Najlepsze Porady Dom i OgródFiltry do basenu: rodzaje i wybór Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Filtry do basenu: rodzaje i wybór

Filtry do basenu: rodzaje i wybór

Kompleksowe oczyszczanie wody obejmuje dwa etapy: oczyszczanie mechaniczne i zastosowanie chemii do basenu. Do mechanicznego oczyszczania wody stosowane są systemy filtracji: filtry, skimmery i przelewy. Sprzęt oczyszcza wodę z nierozpuszczalnych zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych.


Rodzaje filtrów

Filtry do basenów działają za pomocą pomp. Pompa zapewnia cyrkulację wody do oczyszczania mechanicznego i pompuje wodę z basenu do filtra. W filtrze woda jest oczyszczana i zawracana do basenu.

Najpopularniejsze filtry to:

●       piaskowe;

●       kartuszowe;

●       okrzemkowe.

Filtr piaskowy

Filtr piaskowy

Konstrukcja filtrów piaskowych składa się z wodoodpornego zbiornika zawierającego piasek kwarcowy lub szklany. Piasek zatrzymuje zanieczyszczenia o wielkości do 20 mikronów.

Tryb pracy filtra jest regulowany za pomocą zaworu płukania wstecznego. Manometr pozwala kontrolować ciśnienie wewnątrz filtra. Jeśli odczyt na manometrze przekracza wartość graniczną określoną przez producenta, przełącz zawór na tryb płukania wstecznego. Ciśnienie wewnątrz filtra zmniejszy się, a wypełnienie piaskowe odzyska swoje właściwości filtracyjne. Aby ponownie rozpocząć proces oczyszczania wody, przełącz zawór w tryb filtracji. Częstotliwość płukania zależy od tego, jak często filtr jest używany i jak bardzo zanieczyszczony jest basen.


Przewagą piasku szklanego nad piaskiem kwarcowym jest żywotność do 10 lat. Długa żywotność, niski koszt i łatwość konserwacji sprawiają, że filtry piaskowe cieszą się największą popularnością wśród posiadaczy basenu.

Filtr kartuszowy

Filtr kartuszowyFiltr kartuszowy

Filtr kartuszowy to zbiornik z wymiennymi wkładami. Wkłady należy regularnie czyścić i wymieniać po upływie ich daty ważności. Zaletą filtra kartuszowego jest wyższy współczynnik filtracji niż w przypadku filtrów piaskowych oraz oszczędność wody. Filtry kartuszowe wyłapują i zatrzymują zanieczyszczenia o wielkości do 10 mikronów.

 

W swoim basenie możesz zorganizować również strefę zabiegów wodnych za pomocą przeciwprądów do basenu https://aquamonkey.pl/przeciwprady-basenowe.html, które tworzą silny przepływ wody umożliwiający pływanie nawet w małych basenach oraz wykorzystywane są do masażu wodnego.

Filtr okrzemkowy

Filtr okrzemkowy to polimerowy zbiornik z siatką, do którego wsypywana jest ziemia okrzemkowa. Ziemia okrzemkowa to luźna skała krzemionkowa o właściwościach bakteriobójczych. Dzięki zasypce z ziemi okrzemkowej woda po oczyszczeniu staje się czysta i nasycona właściwościami leczniczymi dla ludzkiej skóry.

Filtry kartuszowe zatrzymują zanieczyszczenia o wielkości do 1 mikrona. Takie właściwości sprawiają, że ten rodzaj filtra jest najbardziej wydajny i kosztowny. Filtracja za pomocą filtrów z ziemi okrzemkowej zmniejsza zużycie chemicznych środków dezynfekujących o 80%.

Jaki filtr do basenu warto wybrać?

Na wybór sprzętu filtracyjnego mają wpływ:

●       Wielkość i obciążenie basenu

●       Wydajność filtra

●       Moc pompy

●       Wymiary systemu filtracji

Cała objętość wody w basenie powinna przepływać przez filtr co najmniej 2,5 razy dziennie, aby jej oczyszczanie było efektywne.

Aby uprościć obliczenia wydajności filtra, stosuje się następujący wzór: należy podzielić pojemność niecki przez cztery. Wynikowa liczba to objętość wody, którą filtr powinien oczyszczać w ciągu 1 godziny.

Na przykład basen o pojemności 10 000 litrów z filtrem działającym 10 godzin dziennie wymagałby wydajności filtra 2500 l/h. W przypadku basenów komercyjnych liczba ta będzie wyższa. Im większe obciążenie basenu, tym większa powinna być wydajność filtra.

Wybierz sprzęt filtrujący sprawdzonych producentów: Hayward, Emaux, Kripsol, Aquaviva. Odpowiednio dobrany filtr zmniejsza częstotliwość stosowania chemicznych środków dezynfekujących. Tylko zintegrowane podejście z mechanicznym oczyszczaniem i regularną dezynfekcją sprawia, że ​​woda w basenie pozostaje czysta i przejrzysta.

Dodaj komentarz

~Adam
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like
facebook unlike

Ja od lat używam filtra piaskowego i nie narzekam


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jakie proporcje ?
sprawdza się! polecam
Znakomity artykuł, bardzo dobrze sie go czyta. Wiele...
Często zapominam podlać kwiaty, chyba dokupię sobie takie...
Spróbuje ze świecami zapachowymi, mam ich pełno w domu. W...
hmmm ciekawe
ciekawe może i tak...