pozbyć się toksyn z powietrza, usuwają m.in. benzen, ksylen oraz formaldehyd. Palmy nie są trudne w uprawie, a ich rozmiary są imponujące i świetnie komponują się z nowoczesnymi aranżacjami wnętrz.
7. Skrzydłokwiat — to roślina, która koniecznie powinna być w każdym domu. Skrzydłokwiat pochłania trujące związki, które znajdują się w dymie tytoniowym. Najlepiej będzie rósł pod wpływem rozproszonego światła oraz częstego nawadniania. Jeżeli zapewnimy roślinie sprzyjające warunki, może odwdzięczyć się okazałymi kwiatami.
8. Kaktusy — to rośliny, które nie wymagają od nas dużo poświęcenia. Kaktusy nie tylko jonizują powietrze, ale również sprawiają, że będzie ono dostatecznie nawilżone.