09.02.2024

Jak sobie radzić z suchym powietrzem?

Jak sobie radzić z suchym powietrzem?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka

Jesienią oraz zimą zazwyczaj narzekamy na ujemne temperatury, małą ilość światła słonecznego, intensywne opady deszczu czy śniegu. Jest to okres, kiedy często ogrzewamy domu oraz mieszkania — często zdarza się, że poprzez takie czynności zwiększamy ilość suchego powietrza, co powoduje, że jesteśmy podani na dolegliwości związane z układem oddechowym oraz ze stanem skóry. Jak skutecznie zwiększyć wilgotność powietrza w domu? Jakie kroki warto podjąć? Wszystkiego dowiesz się poniżej.


Skąd bierze się suche powietrze?
Przyczyną suchego powietrza zazwyczaj jest zbyt intensywne ogrzewanie pomieszczenia. Problem potęguje wadliwy system wentylacyjny lub rzadkie wietrzenie wnętrza. Pomimo tego, że jesienią oraz zimą, dzięki wysokim temperaturom odczuwamy komfort, to jednak nagromadzone suche powietrze niesie ze sobą szereg dolegliwości. Wysuszeniu ulega śluzówka gardła oraz nosa, co prowadzi do podrażnień. Narażony na odwodnienie jest również cały organizm — skóra staje się popękana, nadmierne się łuszczy i swędzi. Po wyjściu na zewnątrz jesteśmy bardziej narażeni na infekcje układu oddechowego, np. alergie, kaszel czy ból gardła.

Jak zwiększyć wilgotność powietrza?
Najprostszym sposobem na zwiększenie wilgotności powietrza będzie rozszczelnienie okna — wystarczy lekko uchylić okno, aby podmuchy powietrza dostawały się do środka. Patent ten jednak sprawdzi się tylko w wilgotne dni oraz gdy dom nie jest narażony na działanie zanieczyszczeń. Warto obniżyć temperaturę w termostacie grzejników, aby nie przekraczała 22 stopni Celsjusza. Skutecznym sposobem jest umieszczenie wilgotnych ścierek lub ubrań na kaloryferach. Gorący grzejnik nie tylko spowoduje, że szybko wyschną, ale również zwiększysz wilgotność powietrza w mieszkaniu. Możesz również ustawić w pobliżu kaloryfera szklankę z wodą — jednak to rozwiązanie jest punktowe i daje krótkotrwałe efekty.

Rośliny, które nawilżają
Jeżeli borykasz się z suchym powietrzem, warto postawić na rośliny, które zwiększą ilość tlenu w pomieszczeniu oraz zneutralizują trujące związki chemiczne. Większość roślin tego typu jest prosta w uprawie i nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W domu najlepiej poustawiać różnorodne odmiany bluszczu sprawdzi się też szeflera, paproć, difenbachia, sansewieria, skrzydłokwiat oraz fikus.

Nowinki techniczne
Jeżeli wszystkie powyższe sposoby nie dają zadowalających rezultatów, warto zainwestować w odpowiednie urządzenia, które automatycznie regulują poziom wilgotności — są one nie tylko praktyczne, ale również stanowią ciekawą ozdobę domu. Najlepiej zainwestować w modele, które nie tylko oczyszczają powietrze, ale je również jonizują. Z racji tego, że powinniśmy używać ich również w nocy, powinno postawić się na takie, które nie pracują zbyt głośno.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Ja właśnie tak robię - mokre ubrania lub ręczniki. Do tego czasami stawiam kubek z wodą na kaloryferze i jest idealnie.
~Aldona
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady dom i ogór Czy inspiracja Jak sobie radzić z suchym powietrzem? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak sobie radzić z suchym powietrzem?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak sobie radzić z suchym powietrzem?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności