Hałas pochodzący z zewnątrz obniża komfort życia i pracy. Innowacyjne technologie umożliwiają tworzenie specjalnych materiałów budowlanych, które pozwalają zmniejszyć natężenie hałasu dobiegającego z ulicy. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie szyb zespolonych zmniejszających poziom hałasu nawet do 50 dB.
Izolacyjność akustyczna budynku to inaczej tłumienie efektu przenikania dźwięków, które pochodzą z innych pomieszczeń (np. rozmowy domowników) lub z zewnątrz (np. hałas z ulicy). Czynnik ten znacząco obniża komfort życia mieszkańców, dlatego ochrona przed hałasem jest ważnym etapem podczas budowy lub remontu domu.
Okna wyciszające dom ‒ zespolone tafle szkła, które chronią przed hałasem
Dokuczliwy hałas pochodzący z ulicy można w szybki sposób zniwelować za pomocą specjalnych okien o wysokiej izolacyjności akustycznej. Taka wyciszająca szyba jest konstruowana z wykorzystaniem różnych technologii, np.:
- dzięki zastosowaniu grubej tafli szkła;
- przez zespolenie tafli o różnych grubościach. W tej technologii jedna warstwa jest o 50% grubsza od drugiej;
- dzięki laminowaniu szyb folią (PVB). Jest to materiał, który pochodzi z butyralu poliwinylu i absorbuje drgania przenoszące dźwięki. W przypadku szkła im grubsza folia zostanie zastosowana, tym lepsze będą właściwości izolacyjne szyby;
- dzięki zastosowaniu ciężkiego gazu szlachetnego (np. kryptonu) do wypełnienia przestrzeni między dwiema taflami szkła.
Szyby wyciszające są produkowanie na zamówienie. W budynkach zlokalizowanych w miejscach o podwyższonym poziomie hałasu (np. w pobliżu lotniska) mogą w znaczący sposób poprawić komfort życia domowników. Zespolone tafle szkła poprawiają izolacyjność akustyczną do 46‒50 dB. Więcej szczegółów dotyczących innowacyjnego szkła chroniącego wnętrza przed hałasem można znaleźć na stronie https://pl.saint-gobain-building-glass.com/pl/izolacyjnosc-akustyczna-co-jest-i-jakie-ma-znaczenie.
Bloczki budowlane sposobem na poprawę izolacyjności akustycznej
nnym sposobem na wyciszenie domu jest wybór bloczków budowlanych o wysokiej gęstości. Im wyższa będzie masa struktury przegrody, tym lepsza będzie skuteczność wygłuszania dźwięków przez ścianę. W bloczkach wapienno-piaskowych nawet układy wewnętrznych drążeń są rozmieszczone tak, aby zminimalizować powstawanie zjawisk rezonansowych. Bloki budowlane, które chronią przed nadmiernym hałasem z zewnątrz, są produkowane z wody, wapna i piasku. Mają dużą wytrzymałość, dzięki czemu można z nich budować ściany o różnych grubościach (np. 18, 15 lub 12 cm). Na etapie wznoszenia ścian domu warto zwrócić uwagę nie tylko na wykorzystywane materiały, ale także na technologię budowy murów i stropów. Wszelkie nieszczelności i niewłaściwie wypełnione miejsca łączeń będą wpływać na przenikanie przez ściany dźwięków pochodzących z ulicy lub innych pomieszczeń.