Regularne czyszczenie sprzętów kuchennych to nie tylko kwestia higieny i estetyki. Dbając o domowe urządzenia, przez dłuższy czas cieszysz się ich bezawaryjnością. Jak szybko doczyścić kuchenne wyposażenie i z jakich sprzętów korzystać, żeby sprzątanie nie zabierało Ci cennego czasu.
Jak umyć mikrofalówkę?
Kuchenka mikrofalowa przydaje się szczególnie w tych gospodarstwach domowych, gdzie często odgrzewa się posiłki. Nie ma nic prostszego niż wstawić cały obiad do mikrofali, a po 2-3 minutach zjeść ciepłe danie. Regularnie używana kuchenka nosi widoczne ślady użytkowania jak rozpryski, tłuste plamy, zacieki. Gdyby wycierać mikrofalę po każdym podgrzaniu posiłku, nie wymagałaby później gruntownego czyszczenia. Nie zawsze jednak masz na to czas i ochota.
Jak umyć mikrofalę? Żeby łatwo pozbyć się uporczywych i zaschniętych zabrudzeń, wewnątrz kuchenki stwórz wilgotne środowisko. Możesz wstawić kubek z wodą i podgrzać ciecz. W mikrofali zrobi się wilgotno i wystarczy teraz miękka gąbka, szmatka lub nawet papierowy ręcznik, żeby usunąć brud. Metoda z wodą staje się skuteczniejsza, jeśli dodasz do niej ocet.
Jakie są proporcje? Do jednej szklanki octu wlewasz 1 szklankę wody. Roztwór w kubku lub żaroodpornym szklanym pojemniku wstawiasz do mikrofalówki i ustawiasz 5-10 minut podgrzewania (czas zależy od mocy, jaką wybierzesz). Po tym czasie ostrożnie wyjmujesz naczynie z podgrzanym roztworem. Teraz czas na czyszczenie. Miękką szmatką, najlepiej taką wykonaną z mikrofibry, wycierasz wnętrze kuchenki. Dzięki temu, że w mikrofali zrobiło się wilgotno i zadziałał ocet, nawet trudne do usunięcia zabrudzenia teraz z łatwością się odkleją.
Chcesz, żeby kuchenka błyszczała się na zewnątrz? Użyj izopropanolu (alkohol izopropylowy), spryskując nim miękką szmatkę i wycierając zewnętrzne części urządzenia.
Kiedy w kuchence pojawi się nieprzyjemny zapach (a taki prędzej czy później wyczujesz, nawet jeśli regularnie wycierasz zabrudzenia), użyj sody oczyszczonej. Jak wygląda czyszczenie mikrofalówki sodą? Do miseczki wsyp 2 łyżki wody i zalej je szklanką wody. Ustaw czas podgrzewania na 3 minuty. Soda oczyszczona poradzi sobie z brzydkim zapachem, a zacieki i rozpryski staną się łatwe do wytarcia. Użyj papierowego ręcznika, żeby osuszyć kuchenkę.
Jak wyczyścić piekarnik?
Jeśli Twój piekarnik nie ma funkcji automatycznego czyszczenia, będziesz potrzebować więcej czasu niż przy mikrofali, żeby dokładnie go doczyścić. Piekarnik wymaga mycia właściwie po każdym pieczeniu, kiedy na blasze się coś rozleje, przypali lub wysypie. Wysokie temperatury sprawiają, że jedzenie mocno przywiera do poszczególnych elementów sprzętu. Jeśli wcześniej w piekarniku piekła się ryba, a teraz zamierzasz wstawić do pieczenia ciasto, możesz oczekiwać niemiłej niespodzianki. Ciasto prawdopodobnie przejdzie zapachem ryby. Przypalone i zwęglone resztki jedzeniowe, które ciągle się przypalając, wydzielają szkodliwe dla zdrowia substancje. Szczególnie trzeba uważać na pozostałości tłuszczu i gdy tylko się pojawi, od razu je wycierać.
Jak umyć piekarnik? Używając funkcji automatycznego czyszczenia. Ta jednak przyda się wtedy, kiedy sprzęt jest umiarkowanie brudny. Przy dużych zabrudzeniach konieczne będzie jeszcze dokładne ręczne czyszczenie. Jeśli dysponujesz myjką parową, będzie to najskuteczniejszy, a jednocześnie najszybszy sposób czyszczenia.
Do oczyszczania piekarnika potrzebny będzie Ci dobry preparat przeznaczony do usuwania tłuszczu i zaschniętego brudu. Wcześniej warto, podobnie jak i przy mikrofali, stworzyć w piekarniku wilgotne środowisko. Jednak o ile kuchenka mikrofalowa od razu nadaje się do czyszczenia, o tyle piekarnik musi wystygnąć, zanim spryskasz go chemicznym preparatem. Delikatnie ciepły piekarnik możesz przetrzeć szmatką, żeby usunąć pierwsze zabrudzenia. Następnie spryskaj wnętrze urządzenia środkiem czyszczącym, pozostaw na chwilę, żeby preparat zaczął działać i zacznij szorowanie. Po wyczyszczeniu powierzchni najprawdopodobniej będzie trzeba przemyć ją jeszcze czystą wodą, żeby usunąć chemikalia. Przy czyszczeniu piekarnika, pamiętaj też o przetarciu szyby wewnątrz i na zewnątrz. Brudne blachy i ruszty możesz umyć w zmywarce, o ile nie ma na nich mocno przypalonych resztek. Jeśli to nie poskutkuje, użyj metalowej myjki (przy blachach uważaj, żeby ich nie porysować).
Domowe sposoby na pozbycie się uporczywych zanieczyszczeń
Do najskuteczniejszych domowych środków na zabrudzenia należy ocet, soda i cytryna (ewentualnie kwasek cytrynowy lub cytrynowy olejek eteryczny).
Jeśli chcesz wyczyścić kuchenkę mikrofalową inaczej niż octem czy sodą, wykorzystaj mokrą gąbkę, wodę i cytrynowy olejek eteryczny. Mocno namoczoną gąbkę umieść w mikrofali. Do butelki z atomizerem wlej wodę i dodaj do niej kilka kropel olejku cytrynowego (im więcej, tym bardziej intensywny będzie zapach). Spryskaj dokładnie wnętrze mikrofali mieszanką wody i olejku. Ustaw podgrzewanie na dwie minuty, a następnie wyłącz kuchenkę. Odczekaj, aż gąbka całkowicie wystygnie i przetrzyj mikrofalę do sucha. Nawet najtrudniejsze zabrudzenia znikną bez śladu, a wnętrze urządzenia będzie przyjemnie pachnieć.
Doskonałym środkiem na wszelkie zabrudzenia będzie pasta z sody: ½ szklankę proszku wymieszaj z 2-3 łyżkami wody, a pastę rozsmaruj na wszystkich elementach piekarnika (nie nakładaj jej na grzałkę). Zamknij piekarnik i zostaw w nim sodę na 10-12 godzin. W tym czasie umyj ruszt i blachy, posypując je sodą, a następnie polewając octem. Pieniąca się mikstura zacznie rozpuszczać zabrudzenia. Włóż elementy do gorącej wody i pozostaw na noc. Po tym czasie ostrą stroną gąbki lub metalową myjką zetrzyj zanieczyszczenia. Umyj na mokro piekarnik (jeśli sodowa pasta nie chce się odkleić, spryskaj ją octem). Wszystkie elementy wytrzyj suchą, miękką szmatką, żeby nie pozostawić zacieków.
Regularne mycie sprzętów kuchennych nie tylko zapewni higienę, ale też sprawi, że urządzenia będzie używało się przyjemniej i bezawaryjnie przez długi czas.