09.02.2024

Jak czyścic przypalone żelazko

Jak czyścic przypalone żelazko

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Michał Lewandowski
Michał jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, ekspertem od finansów osobistych i oszczędzania. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące zarządzania budżetem, inwestowania pieniędzy oraz osiągania finansowej stabilności.
Udostępnij

Żelazko to urządzenie AGD codziennego użytku. Pozwala ono na komfortowe wygładzenie wymiętych ubrań. Dzięki czemu wyglądają schludnie i elegancko. Aby żelazko prawidłowo funkcjonowało należy o nie odpowiednio dbać. Największym problemem są przypalenia, które często pojawiają się na stopce żelazka. Przez to żelazko nie tylko nieestetycznie wygląda, ale przede wszystkim nie spełnia swojej roli. Co więcej używanie przypalonego żelazka może zniszczyć ubrania, pozostawiając na nich trudne do usunięcia brązowe plamy. Przypalenie powstaje głownie przez niedostosowanie temperatury do rodzaju materiału, czy też w skutek zagapienia się i zbyt długiego przetrzymania żelazka na ubraniu. Z pomocą przychodzą domowe sposoby , które pozwolą wyczyścić przypalone żelazko. 


Sól kuchenna

Użycie soli kuchennej to niezawodny sposób na wyczyszczenie nawet bardzo przypalonego żelazka. Sól należy w miarę równomiernie rozsypać na gruby papier. Następnie po rozgrzaniu żelazka do wysokiej temperatury, należy przesunąć stopką po soli. To wystarczy, by usunąć przypalenia zarówno ze stopki teflonowej jak i metalowej. 

Świeca

Dobrym sposobem na wyczyszczenie przypalonej stopki żelazka jest także świeca. Powinna być ona biała. Należy ją owinąć półcienną ściereczką, a następnie pocierać nią lekko rozgrzaną powierzchnię żelazka w miejscu przypaleń. Świeca może pozostawić tłustą powłokę na stopce żelazka, której łatwo się pozbyć prasując złożony papierowy ręcznik kuchenny. 

Deska

Jedną z metod na usunięcie przypaleń z żelazka jest wyprasowanie nim nieheblowaną deskę lub kawałek kory. Jeśli na powierzchni żelazka pozostaną jakieś niewielkie zabrudzenia można je wyczyścić płynem do mycia naczyń z dodatkiem octu. 

Ocet i soda oczyszczona

Soda oczyszczona i ocet to nie tylko sprawdzone sposoby na czyszczenie piekarnika, ale także żelazka. W tym celu należy nasypać na szmatkę lub gąbkę kuchenną niewielką ilość sody oczyszczonej i wymieszać ją z octem. Następnie przecieramy gąbką powierzchnię żelazka do momentu, aż wszelkie przypalenia zostaną usunięte. Nie należy tego robić w przypadku żelazka z powłoką teflonową, gdyż może ona ulec zniszczeniu. Do wyczyszczenia powierzchni żelazka w ten sposób można użyć także samego octu, a nawet soku z cytryny czy octu jabłkowego. Spalenizna powinna zniknąć po kilku przetarciach powierzchni żelazka nasączoną tymi płynami gąbką.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Ocet ma wiele zastosowania. Możemy również wykorzystać go do spalonego żelazka.
~Wanda
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy porada Jak czyścic przypalone żelazko przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak czyścic przypalone żelazko? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak czyścic przypalone żelazko
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawe może i tak...
~Przemysław Stępień
09.02.2024

Nowe artykuły

Różnice między aftami a pleśniawkami - jak je rozpoznać?
Różnice między aftami a pleśniawkami - jak je rozpoznać?
Zdrowie jamy ustnej jest kluczowe dla naszego ogólnego samopoczucia, a pojawiające się w niej problemy mogą znacząco wpłynąć na jakość życia. Dwie najczęstsze dolegliwości, które mogą powodować dyskomfort w jamie ustnej, to afty i pleśniawki. Chociaż często używamy tych terminów zamiennie, to są to różne schorzenia, które wymagają innego podejścia do leczenia. W dalszej części niniejszego artykułu przedstawiamy, czym się różnią, jak je rozpoznać i jak skutecznie je leczyć (np. nieocenionym wsparciem w procesie regeneracji uszkodzonych tkanek może być żel na afty i pleśniawki Aftident).
Okna PVC a trend zero waste: Jak ograniczyć odpady podczas produkcji i montażu?
Okna PVC a trend zero waste: Jak ograniczyć odpady podczas produkcji i montażu?
Trend zero waste staje się coraz bardziej popularny, a firmy z różnych branż starają się dostosować swoje działania do zasad ekologii i dbałości o środowisko. W kontekście produkcji i montażu okien PVC, również istnieje wiele możliwości, aby ograniczyć ilość odpadów generowanych podczas tych procesów. W artykule przedstawimy, jak firma Hensfort, jako producent okien PVC, dostosowuje swoje działania do zasad zero waste, oraz jak klienci mogą skorzystać z tej ekologicznej oferty.
Jak sprawdzić jakość okien PVC przed zakupem?
Jak sprawdzić jakość okien PVC przed zakupem?
Przed dokonaniem zakupu okien PVC wielu z nas zastanawia się, jak sprawdzić jakość tego rodzaju stolarki otworowej. Okna PVC są popularnym wyborem ze względu na swoją trwałość, izolację cieplną i akustyczną, a także łatwość
Okna PVC a problem hałasu miejskiego: Jak je zminimalizować?
Okna PVC a problem hałasu miejskiego: Jak je zminimalizować?
Hałas miejski jest jednym z najbardziej uciążliwych problemów, z jakimi musimy zmierzyć się na co dzień. Szum ulic, hałas samochodów, czy nawet dźwięki pochodzące z pobliskich przedsiębiorstw - wszystkie te dźwięki mogą znacząco obniżyć komfort naszego życia codziennego. Dlatego też, jeśli zmagamy się z problemem hałasu, jednym z najskuteczniejszych rozwiązań może okazać się inwestycja w wysokiej jakości okna PVC, które znacząco zminimalizują przedostający się do naszego domu lub mieszkania hałas.
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności