09.02.2024

Jak pielęgnować domową muchołówkę?

Jak pielęgnować domową muchołówkę?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Magdalena Jankowska
Magdalena jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, ekspertką od urody i pielęgnacji skóry. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące pielęgnacji ciała, makijażu, oraz wyboru odpowiednich kosmetyków.
Udostępnij

Rośliny owadożerne robią duże wrażenie na wszystkich, szczególnie dzieciach. Coraz częściej można je spotkać w marketach czy jako zestawy z ziemią, nasionami i instrukcją samodzielnej hodowli, jednak ich pielęgnacja nie jest taka łatwa, jak się wydaje. Najpopularniejsza wśród nich, muchołówka amerykańska ma bardzo specyficzne potrzeby i w opiece nad nią trzeba przestrzegać kilku zasad, by była zdrowa i dobrze wyglądała. Zapraszamy do zapoznania się z nimi!


Ziemia
Podłoże dla muchołówki powinno mieć lekko kwaśny odczyn i składać się przynajmniej w połowie z torfu. Nie zaszkodzi także dodać do niego perlitu, drobnego żwirku czy gruboziarnistego piasku.

Stanowisko
Muchołówka wymaga słonecznego miejsca, więc najlepsze będzie dla niej pomieszczenie z oknem od strony południowej. Latem powinna mieć zapewnioną temperaturę pomiędzy 20 a 35 stopniami Celsjusza, a od marca do października można ją trzymać całą dobę na zewnątrz. Zimą należy ją przenieść do mieszkania, ale nie trzymać w temperaturze wyższej niż 15 stopni. 

Podlewanie
Podłoże muchołówki powinno być przez cały czas wilgotne i nie należy dopuścić do jej przesuszenia, zwłaszcza jeśli rośnie w pełnym słońcu. Roślinę podlewa się przez podsiąkanie - do podstawki regularnie dolewa się wody tak, by było w niej około 1,5 centymetra wody. Używamy do tego deszczówki lub wody destylowanej.

Dokarmianie
Roślina ta nie wymaga szczególnego nawożenia. Wszystkie potrzebne sobie substancje produkuje w procesie fotosyntezy i poprzez chwytanie i trawienie much. Kształt i wnętrze liści sprawiają, że są one skutecznymi pułapkami na owady. Trawienie jednego trwa od 7 do 10 dni, a każdy liść może przeprowadzić je tylko 2-4 razy. Roślinie można samodzielnie dostarczać much, jednak muszą być one żywe - inaczej liście się nie zamkną.

Rozmnażanie
Muchołówka to roślina wieloletnia, dojrzewa dopiero po około 5 latach. Starsze egzemplarze można rozmnażać oddzielając młodsze stożki od głównej rośliny, z kolei nierozwinięte w pełni młode liście można oderwać i lekko przysypać torfem. Dobrze się ukorzeniają, jest to jednak proces dość długi i potrzebują wysokiej wilgotności. Muchołówkę można także rozmnażać z nasion.

Zimowanie
Od listopada do marca muchołówka przechodzi w okres spoczynku. W tym czasie ustawiamy ją w ciemniejszym i chłodniejszym miejscu (np. garaż albo piwnica), i mocno ograniczamy podlewanie. Roślina widocznie zmarnieje i może stracić wszystkie liście, jednak na wiosnę odżyje. 

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Bałam się o tę roślinę podczas zimowania, wyglądała okropnie i myślałam, że obumiera więc wzięłam ją z powrotem do domu.
~Weronika
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady dom i ogór Czy porada Jak pielęgnować domową muchołówkę? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak pielęgnować domową muchołówkę?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak pielęgnować domową muchołówkę?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawa porada
~Anastazja Walczak
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności