09.02.2024

Jak radzić sobie z alergią u psa?

Jak radzić sobie z alergią u psa?

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Magdalena Jankowska
Magdalena jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, ekspertką od urody i pielęgnacji skóry. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące pielęgnacji ciała, makijażu, oraz wyboru odpowiednich kosmetyków.
Udostępnij

Wbrew pozorom nie tylko ludzie zmagają się z różnymi alergiami. Mogą one dotykać także naszych czworonożnych ulubieńców. Najczęściej przyczyną powstawania alergii jest zawarte w pożywieniu białko, a zwłaszcza jego duże cząsteczki. Są one przez organizm psa odczuwane jako intruz, którego trzeba się pozbyć. Pokarmem, który uczula, jest zazwyczaj wołowina oraz produkty mleczne i zbożowe. Jak jednak rozpoznać alergię u naszego ulubieńca i jak sobie z nią radzić? Zapraszamy do lektury.


Jak rozpoznać alergię u psa?
Nie jest to niestety łatwe zadanie. Objawy alergii często mylone są z atopowym zapaleniem skóry, ponieważ ich symptomy są podobne - u psa pojawiają się świąd, zaczerwienienie i wypryski. Prowadzą one do tego, że czworonóg często się drapie, wygryza skórę między opuszkami łap i może nawet zacząć tracić sierść. Alergii czasem towarzyszy także nietolerancja pokarmowa. Organizm nie wytwarza wtedy odpowiedniej ilości enzymu trawiennego, co sprawia, że niestrawione pokarmy zalegają w jelitach, co powoduje wzdęcia i biegunkę. Należy też pamiętać, że alergia może dać o sobie dopiero po latach spożywania uczulającego pokarmu.

Co dalej?
Trudno jest także stwierdzić, na co dokładnie pies jest uczulony - nawet badania krwi i skóry nie dadzą na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Najlepszą metodą na określenie alergenu jest zastosowanie diety eliminacyjnej. Polega ona na konsekwentnym eliminowaniu z jadłospisu ulubieńca potencjalnie uczulających składników i obserwację reakcji organizmu. Zalecane jest oczywiście stosowanie jej we współpracy z weterynarzem. Zazwyczaj po 2-3 miesiącach powinniśmy już wiedzieć, co uczula naszego pupila.

Czym karmić psa-alergika?
Jego dietę warto skonsultować z lekarzem, który doradzi najlepsze rozwiązanie. Należy pamiętać, by pies nie dostawał żadnych "ludzkich" przekąsek oraz by sprawdzać składy także psich przysmaków. Ponadto warto wybierać karmę, w której białka zostały rozdrobnione na aminy i peptydy.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady domowe Czy porada Jak radzić sobie z alergią u psa? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak radzić sobie z alergią u psa?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak radzić sobie z alergią u psa?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności