Najlepsze Porady Dom i OgródAwokado z pestki, czyli jak wyhodować awokado? Ocena 5 na podstawie 4 komentarzy

Awokado z pestki, czyli jak wyhodować awokado?

Awokado z pestki, czyli jak wyhodować awokado? Awokado

Awokado w ciągu kilku ostatnich lat zyskało na popularności, ponieważ dostarcza mnóstwo dobrych tłuszczy i kwasów OMEGA-3 i OMEGA-6, które wspomagają prawidłową pracę naszego organizmu. Jesteś fanem jedzenia owoców awokado i za każdym razem wyrzucasz pestkę? Zanim kolejna wyląduje w koszu, zatrzymaj się i przeczytaj ten wpis, dzięki któremu w kilka prostych sposobów sprawisz sobie prywatnego drzewko awokado w przestrzeni Twojego domu! Wyhodowanie awokado jest niezwykle proste, dzięki czemu nawet amatorzy sobie z tym poradzą. Drzewko awokado nie tylko świetnie będzie się prezentowało wśród Twojej kolekcji roślin, ale również za kilka lat, jeżeli będziesz o nie dobrze dbał, zacznie owocować!


Jak wyhodować awokado z pestki?
Żeby wyhodować swoje prywatne drzewko awokado, wystarczy, że kupisz w sklepie dojrzały owoc, następnie przyrządzisz z nim pyszne danie, a przy wyciąganiu pestki, zamiast wbijać w nią nóż, delikatnie wyciągniesz ją za pomocą łyżki, aby nie uszkodzić zbytnio jej struktury. Jeżeli awokado będzie miało zapewnione odpowiednie warunki i spodoba mu się Twoja pielęgnacja, istnieje duże prawdopodobieństwo, ze za kilka lat zakwitnie i może wyda owoc!

Wykałaczka, szklanka i woda
Jednym z prostszych sposobów wyhodowania awokado z pestki jest rozwiązanie z wykorzystaniem szklanki wody oraz czterech wykałaczek. Jak w taki sposób zasadzić awokado? Na samym początku oczyść pestkę awokado z miąższu oraz z brązowej skórki, którą możesz zeskrobać delikatnie nożykiem lub włożyć na dzień do letniej wody i dopiero później obrać brązową skórkę. Pestkę nakłuj ze wszystkich stron wykałaczkami i ustaw ją w szklance tak, aby pestka była częściowo zanurzona w wodzie. Pamiętaj, aby co kilka dni wymieniać wodę na czystą, ponieważ pestka może zacząć pleśnieć jeżeli tego nie zrobisz. Kiedy awokado wypuści korzenie, poczekaj z jego przesadzeniem do ziemi, co najmniej kilka tygodni, aż osiągną kilka centymetrów i będzie widać wychodzącą łodygę.

Woreczek strunowy
Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań jest wykorzystanie woreczka strunowego do wykiełkowania pestki awokado. W jaki sposób to działa? Przede wszystkim przygotuj szczelny woreczek strunowy, dwa kawałki ręcznika papierowego oraz obraną z brązowej skórki pestkę awokado. Zmocz ręczniki papierowe i delikatnie je wyżmij, aby pozostały lekko wilgotne, następnie dokładnie owiń je o pestkę awokado i włóż do woreczka strunowego - odłóż w przyciemnione miejsce, w którym pestka nie będzie narażona na nadmierne temperatury oraz działanie promieni słonecznych. W tym przypadku możesz sobie o pestce "zapomnieć" na kilka tygodni, oczywiście, co jakiś czas możesz zaglądnąć do woreczka i sprawdzić, czy pestka nie pleśnieje, jednakże nie powinieneś mieć z tym problemu jeżeli dokładnie usunąłeś brązową skórkę. Po pewnym czasie, gdy zauważysz, że zaczynają puszczać korzenie i wychodzi łodyga, awokado możesz przetransportować do doniczki z ziemią. Woreczek strunowy jest świetną opcją do wykiełkowania awokado, ponieważ tworzy się w nim mikroklimat zapewniający pestce wszystkie czynniki sprzyjające rozwojowi.

Wystarczy tylko ziemia!
Oczywiście, jeżeli nie chce eksperymentować z powyższymi sposobami możesz pestkę z awokado włożyć po prostu do doniczki z ziemią - pamiętaj, aby cały czas utrzymać wilgotne podłoże. Proces wykiełkowania awokado w ziemi należy jednak do najpowolniejszych, dlatego przygotuj się nawet na miesiąc oczekiwania. Istnieje także opcja, że Twoje awokado nie wykiełkuje, ponieważ nie każda pestka ma takie predyspozycje.

Kiedy pestka awokado jest gotowa do doniczki?
W przypadku dwóch podanych sposobów wyhodowania awokado z pestki należy je przesadzić do doniczki z ziemią, gdy zauważymy, ze korzenie osiągnęły przynajmniej kilka centymetrów i widoczny jest zaczątek łodygi. Awokado najlepiej będzie czuło się w wysokiej doniczce, ponieważ ma dość długi system korzeniowy. Kiedy pojawią się na Twoim awokado listki, aby je rozgałęzić, możesz spróbować przyciąć czubek i poczekać aż wypuści kolejne pędy.

Jak pielęgnować drzewko awokado?
Chociaż pielęgnacja drzewka awokado jest nadzwyczaj prosta to jednak wymaga od Ciebie stałej opieki - ziemia powinna być cały czas lekko wilgotna, jednakże nie mokra, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni. Optymalną temperaturą dla awokado jest 24 stopnie Celsjusza - lubi też ono wygrzewać się w promieniach słońca, jednakże trzeba uważać, aby słońce nie spaliło nam liści. A co zrobić z rośliną w zimie? Najlepszym rozwiązaniem jest przestawienie jej do nieco chłodniejszego pomieszczenia, gdzie jednak będzie dość widno.

Dodaj komentarz

Porada Awokado z pestki, czyli jak wyhodować awokado?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 710
facebook unlike 1

Dom i ogród jest ważny Czy porada Awokado z pestki, czyli jak wyhodować awokado? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Awokado z pestki, czyli jak wyhodować awokado?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Małgorzata Jankowska
Dodano:
facebook like 5
facebook unlike 0

ciekawe może i tak...

Jolanta
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Świetny sposób na wyhodowanie avokado.

Paulina
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Chętnie wypróbuję tę poradę.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

i sprawdzić vin... :)
mocne czerwone wina dobrze smakują w sosie spaghetti ! -...
Polecam Okna z profilu Streamline to nowoczesne rozwiązania,...
antykoncepcja :D
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy porada Jak usunąć pchły...
Dzieci chciały zbudować domek na drzewie, a że mąż uwielbia...
Porady dom i ogór Czy opis porady Jak przygotować ogród na...
Spróbowałam każdego sposobu i działa. Prosto i szybko, rewelacja.