Najlepsze Porady Dom i Ogród5 domowych sposobów na pożółkłe firanki

5 domowych sposobów na pożółkłe firanki

5 domowych sposobów na pożółkłe firanki Firanki

Śnieżnobiałe firanki stanowią najlepszą wizytówkę mieszkania - rozjaśniają je, dodają elegancki i przytulności. Wraz z upływem czasu jednak blakną i żółkną, co wygląda już mało estetycznie i sprawia, że przestrzeń wygląda na starą i zaniedbaną. Proces ten jest dodatkowo przyśpieszany, jeśli któryś z domowników pali we wnętrzu. Na szczęście jest kilka domowych sposobów, które pomogą w przywróceniu firankom dawnego wyglądu, a przy tym nie nadwyrężą domowego budżetu. Poniżej przedstawiamy pięć z nich.


Sól kuchenna
Metoda ta jest tania i skuteczna, choć zajmuje chwilę czasu. Do dziesięciu litrów wody należy dodać cztery łyżki soli kuchennej i mieszać, póki składniki się w pełni nie połączą. Następnie pożółkłe firanki należy w otrzymanym roztworze moczyć przez co najmniej trzy godziny. Po zabiegu należy je wyprać i wypłukać. 

Proszek do pieczenia
Nieestetyczne firanki wybieli także proszek do pieczenia. Można dodać go do prania lub namaczać tkaninę w mieszance wybielającej przez co najmniej kilka godzin. Podobnie jak w przypadku soli, później firankę należy wyprać.

Soda oczyszczona
Produkt ten sprawdza się nie tylko w kuchni, ale też świetnie zmiękcza wodę, przez co podnosi efektywność prania. By wybielić nią firanki, 500 g sody należy rozpuścić w dziesięciu litrach wody, a następnie w roztworze tym przez kilka godzin moczyć firany. Po zabiegu wyprać tradycyjnie.

Aspiryna
Również roztwór aspiryny pomoże przywrócić dawną biel pożółkłych firankom. W wodzie należy rozpuścić pięć tabletek, przez parę godzin namaczać w niej materiał, a następnie go wyprać. 

Skorupki jaj
Ostatni sposób stosowany jest w wielu rodzinach od pokoleń i wykorzystuje wybielające właściwości skorupek jaj. Należy je umieścić w woreczku, a następnie włożyć wraz z firankami do prania. Dzięki temu odzyskają one swój dawny kolor i świeży wygląd.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Zdecydowanie zgadzam się z tytułem tego artykułu.
Odpowiedni Dress code również ma znaczenie.
Zasady Savoir Vivre są bardzo ważne.
Polecam wypróbować ten przepis.
Przy wyborze farb kierowałam się łatwością czyszczenia, gdyż...
Cztery cenne rady jak pozbyć się plan z podkładu.
Wszystkie te porady są bardzo istotne, do tego warto po prostu...
Pokrzywa też świetnie smakuje jako napar z miodem i imbirem.