09.02.2024

Jak rozmnażać lawendę w ogrodzie?

Jak rozmnażać lawendę w ogrodzie?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Ewa Wojciechowska
Ewa jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z kulinariami i zdrowym gotowaniem. Jej artykuły zawierają przepisy na smaczne i zdrowe potrawy, porady dotyczące planowania posiłków oraz informacje o wartościach odżywczych różnych produktów.
Udostępnij

Jeśli masz w domu chociaż jedną starszą roślinę, od której możesz pobrać sadzonki, wypróbuj poniżej opisaną metodę rozmnożenia. Lawendę możesz rozmnożyć z nasion, odkładów, lub poprzez ukorzenienie oderwanych gałązek. Dzięki rozmnożeniu sadzonek osadzisz nimi rabatę lub obdarujesz nimi znajomych. Lawenda nadaje ogrodowi niepowtarzalnego aspektu dekoracyjnego, a w dodatku nie jest trudna do pielęgnacji.


Podstawowe informacje na temat uprawy
Do najważniejszej rzeczy w uprawie lawendy należy odpowiednie pH gleby, które musi być zasadowe. Co więcej, lawendę należy podsypywać wapnem, aby nie zdrewniała i nie zgniła. Szczególnie ważne jest też oświetlenie. Roślinka wymaga stanowiska ciepłego i nasłonecznionego — nie znosi mokrej, twardej i gliniastej ziemi, dlatego warto zadbać o jej dobrą przepuszczalność.

Rozmnażanie wegetatywne
Lawendę można zacząć sadzonkować już pod koniec kwietnia, kiedy zacznie wypuszczać młode przyrosty. Ostatnie sadzonki należy pobierać najpóźniej w sierpniu, aby miały czas na ukorzenienie przed zimą.

Podłoże
Podłoże powinno być przepuszczalne, tak jak to wcześniej zaznaczono. Dobrze będzie zmieszać odkwaszony torf z perlitem lub gruboziarnistym piaskiem. Na tym etapie należy też zadbać o odpowiednie pH — wystarczy, że do podłoża dodamy nieco rozdrobnionej kredy lub dolomitu. Jeśli zamierzają Państwo sadzonkować lawendę w skrzynce, warto wsypać na spód trochę żwiru lub keramzytu. Następnie warto wypełnić ok. 10 cm warstwą podłoża i przed umieszczeniem w nim sadzonek podlać, aby było wilgotne.

Technika
Sadzonki należy sporządzić z młodych i silnych pędów lawendy o długości 8-10 cm. Mogą to być na przykład wierzchołki pędów odcięte za pomocą sekatora lub oderwane po prostu od starszej gałązki. Najszybciej będą ukorzeniać się sadzonki, które zostały pobrane z bocznych pędów lawendy. Te sadzonki, które nie mają piętek, przycinamy pod skosem, a wszystkie inne pozbawiamy listków w dolnej części. Te fragmenty zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w podłożu. Należy zwrócić uwagę na to, aby nie sadzić ich zbyt blisko siebie — by rośliny nie dotykały się listkami.

Co dalej?
Na samym początku skrzynka z sadzonkami powinna być umieszczona w miejscu przewiewnym, ciepłym oraz lekko zacienionym. Przez pierwsze tygodnie należy zadbać o stałą wilgotność podłoża — jednakże nie mogą być one mokre, ponieważ sprzyja to gniciu. Kiedy sadzonki zaczną wypuszczać nowe przyrosty, jest to znak, że się przyjęły i rozwija się system korzeniowy (taka sytuacja powinna nastąpić po ok. 3 tygodniach). Każdą roślinę należy przesadzić do oddzielnej doniczki. Po ok. 2 miesiącach młode sadzonki osiągają odpowiednią wysokość, aby można je było zasadzić do gruntu.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Dom i ogród jest ważny Czy nasza porada Jak rozmnażać lawendę w ogrodzie? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak rozmnażać lawendę w ogrodzie?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak rozmnażać lawendę w ogrodzie?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawe może i tak...
~Stanisław Nowicki
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności