Drewno jest jednym z najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Początkowo przeznaczane na opał, z czasem stosowane w budownictwie.
Przez tysiące lat drewna używano do budowy ścian, stropów, mebli i narzędzi. Tworzono z niego łodzie i mosty. Obecnie drewno służy nam jako materiał budowlany i wykończeniowy.
Powstają z niego więźby dachowe, podłogi, a nawet całe domy. W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy konstrukcje z drewna klejonego.
Dlaczego tak jest? W czym drewno klejone jest lepsze od drewna litego, znanego człowiekowi od tysięcy lat?
No i wreszcie, dlaczego warto zdecydować się na sosnę?
Jak powstaje drewno klejone?
Proces produkcji drewna klejonego rozpoczyna proces cięcia go na tzw. lamele. Następnie deski suszy się do maksymalnie 8- 12% wilgotności. Wszystkie niedoskonałości drewna zostają usunięte.
Dopiero wtedy poddane zostają procesowi klejenia. Lamele mają frezowane złącza klinowe, które zazębiają się ze sobą. Kolejne warstwy zostają sklejone i sprasowane. Po wyschnięciu kleju, gotowe lamele przycina się na wymiar i jeśli jest to konieczne, poddaje się procesowi dalszej obróbki.
Zastosowanie
Zalety drewna klejonego
Dlaczego klejonka sosnowa?
Drewno sosnowe jest łatwe do pozyskania, miękkie i wytrzymałe. Wysoka zawartość żywicy sprawia, że sosna jest trwała i odporna na działanie wilgoci. Materiał ten dobrze zachowuje się pod wodą.
Biel sosny pospolitej ulega łatwemu zaimpregnowaniu, łatwo również przyjmuje farby i lakiery. Środkowa część natomiast (tzw. twardziel) jest praktycznie nieprzesiąkliwa.
Jeśli więc chcecie uzyskać konstrukcje, która przetrwa wiele lat, wybierzcie klejonkę sosnową.