09.02.2024

Grubosz — uprawa i pielęgnacja drzewka szczęścia

Grubosz — uprawa i pielęgnacja drzewka szczęścia

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Agnieszka Nowak
Agnieszka jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatką zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz radzenia sobie ze stresem.
Udostępnij

Grubosz to roślina, której zamienną nazwą jest drzewko szczęścia. Wspomniany sukulent charakteryzuje się dość łagodnym usposobieniem — nie trzeba go zbyt często podlewać, a odpowiednio przycięty będzie się przepięknie prezentował. Jeżeli będziemy odpowiednio zajmować się rośliną możliwe, że osiągnie nawet metr wysokości. To roślina przeznaczona nawet dla początkujących miłośników roślin, ponieważ nie wymaga szczególnych zabiegów o charakterze pielęgnacyjnym. Nazwa „drzewko szczęścia” pochodzi od kształtu listków sukulenta, które przypominają monety.


1. Odpowiednie stanowisko — grubosz najchętniej będzie rósł na stanowisku nasłonecznionym. Dostęp do światła sprawi, że sukulent będzie szybko piął się w górę. Najdogodniejszym stanowiskiem z pewnością będzie parapet wschodni lub zachodni — południowe okno może doprowadzić do zniszczenia rośliny poprzez jej nadmierne nasłonecznienie.

2. Podlewanie — grubosz to sukulent pochodzący z Afryki i podobnie jak kaktus i aloes nie potrzebuje zbyt dużych ilości wody. Przelanemu gruboszowi zgniją korzenie, co doprowadzi do jego zmarnienia. Najlepiej podlewać jest grubosza raz na dwa tygodnie. Jednakże wszystko zależy od temperatury panującej w domu. Najlepiej będzie go podlać, gdy zobaczymy, że ziemia jest znacznie przesuszona — nie zapomnij usunąć wody z podstawki.

3. Nawożenie i przycinanie — przynajmniej raz na miesiąc, warto zasilać grubosza odżywką płynną do sukulentów, co będzie stymulowało rozwój rośliny, a także może doprowadzić do kwitnienia. Grubosza należy nawozić od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Podłoże grubosza to zwykła ziemia doniczkowa z domieszką piasku oraz gliny lub żwirek zmieszany z torfem. Drzewko szczęścia powinno być także regularnie przycinane — oczywiście wszystko jest zależne od tego, jaką wysokość drzewka pragniemy osiągnąć. Przycinanie grubosza pozwoli na jego rozgałęzienie oraz znacznie zagęszczenie liści.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Dom i ogród jest ważny Czy porada Grubosz — uprawa i pielęgnacja drzewka szczęścia przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Grubosz — uprawa i pielęgnacja drzewka szczęścia? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Grubosz — uprawa i pielęgnacja drzewka szczęścia
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności