Najlepsze Porady Dom i OgródJak rozmnażać lawendę w ogrodzie? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Jak rozmnażać lawendę w ogrodzie?

Jak rozmnażać lawendę w ogrodzie? Lawenda

Jeśli masz w domu chociaż jedną starszą roślinę, od której możesz pobrać sadzonki, wypróbuj poniżej opisaną metodę rozmnożenia. Lawendę możesz rozmnożyć z nasion, odkładów, lub poprzez ukorzenienie oderwanych gałązek. Dzięki rozmnożeniu sadzonek osadzisz nimi rabatę lub obdarujesz nimi znajomych. Lawenda nadaje ogrodowi niepowtarzalnego aspektu dekoracyjnego, a w dodatku nie jest trudna do pielęgnacji.


Podstawowe informacje na temat uprawy
Do najważniejszej rzeczy w uprawie lawendy należy odpowiednie pH gleby, które musi być zasadowe. Co więcej, lawendę należy podsypywać wapnem, aby nie zdrewniała i nie zgniła. Szczególnie ważne jest też oświetlenie. Roślinka wymaga stanowiska ciepłego i nasłonecznionego — nie znosi mokrej, twardej i gliniastej ziemi, dlatego warto zadbać o jej dobrą przepuszczalność.

Rozmnażanie wegetatywne
Lawendę można zacząć sadzonkować już pod koniec kwietnia, kiedy zacznie wypuszczać młode przyrosty. Ostatnie sadzonki należy pobierać najpóźniej w sierpniu, aby miały czas na ukorzenienie przed zimą.

Podłoże
Podłoże powinno być przepuszczalne, tak jak to wcześniej zaznaczono. Dobrze będzie zmieszać odkwaszony torf z perlitem lub gruboziarnistym piaskiem. Na tym etapie należy też zadbać o odpowiednie pH — wystarczy, że do podłoża dodamy nieco rozdrobnionej kredy lub dolomitu. Jeśli zamierzają Państwo sadzonkować lawendę w skrzynce, warto wsypać na spód trochę żwiru lub keramzytu. Następnie warto wypełnić ok. 10 cm warstwą podłoża i przed umieszczeniem w nim sadzonek podlać, aby było wilgotne.

Technika
Sadzonki należy sporządzić z młodych i silnych pędów lawendy o długości 8-10 cm. Mogą to być na przykład wierzchołki pędów odcięte za pomocą sekatora lub oderwane po prostu od starszej gałązki. Najszybciej będą ukorzeniać się sadzonki, które zostały pobrane z bocznych pędów lawendy. Te sadzonki, które nie mają piętek, przycinamy pod skosem, a wszystkie inne pozbawiamy listków w dolnej części. Te fragmenty zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w podłożu. Należy zwrócić uwagę na to, aby nie sadzić ich zbyt blisko siebie — by rośliny nie dotykały się listkami.

Co dalej?
Na samym początku skrzynka z sadzonkami powinna być umieszczona w miejscu przewiewnym, ciepłym oraz lekko zacienionym. Przez pierwsze tygodnie należy zadbać o stałą wilgotność podłoża — jednakże nie mogą być one mokre, ponieważ sprzyja to gniciu. Kiedy sadzonki zaczną wypuszczać nowe przyrosty, jest to znak, że się przyjęły i rozwija się system korzeniowy (taka sytuacja powinna nastąpić po ok. 3 tygodniach). Każdą roślinę należy przesadzić do oddzielnej doniczki. Po ok. 2 miesiącach młode sadzonki osiągają odpowiednią wysokość, aby można je było zasadzić do gruntu.

Dodaj komentarz

Porada Jak rozmnażać lawendę w ogrodzie?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 436
facebook unlike 1

Dom i ogród jest ważny Czy nasza porada Jak rozmnażać lawendę w ogrodzie? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak rozmnażać lawendę w ogrodzie?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Stanisław Nowicki
Dodano:
facebook like 3
facebook unlike 0

ciekawe może i tak...


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Błąd 80072EFE podczas próby aktualizacji systemu Windows 7...
80072EFE i po problemie aktualizacja rozwiązała problem
Ile razy można ogłosić upadłość? It's remarkable in favor of...
poza winem polecma sie tam wybrać ! pięknie tam jest
Dom i ogród jest ważny Czy porada Triki ułatwiające...
Polecam markę Roca. U mnie bardzo dobrze wypadła ta marka w...
wspaniały post, zarówno pod względem formy, jak i tematu :)...
ciekawa porada