09.02.2024

Jak dobrze zaprojektować kuchnię?

Jak dobrze zaprojektować kuchnię?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Jan Kowalski
Jan jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematyce technologii i nowoczesnych rozwiązań. Jego artykuły zawierają recenzje nowych gadżetów, wskazówki dotyczące korzystania z internetu oraz informacje o nowych trendach technologicznych.
Udostępnij

Serce domu- kuchnia, w której toczy się domowe życie, już nie tylko jest miejscem, w którym gotujemy czy spożywamy posiłki, to także centrum rodzinnych i towarzyskich spotkań. Z czym kojarzy nam się kuchnia? Z ciepłem, pysznymi domowymi obiadami i poczuciem bezpieczeństwa. Wdaje się jakby mieszkała w niej magiczna energia, która przyciąga. Dlatego wielokrotnie w ciągu dnia spotykamy się w niej, a większość domowych imprez i spotkań kończy się przesiadywaniem w kuchni. Ale oprócz dobrej aury w kuchni liczy się także jej funkcjonalność. Wybieramy przeważnie jeden z dwóch modeli kuchni: oddzielną lub w aneksie. Przy wyborze tym warto wziąć pod uwagę nasze oczekiwania i styl życia. Kuchnia samodzielna czy połączona z jadalnią? Oba rozwiązania są dobre i mają swoje wady i zalety. Funkcjonalność kuchni przejawia się też w odpowiednim wyborze mebli, które powinny być zarówno estetyczne jak i użyteczne.


Kuchnia- jaka powinna być?

Kuchnia to przede wszystkim miejsce, w którym przygotowujemy i gotujemy posiłki, warto więc zastosować rozwiązania, które dadzą nam jak najwięcej blatów roboczych. Blaty z konglomeratu są bardzo pomocne ponieważ po wykonaniu w nich drobnych nacięć uzyskujemy ociekacz do zlewu, który jednak w dalszym ciągu będzie częścią stanowiska roboczego. Trzeba też wziąć pod uwagę wszystkie kwestie praktyczne związane z rozmieszczeniem instalacji i sprzętów AGD. Potem przychodzi czas na wybór mebli kuchennych. Tu mamy dwie możliwości. Pierwszą z nich jest zakup gotowego zestawu, z określoną liczbą szafek górnych i dolnych ( z szafką pod zlewozmywak). W takich zestawach jest też z góry ustalone miejsce na piekarnik. Jest to gotowe rozwiązanie, dostępne jednak w określonym wykończeniu i kolorystyce. Wybór jest więc znacznie ograniczony. Drugą możliwością jest zaprojektowanie kuchni na wymiar z indywidualnie dobranym rodzajem mebli i ich liczbą. Tego rodzaju usługi oferuje firma MEBLON - producent mebli kuchennych z Rzeszowa. Mamy wówczas dużo więcej możliwości wyboru. Urządzenie wygodnej i funkcjonalnej kuchni musi poprzedzać plan, który pozwoli nam to zrobić dobrze i zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Pomiar pomieszczenia

Pomiędzy meblami kuchennymi oraz sprzętami AGD powinna być zachowana odpowiednia odległość. Tylko wtedy nasza kuchnia będzie funkcjonalna. Wymiary zależą też od wielości kuchni. Możemy ją zmierzyć samodzielnie lub zamówić pomiar w sklepie. Do pomiarów trzeba wziąć wszystkie elementy wyposażenia i wymiary samego pomieszczenia, czyli jego wysokość, długość ścian, okna, oraz przestrzeń potrzebną na całkowite otwarcie drzwi i okien. Do pomiaru zaliczamy też wszystkie wystające elementy takie jak rury i grzejnik. Trzeba także dokładnie określić usytuowanie rur wentylacyjnych oraz gniazdek elektrycznych, a także przyłączy wodno- kanalizacyjnych i gazowych. Kolejnym etapem jest projekt rozmieszczenia sprzętów. Taką usługę można zamówić w sklepie lub zrobić samodzielnie przy pomocy programu informatycznego.
Planując rozmieszczenie sprzętów trzeba podzielić pomieszczenie na trzy strefy. Pierwsza strefa to będzie miejsce w którym będziemy przygotowywać produkty, myc i zmywać czyli zlewozmywak i zmywarka. Rozmiar zlewu dopasowujemy do własnych potrzeb, ale jeśli w naszej kuchni będzie zmywarka, zlew jednokomorowy w zupełności nam wystarczy. Zlew powinien jednak zawsze sąsiadować ze zmywarką. Kolejną strefą jest gotowanie, w której mamy blat, płytę grzewczą i piekarnik, w ich pobliżu przyda się miejsce na odstawienie gorącego garnka, powinno być blisko tych urządzeń, ale jednocześnie nie stanowić zagrożenia dla zdrowia. Ostatnia strefa to przechowywanie do której zaliczamy lodówkę, szafki i spiżarnię. Obok lodówki niezbędne jest miejsce do rozpakowywania zakupów.
W planowaniu trzeba uwzględnić też odległość pomiędzy poszczególnymi sprzętami. Blat roboczy między zlewozmywakiem, a płytą grzejną powinien mieć co najmniej 60 cm długości, górne szafki powinno zawiesić się na wysokości około 45 cm nad blatem. Aby wygodnie korzystać z piekarnika, warto umieścić go na wysokości rąk ugiętych w łokciu, wtedy przy wkładaniu i wyjmowaniu potraw z piekarnika nie trzeba się schylać jak to ma miejsce w sytuacji kiedy piekarnik jest umieszczony bezpośrednio nad podłogą.

Wybór mebli

To czy nasza kuchnia będzie się dobrze prezentowała pod względem estetycznym zależy przede wszystkim od mebli, jakie wybierzemy. W wyglądzie szafek duże znaczenie maja ich fronty. Wybór jest bardzo duży i znaleźć możemy zarówno eleganckie meble klasyczne z frontami z płycinami, czasem rowkami lub rzeźbieniami, jak również szafki nowoczesne, których fronty są wykończone na wysoki połysk lub mat, drzwiczki są gładkie ze zintegrowanymi uchwytami. Jeśli chodzi o kolorystykę w ostatnich latach popularne są jasne kolory wśród, których dominuje biel. Modne też są spokojne, neutralne, szarości i beże, ale także mocne i wyraziste odcienie czerwieni i zieleni. Wśród materiałów wykonania najpopularniejsze wciąż jest drewno, oraz fronty wykonane z płyt laminowanych lub fornirowanych. Dużą zaletą frontów laminowanych jest to, że są trwalsze i łatwe do utrzymania w czystości jednak kiedy zostaną uszkodzone trudniej je naprawić. Fronty pokryte forintem wyglądają jak zrobione z litego drewna, dzięki czemu są dobrą alternatywą dla mebli z litego drewna, które są najdroższe ze wszystkich materiałów. Fronty pokryte fornirem są łatwe do utrzymania w czystości i wytrzymałe, ale w razie zniszczenia konieczna jest pomoc stolarza.
Jeśli zdecydujemy się na najszlachetniejsze fronty z litego drewna, najlepiej wybrać też z jesiona, brzozy lub dębu.
Szeroki wybór frontów do szafek kuchennych na wymiar znajdziemy w meble.pl, wśród których dostępne są różne kolory frontów i korpusów, dzięki czemu swobodnie możemy dopasować je do naszego wnętrza oraz najwyższej jakości płyty meblowe EGGER i Rehau.
Estetyka szafek to jednak nie wszystko równie ważna jest ich funkcjonalność, o której decyduje wewnętrzne wyposażenie szafek. W dolnej zabudowie dobrze sprawdzą się zarówno tradycyjne szafki, jak również wysuwane szuflady i kosze cargo. Bardzo dobrze prezentują się także szafki na cokole lub nóżkach. Górna zabudowa składa się z szafek wiszących, które mogą mieć zamknięte lub otwarte półki. Wybierając szafki warto zwrócić też uwagę na systemy cichego domykania i zawiasy, ważne jest czy przeszły testy, które gwarantują ich wytrzymałość na ciągłe zamykanie i otwieranie.
W meble.pl znajdziemy meble kuchenne z zawiasami i prowadnicami Blum w ponad 50 typach szafek kuchennych (stojących, wiszących i słupków).
Szafki kuchenne, które liczą około 60 cm głębokości są najwygodniejsze, większa pojemność szuflad i szafek pozwoli na zmieszczenie dużej ilości akcesoriów kuchennych i potrzebnych nam w codziennym gotowaniu przyrządów. Szafki z systemem wysuwanych lub obrotowych półek to możliwość maksymalnego wykorzystania metrażu danego pomieszczenia. Świetnie sprawdza się też wąska półka cargo wysuwana z zabudowy meblowej na specjalnym stelażu. Zyskujemy dzięki temu praktyczny schowek, który może odgrywać rolę domowej spiżarni. Ważnym aspektem oprócz głębokości jest też wysokość szafek. Jeszcze do niedawna za najodpowiedniejszą wysokość szafek uważano 85 cm, obecnie designerzy sugerują, że lepszym rozwiązaniem będą szafki mające wysokość 90 cm.

Co jeszcze jest ważne przy projektowaniu kuchni?

Sam design mebli kuchennych jest bardzo ważny, nadaje przecież charakteru całemu pomieszczeniu, równie ważna jest też trwałość materiałów, z których zostały wykonane. Na jakość wyglądu całej kuchni ma też wpływ wysoka jakość płytek ceramicznych zastosowanych w naszym wnętrzu. Solidne blaty i plamoodporna farba lateksowa spowodują, że kuchnia będzie wyglądała elegancko, dłużej też zachowa dobry wygląd.
Blaty odporne na wysokie temperatury, urazy mechaniczne i wszelkie uszkodzenia sprawią, że nasza kuchnia będzie świetnie wyglądać przez wiele lat. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór wytrzymałych blatów laminowanych, kamiennych, drewnianych, a także kompozytowych i konglomeratowych. Najbardziej wytrzymałe wśród tych wymienionych są blaty kompozytowe i kamienne i to one też cieszą się obecnie największą popularnością.
Ważnym aspektem przy projektowaniu kuchni jest także odpowiednie oświetlenie. Jeśli źródło światła zostanie umieszczone nad górnymi szafkami, zasłonią one dostęp do blatu, co daje efekt oświetlenia czubka głowy osoby stojącej przy blacie, a nie miejsca pracy. Takie umieszczenie oświetlenia jest wiec błędne. Oświetlenie górne najlepiej odsunąć od szafek, do tego jest potrzebne mocne i równomierne oświetlenie pod samymi szafkami. Trendem, który utrzymuje się od kilku lat jest kuchnia z pełnymi i zakrytymi frontami zabudowana po sam sufit. W górnych szafkach można wtedy umieścić sprzęty, których rzadko używamy i zyskać dodatkową przestrzeń. Jeśli niema odkrytych pólek i innych zakamarków łatwiej jest też utrzymać czystość, przyspiesza to sprzątanie i sprawia że kuchnia wygląda na uporządkowaną.
W kuchni powinny też się znaleźć mniejsze AGD i akcesoria dopasowane do stylu życia domowników. Dobry ekspres do kawy i toster w tej samej linii wzorniczej lub przynajmniej zbliżonej do siebie kolorem i designem dopełnią całości kuchennej aranżacji. Zachowanie harmonijnej, spójnej konwencji stylistycznej we wnętrzu sprawia, że jest ono eleganckie i stanowi kompletną całość. To co z pewnością przyda się w każdej kuchni to takie przedmioty jak np. niewielkie póki na przyprawy, relingi (montowane do ściany), na których można zawiesić kuchenne akcesoria. Jeśli chcemy w kuchni też jeść, warto znaleźć choć trochę miejsca na stół i krzesła, a jeśli nie jest to możliwe można zrobić niewielką wyspę, przy której postawimy wysokie krzesła barowe. Taki kącik jedzeniowy jest dobrym rozwiązaniem gdy nie mamy dużego salonu lub specjalnie wydzielonej jadalni, w której moglibyśmy ustawić stół i krzesła.

Organizowanie takiej przestrzeni jaką jest kuchnia nie jest łatwe. Jednak stosując pewne sprawdzone zasady można stworzyć miejsce, które będzie funkcjonalne i piękne. W dobrze urządzonej kuchni będziemy nie tylko chętnie gotować i spożywać posiłki, ale także przyjmować gości i miło spędzać czas w gronie rodziny i przyjaciół.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady dom i ogór Czy porada Jak dobrze zaprojektować kuchnię? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak dobrze zaprojektować kuchnię?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak dobrze zaprojektować kuchnię?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
proste i banalne
~Tadeusz Szymański
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności