Jesteś miłośnikiem zwierząt i właśnie zdecydowałaś się na nabycie czworonożnego przyjaciela psa? Zastanawiasz się, kiedy zacząć trening i jak wyszkolić swojego szczeniaczka, aby wyrósł na grzecznego i posłusznego psa, który nie tylko będzie dobrze się zachowywał, ale również będzie przyjazny w stosunku do Ciebie i innych osób (nawet małych dzieci). Szczeniaczka należy zacząć szkolić od razu, gdy przyniesiemy go do naszego domu. Na początku warto zacząć od prostych komend, które nie zniechęcą go do dalszej nauki, jednakże nie wolno zrezygnować także z komend najbardziej użytecznych. Poniżej przedstawiamy kilka rad, jak dobrze wyszkolić szczeniaczka.
1. Imię szczeniaka
Twój piesek powinien wiedzieć, że mówisz do niego, dlatego pierwszą rzeczą, jakiej się nauczy, powinna być jego reakcja na imię. W ciągu dnia spróbuj wielokrotnie wołać szczeniaczka wesołym głosem — jeżeli do Ciebie podbiegnie, nagródź go smakołykiem oraz pochwal. Po kilku próbach szczeniak zapamięta swoje imię i z ochotą będzie do Ciebie przychodził.
2. Do mnie
Przychodzenie na wołanie to niezwykle ważna komenda, która jest podstawą każdego treningu — nieraz to od niej może zależeć życie naszego psa, np. jeżeli odbiegnie od nas zbyt daleko. Taką komendę można wprowadzić, gdy szczeniak reaguje na swoje imię. Warto nauczyć pieska, że jeżeli do nas przybiegnie, będzie to związane z zabawą, przytulaniem lub pochwałą.
3. Siad
Dzięki nauczeniu szczeniaczka tej komendy znacznie ułatwimy sobie życie, ponieważ można z niej skorzystać, kiedy szykujemy psiakowi kolację — wtedy siada, a my stawiamy przed nim miskę z jedzeniem.
4. Zostań
Dla niektórych psiaków ta komenda może być szczególnie trudna, ponieważ wymaga od niego koncentracji. Nie licz na to, że piesek od razu zostanie na swoim miejscu, gdy odejdziesz od niego na kilka kroków. Powinnaś stopniowo zwiększać stopień trudności zadania, w tym przypadku będzie to właśnie odległość. Początkowo wydłużaj czas, w którym pies siedzi, a Ty stoisz obok niego, dopiero po kilku udanych próbach zwiększaj swoją odległość od psa i wprowadzaj czynniki rozpraszające. Po każdej próbie nie zapomnij wynagrodzić pieska i go pogłaskać — takie zachowanie nie popsuje panujących między wami relacji.