Najlepsze Porady Dom i OgródJak hodować króliki? Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Jak hodować króliki?

Jak hodować króliki? © pixabay.com

Króliki hodowane są od wieków w celu uzyskania wysokiej jakości mięsa. Wydaje się jednak, że spada ich popularność ze względu na to, że coraz więcej ludzi traktuje je bardziej jako zwierzęta domowe, na równym poziomie co pies czy kot, niż jako te do hodowli i uboju. Mięso królika jest natomiast bardzo zdrowe, a króliki hodowlane to nie miniaturki w klatkach. Warto rozpocząć hodowlę nawet kilku sztuk królików, by wprowadzić je w swój jadłospis. Jak to zrobić?


Zaczynamy hodowlę królików

Zwierzęta te umieszczone razem szybko się rozmnażają, więc należy zdecydować na początku na jaką liczbę osobników liczymy i możemy sobie pozwolić. Wiadomo bowiem, że każdy królik to dodatkowy koszt- począwszy od wizyt u weterynarza, zakupu klatek, jedzenia i wielu innych artykułów, które mogą okazać się potrzebne. Króliki należy karmić paszą specjalnie do tego przystosowaną, ale też urozmaicać żywienie typowym pokarmem zwierząt- sianem, marchwią, selerem, płatkami owsianymi, a nawet podeschniętym chlebem. Dzienne zapotrzebowanie na pokarm dla królików powinno być ustalone według ich wagi. Najważniejsza jest jednak obserwacja zwierzęcia. Nie należy dopuszczać do jego wychudzenia, ale też otłuszczone mięso również nie będzie zdrowe. Króliki powinny także mieć codzienną dawkę ruchu, by ograniczyć ich nadmierne tycie.

Jak zadbać o zdrowie królika?

Zwierzęta dosyć szybko rosną i raczej nie sprawiają większych problemów. Niestety często są atakowane przez choroby i zdychają nawet po kilka sztuk. Z tego powodu warto jednak nie umieszczać zbyt dużej liczby królików w klatkach i dbać o czystość ich otoczenia. Ważne jest regularne sprzątanie klatek, dostęp do świeżego powietrza oraz odpowiednia w nich temperatura. Ubój królika przeprowadzamy w czystym pomieszczeniu, najlepiej w okresie zimowym lub zlecamy profesjonaliście. Nie każdy da rade bowiem zabić zwierze. Zaletą hodowli królika jest nie tylko jego mięso, ale też futro, które właśnie w zimowym okresie jest gęstsze i możemy je sprzedać.

Dodaj komentarz

~Katarzyna
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like
facebook unlike

Przydatny artykuł

Porada Jak hodować króliki?
Dodano:
facebook like 84
facebook unlike 1

Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy nasza porada Jak hodować króliki? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak hodować króliki?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Martyna Ostrowska
Dodano:
facebook like 2
facebook unlike 0

coś w tym jest


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jakie proporcje ?
sprawdza się! polecam
Znakomity artykuł, bardzo dobrze sie go czyta. Wiele...
Najgorzej to jak ktoś zamiast zutylizować takie elektrośmieci,...
Porady dom i ogór Czy nasza porada Łazienka w odcieniach...
Warto naprawiać takie rzeczy, moja wkrętarka po serwisie do...
najważniejsze to dużo ruchu i dieta - jak pies będzie miał...