Najlepsze Porady Dom i OgródJak samodzielnie wyregulować okna? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Jak samodzielnie wyregulować okna?

Jak samodzielnie wyregulować okna?

Regulacja okien jest jednym z niezbędnych elementów do przedłużenia ich właściwości. Co jakiś czas należy je odpowiednio wyregulować, jednak najczęściej nie wymaga to obecności specjalisty. Najlepsze-porady.pl przygotowały kilka wskazówek jak samodzielnie wyregulować  w okna swoim domu.


Dlaczego regulacja jest potrzebna?

Zaleca się przeprowadzać cykliczną regulację okien w zależności od pory roku. W zależności od temperatur panujących na zewnątrz możemy zmieniać stopień przylegania skrzydła do ramy okien. W okresie letnim odpowiednia regulacja pozwala na mały przepływ świeżego powietrza nawet jeżeli okno jest całkowicie zamknięte. Zima to czas mrozów i niskich temperatur dlatego należy się przed tym ochronić i odpowiednio wyregulować ponownie okna, aby zimne powietrze nie przenikało do naszych pomieszczeń.

Kolejnym powodem dla którego warto regulować okna to ich odpowiednia korekta i przedłużenie żywotności. Częste otwieranie i zamykanie okien może spowodować że skrzydło delikatnie opadnie i tym samym pojawia się trudność w jego otwieraniu czy zamykaniu. Cykliczna regulacja sprawia że możemy łatwo i szybko naprawić tą drobną, lecz uciążliwą usterkę.

Przygotowanie

Możesz uniknąć wzywania specjalisty przy regulacji okien, wystarczy że samodzielnie odpowiednio się przygotujesz. Do tego będą Ci niezbędne trzy narzędzia (Klucz V.SCH.ACP-S, Imbus w rozmiarze 2.5, 4 i Torx T10), które bardzo łatwo znajdziesz w najbliższym sklepie budowlano-remontowym.

Regulacja 1: Siła docisku skrzydła do ramy okiennej

Tutaj będzie Ci potrzebny wyłącznie klucz Torx T10. Wystarczy otworzyć okno i na skrzydle znaleźć mimośrodowe rolki. Przekręć je ostrożnie w prawo lub w lewo i pamiętaj że wszystkie muszą być w tej samej pozycji. Zrób to samo po przeciwnej stronie skrzydła, gdzie znajduje się jeszcze jedna mimośrodowa rolka.

Regulacja 2: Lato/Zima

Wszystkie okucia okienne są fabrycznie ustawione na neutralnej pozycji, czyli skrzydło przylega ściśle do okiennej ramy i wskaźnik pokazuje godzinę 6. Gdy chcesz zmienić pozycję na letnią to wskaźnik musi pokazywać godzinę 9, a jeżeli na zimową to godzinę 3. Do zmiany ustawień będzie Ci potrzebny klucz V.SCH.ACP-S.

Regulacja 3: Pozycja skrzydła okiennego

Zauważyłeś że skrzydło okienne lekko opadło? Powinieneś wyregulować pozycję skrzydła okiennego za pomocą klucza Imbus 4. Co należy zrobić?
Otwórz lekko okno i zdejmij dolną osłonę zawiasu. Następnie włóż klucz do środka i przekręć w prawo (podnoszenie skrzydła) lub lewo (opuszczanie skrzydła). Jeżeli nadal pozycja skrzydła nie jest odpowiednia to możesz zrobić to samo dla zawiasu znajdującego się w drugiej pozycji. W ten sposób możesz przesunąć skrzydło w lewą lub prawą stronę.

Zrób to sam

Opisane powyżej przypadki regulacji okien nie są skomplikowane i każdy może je zrobić sam, wystarczy że przygotuje odpowiednie narzędzia. 
Zadbasz w ten sposób o sprawność swoich okien i zaoszczędzisz na wzywaniu specjalisty. Jeżeli chcesz poznać jeszcze więcej tajników związanych z stolarką okienną.

Czytelna prezentacja regulacji okien od firmy Oknoplast:

 

Żródło:
https://oknoplast.com.pl/blog/jak-samodzielnie-wyregulowac-okna/,
http://www.oknasolo.pl/


Dodaj komentarz

Porada Jak samodzielnie wyregulować okna?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 137
facebook unlike 1

Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy inspiracja Jak samodzielnie wyregulować okna? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak samodzielnie wyregulować okna?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

i sprawdzić vin... :)
mocne czerwone wina dobrze smakują w sosie spaghetti ! -...
Polecam Okna z profilu Streamline to nowoczesne rozwiązania,...
antykoncepcja :D
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy nasza porada...
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy porada Jakie kolory do...
coś w tym jest
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy nasza porada Jak...