Najlepsze Porady Dom i OgródJak pielęgnować domową muchołówkę? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Jak pielęgnować domową muchołówkę?

Jak pielęgnować domową muchołówkę? Muchołówki

Rośliny owadożerne robią duże wrażenie na wszystkich, szczególnie dzieciach. Coraz częściej można je spotkać w marketach czy jako zestawy z ziemią, nasionami i instrukcją samodzielnej hodowli, jednak ich pielęgnacja nie jest taka łatwa, jak się wydaje. Najpopularniejsza wśród nich, muchołówka amerykańska ma bardzo specyficzne potrzeby i w opiece nad nią trzeba przestrzegać kilku zasad, by była zdrowa i dobrze wyglądała. Zapraszamy do zapoznania się z nimi!


Ziemia
Podłoże dla muchołówki powinno mieć lekko kwaśny odczyn i składać się przynajmniej w połowie z torfu. Nie zaszkodzi także dodać do niego perlitu, drobnego żwirku czy gruboziarnistego piasku.

Stanowisko
Muchołówka wymaga słonecznego miejsca, więc najlepsze będzie dla niej pomieszczenie z oknem od strony południowej. Latem powinna mieć zapewnioną temperaturę pomiędzy 20 a 35 stopniami Celsjusza, a od marca do października można ją trzymać całą dobę na zewnątrz. Zimą należy ją przenieść do mieszkania, ale nie trzymać w temperaturze wyższej niż 15 stopni. 

Podlewanie
Podłoże muchołówki powinno być przez cały czas wilgotne i nie należy dopuścić do jej przesuszenia, zwłaszcza jeśli rośnie w pełnym słońcu. Roślinę podlewa się przez podsiąkanie - do podstawki regularnie dolewa się wody tak, by było w niej około 1,5 centymetra wody. Używamy do tego deszczówki lub wody destylowanej.

Dokarmianie
Roślina ta nie wymaga szczególnego nawożenia. Wszystkie potrzebne sobie substancje produkuje w procesie fotosyntezy i poprzez chwytanie i trawienie much. Kształt i wnętrze liści sprawiają, że są one skutecznymi pułapkami na owady. Trawienie jednego trwa od 7 do 10 dni, a każdy liść może przeprowadzić je tylko 2-4 razy. Roślinie można samodzielnie dostarczać much, jednak muszą być one żywe - inaczej liście się nie zamkną.

Rozmnażanie
Muchołówka to roślina wieloletnia, dojrzewa dopiero po około 5 latach. Starsze egzemplarze można rozmnażać oddzielając młodsze stożki od głównej rośliny, z kolei nierozwinięte w pełni młode liście można oderwać i lekko przysypać torfem. Dobrze się ukorzeniają, jest to jednak proces dość długi i potrzebują wysokiej wilgotności. Muchołówkę można także rozmnażać z nasion.

Zimowanie
Od listopada do marca muchołówka przechodzi w okres spoczynku. W tym czasie ustawiamy ją w ciemniejszym i chłodniejszym miejscu (np. garaż albo piwnica), i mocno ograniczamy podlewanie. Roślina widocznie zmarnieje i może stracić wszystkie liście, jednak na wiosnę odżyje. 

Dodaj komentarz

Weronika
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Bałam się o tę roślinę podczas zimowania, wyglądała okropnie i myślałam, że obumiera więc wzięłam ją z powrotem do domu.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Najlepszy na cellulit są zabiegi endermologii, skóra ogólnie...
He super
ja chce mieć takiego ale tata nie chcę się zgodzuić
mam i sobie chwale - w lecie zasłaniam słonce w zimie...
Zazwyczaj czyszczę zamszowe buty szczoteczką do zębów, bardzo...
Niezastąpione domowe sposoby na czyszczenie zamszu. Warto...
Dzięki za poradnik, nie radzę sobie z praniem...
Team roomba tez sie podpisuje xd Uwielbiam tego robota