Twoje ubrania kilka razy wylądowały w pralce i widzisz, że nie nadają się one do ponownego ubrania — są rozciągnięte, wyblaknięte, a także skołtunione? Być może źle nastawiasz pranie — wybierasz nie taki program, co trzeba i stosujesz zbyt dużą temperaturę prania. Udowodniono naukowo, że krótkie cykle prania połączone z niską temperaturą wody sprawiają, że ubrania „nie rozpadają” się tak łatwo, a także ubywa z nich mniej barwnika. Oczywiście jakość szytych na skalę masową ciuchów ubrań pozostawia do życzenia, jednakże nie jest to powód, aby ciuchy po kilku wizytach w pralce trafiały do kosza. Poniżej dowiesz się, co robić, aby ubrania nie tylko pozostały świeże, ale również nienaruszone jakościowo.
1. Zmień nawyki
Zawsze nastawiasz pranie na dłuższy program z większą temperaturą? Chyba nadszedł czas, aby zmienić swoje nawyki. Kiedy robisz pranie w wysokiej temperaturze, z ubrań uwalniane są mikrowłókna, które nie tylko doprowadzają do niszczenia się ubrania, ale również zanieczyszczają środowisko. Co więcej, jeżeli zmniejszysz temperaturę prania na ok. 20 lub 30 stopni Celsjusza zaoszczędzisz dużo energii, jednocześnie dbając o stan swojej garderoby.
2. Bawełna, wełna i len
Bawełna znana jest ze zwiększonej wytrzymałości, dlatego bez większych przeszkód można ją prać w skali temperatur od 30 do 60 stopni Celsjusza. Len to również wytrzymała tkanina, którą dosyć ciężko się prasuje, jeżeli nie ustawimy wirowania pomiędzy 400 a 600 obrotów. Jeżeli masz kolorowe ciuchy z lnu, wsadzaj je do pralki z ustawioną temperaturą 40 stopni Celsjusza. Ostatnim omawianym materiałem jest wełna, która znana jest jako materiał delikatny, który ma duże skłonności do rozciągania się oraz kurczenia. Wełnę warto prać ręcznie lub w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza. Po wyjęciu wełny z pralki należy ją suszyć w pozycji poziomej, a żelazko ustawić na najniższą możliwą temperaturę.
3. Sztuczne tkaniny
Materiały o sztucznym wykończeniu, np. poliester najlepiej prać ręcznie lub w temperaturze nie większej niż 30 stopni Celsjusza, ponieważ dzięki takim działaniom można zapobiec odkształceniom materiału. Piorąc ubrania z poliestru, nie należy dodawać płynów zmiękczających, które rozciągną materiał. Bez względu na nasze przekonania, warto zwracać uwagę na to, co jest napisane na metkach poszczególnych ciuchów.