09.02.2024

Jak latem obniżyć temperaturę w mieszkaniu?

Jak latem obniżyć temperaturę w mieszkaniu?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Michał Lewandowski
Michał jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, ekspertem od finansów osobistych i oszczędzania. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące zarządzania budżetem, inwestowania pieniędzy oraz osiągania finansowej stabilności.
Udostępnij

W upalne, letnie dni szybko się przegrzewamy, przez co nasz organizm zużywa więcej energii, męczymy się i nie możemy skupić. Często nasze mieszkania również nie stanowią ucieczki przed ciepłem, bo żar wkrada się także do nich. W nagrzanych pomieszczeniach również trudno się funkcjonuje, a efektywny wypoczynek w nich jest niemalże niemożliwy. Są jednak metody, by skutecznie i szybko obniżyć temperaturę w domu bez klimatyzatora. Poniżej prezentujemy kilka z nich.


Wiatraki
Najpopularniejszym sposobem na obniżenie temperatury w mieszkaniu są wiatraki. Najlepiej zakupić jeden jeszcze przed sezonem, ponieważ później mogą być permanentnie wykupione, a kiedy już się pojawią - ich ceny będą zawyżone. Ich minusem jest to, że pobierają dużo prądu, a tworzony przez nie strumień powietrza może powodować ból mięśni, przeziębienie lub ból głowy. 

Zacienienie mieszkania
Jest to szczególnie ważne w przypadku okien od strony południowej, do których słońce wpada przez cały dzień. Najlepiej do tego celu sprawdzą się jasne rolety, które odbijają promienie słoneczne. Na rynku można znaleźć modele rolet wewnętrznych, które posiadają dodatkową warstwę srebrnej folii lub gumy, co dodatkowo pochłania promieniowanie i odbija słońce. Jeśli nie mamy rolet, wystarczy zasłonić okno jasnymi zasłonami lub żaluzjami. 

Wietrzenie mieszkania
Latem z wietrzeniem mieszkania lepiej poczekać do wieczora - otwieranie okien w ciągu dnia tylko pomoże gorącemu powietrzu wtargnąć do mieszkania. Okna najlepiej otwierać tylko po zmroku, w nocy lub wczesnym rankiem. Warto też uchylić okna i zostawić je na noc, dzięki czemu powstanie przeciąg, który także pomoże obniżyć temperaturę i podniesie komfort snu. 

Nawilżanie powietrza
W upały oddychanie jest utrudnione, dlatego odpowiednie nawilżenie powietrza w tym okresie jest szczególnie ważne. Do podniesienia wilgotności w mieszkaniu nie trzeba od razu inwestować w drogi, profesjonalny nawilżacz. Na kaloryferach warto ułożyć zmoczone w bardzo zimnej wodzie prześcieradła lub ręczniki, natomiast na parapecie, przy otwartym oknie ustawić miskę z wodą. Można do niej dodać sok z cytryny lub olejek eukaliptusowy. 

Zieleń w pomieszczeniu
Drzewa dają cień, wchłaniają dwutlenek węgla, a produkowany przez nie tlen pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Stanowią naturalną klimatyzację. Można to zauważyć chociażby w ogrodach. W bloku podobny efekt można osiągnąć wstawiając do pomieszczenia wiele doniczek z roślinami zielonymi. Obniżą temperaturę, a przy tym będą się świetnie prezentować. 

Wyłączanie elektroniki
Sprzęt elektryczny domowego użytku taki jak radio, telewizor czy komputer emituje dużo ciepła, dlatego latem starajmy się korzystać z niego jak najmniej. Warto też unikać gotowania, a żarówki wymienić na te energooszczędne.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Jeżeli przy przy wiatraku położymy zamrożony okład ( taki na stłuczenia) to wiatrak będzie rozdmuchiwał to zimne powietrze i w mieszkaniu będzie o wiele chłodniej.
~Iza
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady domowe Czy inspiracja Jak latem obniżyć temperaturę w mieszkaniu? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak latem obniżyć temperaturę w mieszkaniu?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak latem obniżyć temperaturę w mieszkaniu?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
porada dość ciekawa
~Nataniel Błaszczyk
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności