09.02.2024

Alokazja — zasady pielęgnacji

Alokazja — zasady pielęgnacji

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Jan Kowalski
Jan jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematyce technologii i nowoczesnych rozwiązań. Jego artykuły zawierają recenzje nowych gadżetów, wskazówki dotyczące korzystania z internetu oraz informacje o nowych trendach technologicznych.
Udostępnij

Alokazja to dekoracyjna roślina o wspaniałych liściach, które są duże, wręcz strzałkowate i wzorzyste. Jeden z gatunków Alokazji (Alokazja Polly) znany jest z tego, że nie u każdego jej uprawa może się powieść, przez to otrzymała tytuł rośliny, która umiera, bo tak. Alokazja nie tylko ozdobi wnętrze, ale również wprowadzi do niego niepowtarzalny nastrój — znana jest również z oczyszczania powietrza w miejscu, w którym zostanie ustawiona. Alokazja w Polsce znana jest również pod nazwą zakleśń i należy do jednej z najpopularniejszych rodzin roślin, w której skład wchodzą również: monstera, skrzydłokwiat czy filodendron. Jeżeli chcesz, aby uprawa Alokazji w środowisku domowy się powiodła, zachęcamy do dalszej lektury!


Pochodzenie Alokazji
Alokazja to roślina, która w naturalnych warunkach występuje w tropikalnych lasach Azji Południowo-Wschodniej. Alokazja powszechnie występuje również na terytorium Borneo, gdzie osiąga ogromna wysokość, a także dostępnych jest najwięcej jej gatunków. Alokazja przez wiele tysięcy lat była uprawiana jako roślina jadalna — oczywiście gatunek dekoracyjny nie nadaje się do spożycia!

Temperatura
Jak już wspomnieliśmy, Alokazja pochodzi z terenów tropikalnych, dlatego najlepiej odnajdzie się w pomieszczeniach ciepłych, aczkolwiek wilgotnych — można ustawić w pokoju, w którym przebywa nawilżacz powietrza. Idealna temperatura wzrostu dla Alokazji wynosi od 18 do 22°C. Nie zaleca się zostawiać jej w zimnie, a także na przeciągach, których działanie szybko może się odbić na wyglądzie liści.

Odpowiednie miejsce
Roślina nie powinna stać wystawiona na bezpośrednie działanie słońca, ponieważ może to doprowadzić do spalenia liści. Najlepszym stanowiskiem dla Alokazji będzie stanowisko słoneczne lub stanowisko z rozproszonym światłem.

Podlewanie i nawożenie
Alokazja to roślina wymagająca, które przez błędy pielęgnacyjne szybko obumiera. Roślinę należy podlewać odstaną wodą o temperaturze pokojowej — lubi być te często spryskiwana, jednakże rób to tylko miękką wodą, jeżeli nie chcesz, żeby na roślinie pozostały plamki. Pamiętaj, aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża — lepiej, żeby było stale wilgotne. Roślinę możesz zasilać nawet do dwóch razy w miesiącu podczas sezonu wzrostu, natomiast w zimie częstotliwość nawożenia można znacznie zmniejszyć.

Na co najczęściej choruje Alokazja?
Jeżeli podłoże będzie zbyt mokre lub zbyt suche zobaczysz na liściach Alokazji żółte plamki — będzie to sygnał, że pora zajrzeć do doniczki i sprawdzić, czy w ogóle coś pozostało z korzeni, które mogły zgnić — oczywiście w przypadku przelania. Jeżeli na krawędziach liści pojawiają się brązowe plamki, może to być sygnałem, że roślina stoi w zbyt suchym pomieszczeniu i brakuje jej wilgoci, a także mogło dojść do zbytniego przesuszenia podłoża. Na końcu, warto wiedzieć, że jeżeli na Alokazji pojawią się szare przebarwienia, prawdopodobnie padła ofiarą przędziorków — musisz walczyć z nimi chemią. Jeżeli w okolicy miałeś także inne kwiaty, koniecznie sprawdź ich stan — możesz także zapobiegawczo spryskać je preparatami pozbywającymi się przędziorków.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy porada Alokazja — zasady pielęgnacji przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Alokazja — zasady pielęgnacji? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Alokazja — zasady pielęgnacji
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności