Oczko wodne to marzenie każdego miłośnika ogrodów. Jego budowa nie jest skomplikowana, dlatego jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią, warto zdecydować się na taki akwen. Nieodłącznym elementem każdego oczka wodnego będą rośliny. Podpowiadamy w jakie warto się zaopatrzyć, aby nie tylko efektownie dopełniały kompozycję, ale również pozwalały utrzymać odpowiedni porządek.
O czym warto pamiętać przy wyborze roślin wodnych?
Przed wyborem roślin do oczka wodnego, należy wziąć pod uwagę jego głębokość i szerokość. Rośliny nie powinny zakrywać w całości powierzchni zbiornika. Idealnym rozwiązaniem jest, jeśli jego połowa jest pozbawiona flory. Nie zakłóca to estetyki otoczenia i nie powoduje zaburzenia równowagi biologicznej. Rośliny wodne często rosną na różnych głębokościach i mają odmienne wymagania, dlatego ten aspekt również powinniśmy wziąć pod uwagę. Można wyróżnić cztery strefy, w których umieszcza się takie rośliny:
- strefa przybrzeżna (inaczej bagienna),
- strefa wody płytkiej,
- strefa wody głębokiej,
- strefa powierzchniowa.
Bardzo istotny jest również rodzaj dna. Jeśli posiada naturalne podłoże, rośliny ogrodowe można sadzić bezpośrednio w ziemi. Trzeba jednak mieć na uwadze, że z czasem zacznie porastać glonami, dlatego dobrze jest wymieszać je z piaskiem, gliną i wyłożyć kamieniami. Jeśli posiadamy dno betonowe lub pokryte folią, rośliny najlepiej sadzić w odpowiednich pojemnikach.
Rośliny do strefy przybrzeżnej
W przypadku tej strefy poleca się rośliny, które występują naturalnie na terenach podmokłych. Będą mogły utworzyć granicę pomiędzy trawnikiem, a brzegiem wody. Wzmocnią one również linię brzegową. Do strefy przybrzeżnej poleca się babki wodne, tatarak, kosaciec japoński, niezapominajkę błotną, bobrek trójlistkowy i i kmieć wodną.
Rośliny do strefy wody płytkiej
Tam, gdzie głębokość wody nie przekracza pół metra warto umieścić rośliny, które będą miały możliwość stworzyć strefę azylu dla płazów i owadów. Polecany jest w szczególności grzybieńczyk wodny, kosaciec żółty oraz pałka wodna.
Rośliny do strefy wody głębokiej
W zbiornikach które posiadają głębokość większą niż pół metra, pięknie będą prezentować się nenufary (lilie wodne). Jeśli dysponujemy dużym zbiornikiem, umieśćmy w nim grążel żółty oraz inne rośliny o dużych kwiatach i efektownych liściach. Jeśli oczko wodne będzie zarybione, warto pomyśleć o moczarce kanadyjskiej, która może służyć za pokarm i dostarczać jednocześnie dużo tlenu.
Rośliny do strefy powierzchniowej
Oczko wodne warto przyozdobić roślinami pływającymi. Wśród polskich ogrodników dużą popularnością cieszy się osoka aloesowata. Doskonale sprawdzi się także pistia rozetkowa, hiacynt wodny oraz żabiściek, który wyróżnia się charakterystyczną wonią kwiatów.