09.02.2024

Jak pielęgnować oplątwę?

Jak pielęgnować oplątwę?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Agnieszka Nowak
Agnieszka jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatką zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz radzenia sobie ze stresem.
Udostępnij

Oplątwy lub inaczej tillandsie to egzotyczne rośliny pochodzące z terenów Ameryki Środkowej i Południowej. Od paru lat stają się coraz popularniejsze jako rośliny domowe. Ludzi intryguje zarówno ich oryginalny wygląd, różniący się w zależności od gatunku, jak i to, że nie posiadają one korzeni i nie potrzebują ziemi. Oplątwy za granicą nazywane są "air plants" - wszystkie potrzebne sobie składniki pobierają z powietrza, a co za tym idzie, dają duże możliwości jeśli chodzi o wplatanie ich do różnych aranżacji wnętrzarskich. Jest to też dobra roślina dla zapracowanych. Jak dokładnie ją pielęgnować? Zapraszamy do lektury!


Nawadnianie
Oplątwy pobierają wszystkie potrzebne sobie substancje z powietrza, dlatego warto dbać o jego wysoką wilgotność. Można ustawić je obok pojemnika z wodą, nawilżacza lub dwa razy w tygodniu samodzielnie je zraszać. Należy do tego użyć odstanej wody lub deszczówki. Tillandsie można również raz na tydzień moczyć kilka godzin w wodzie. Zarówno po zraszaniu, jak i moczeniu roślinę należy odwrócić do góry nogami, by nadmiar wody wyciekł (zalegając w rozecie może spowodować gnicie), a następnie umieścić w jasnym i przewiewnym miejscu. Częstość tych zabiegów powinna być dostosowana do nasłonecznienia stanowiska. 

Stanowisko
Najlepsze miejsce dla oplątwy to parapet wschodniego lub północnego okna, gdzie latem będzie mieć temperaturę ok. 23 stopni Celsjusza, a zimą nie mniej niż 14 stopni. Jeśli zdecydujemy się na trzymanie jej w podłożu, ważne by było ono przepuszczalne. Oplątwy są wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza i dym tytoniowy, a także przeciągi. Dobrze będą sobie radzić w otwartych, szklanych kulach, ułożone na drewnianej podstawie lub w ogrodach wertykalnych. Często można je też znaleźć w terrariach i szklanych mini-ogrodach. 

Nawożenie
Roślina nie wymaga konkretnego nawożenia, jednak jeśli chcemy ją wzmocnić, dwa razy w miesiącu można dodać do wody, którą ją zraszamy lub używamy do moczenia, odrobinę nawozu na przykład do storczyków czy roślin kwitnących.

Rozmnażanie
Zdarza się, że tillandsia zakwita, a gdy kwiat zaschnie, u jej nasady można dostrzec malutkie potomstwo. Pobiera ono energię i składniki z głównej rośliny i nie należy go oddzielać, póki się osiągnie jej wielkości lub roślina-matka nie zamrze całkowicie. Oplątwy jednak w naturze najczęściej rosną w koloniach, dlatego rozdzielanie egzemplarzy nie zawsze jest polecane.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Ładna i inna roślina od innych.
~Ola
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Dom i ogród jest ważny Czy nasza porada Jak pielęgnować oplątwę? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak pielęgnować oplątwę?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak pielęgnować oplątwę?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności