Najlepsze Porady Dom i OgródJak skutecznie wyhodować leszczynę? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Jak skutecznie wyhodować leszczynę?

Jak skutecznie wyhodować leszczynę? Orzechy laskowe

Uwielbiasz zajadać się orzechami laskowymi i zastanawiasz się, czy możesz posadzić owocującą leszczynę w swoim ogrodzie? Smaczne orzechy laskowe otrzymasz poprzez wcześniejsze zapewnienie leszczynie optymalnych warunków wzrostu oraz plonowania. Krzewy leszczyny są niezwykle łatwe w uprawie, a także szybko się rozmnażają, dzięki czemu będziesz mógł je swobodnie rozmnażać niewielkim nakładem pracy.


Gdzie sadzić leszczynę?
Leszczyna idealnie odnajdzie się na stanowiskach lekko osłoniętych, jednakże słonecznych, dlatego doskonale rośnie na wszelkiego typu zboczach. Warto pamiętać, że w przypadku leszczyny poziom wody gruntowej nie powinien sięgać wyżej niż 1.2 m od powierzchni ziemi. Leszczyny najlepiej czują się w podłożu średnio zwięzłym, dlatego odpowiadają mu gleby piaszczysto-gliniaste o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Techniki sadzenia
Leszczynę najlepiej będzie posadzić w drugiej połowie października — takie krzewy łatwo się ukorzeniają, lecz jeżeli zima będzie ostra, mogą przemarznąć. Sadzenie wiosenne natomiast rozpoczynamy tuż po rozmarznięciu gleby, kiedy ma w sobie jeszcze dużo wody — leszczyny trzeba często podlewać, aby prawidłowo się ukorzeniły. Posadzony krzew należy ściółkować korą, torfem lub agrowłókniną. Leszczyna jest krzewem obcopylnym, dlatego do owocowania potrzebny jest zapylacz innej odmiany.

Rozmnażanie
Jednym ze sposobów rozmnażania leszczyny jest wsadzenie orzecha laskowego prosto do gruntu lub jeżeli proces chcemy wykonać w domu do skrzynki. Orzech powinien być przechowywany w temperaturze ok. 4 stopni przy wilgotności ok. 90%. Poleca się przechowywanie orzechów w czystym piachu wymieszanym z torfem. Kiedy orzechy zaczną kiełkować, warto poprzesadzać orzechy do osobnych skrzynek. Młode leszczyny nie powtarzają cech roślin matecznych, dlatego w uprawie amatorskiej częściej stosuje się rozmnażanie wegetatywne.

Rozmnażanie wegetatywne
Najprostszym sposobem jest podział dorosłych egzemplarzy matecznych, który zazwyczaj przeprowadza się wiosną lub jesienią w zależności od gatunku rozmnażanej rośliny.

Dodaj komentarz

Porada Jak skutecznie wyhodować leszczynę?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 30
facebook unlike 1

Dom i ogród jest ważny Czy nasza porada Jak skutecznie wyhodować leszczynę? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak skutecznie wyhodować leszczynę?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Bianka Błaszczyk
Dodano:
facebook like 5
facebook unlike 0

ciekawa porada


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Błąd 80072EFE podczas próby aktualizacji systemu Windows 7...
80072EFE i po problemie aktualizacja rozwiązała problem
Ile razy można ogłosić upadłość? It's remarkable in favor of...
poza winem polecma sie tam wybrać ! pięknie tam jest
ciekawe może i tak...
porada dość ciekawa
Kupiłam karmnik dla ptaków w supermarkecie, sprawdza się w...
porada dość ciekawa