Najlepsze Porady Dom i OgródJak uprawiać drzewko szczęścia? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Jak uprawiać drzewko szczęścia?

Jak uprawiać drzewko szczęścia? Grubosz

Drzewko szczęścia należy do rodziny gruboszy, czyli sukulentów. Roślina określana jest jako łatwa w pielęgnacji, dlatego często polecana jest osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kolekcjonowaniem roślin. Charakterystyczną cechą drzewka szczęścia są liście, które swoim kształtem przypominają pieniążki — poprzez systematyczne przycinanie drzewko można formować w stylistyce bonsai. Poniżej przedstawiamy kilka porad dla początkujących, którzy pragną utrzymać w idealnym stanie małe drzewko szczęścia — stosowanie się do nich sprawi, że będą się Państwo mogli cieszyć swoim ogrodniczym sukcesem.


1. Stanowisko uprawy
Drzewko szczęścia najlepiej odnajdzie się na parapecie wschodnim lub zachodnim, nie będzie również narzekał na stanowisko przy oknie południowym — lubi stać na stanowisku jasnym, a nawet można powiedzieć, że bezpośrednio nasłonecznionym. Ciepłym latem można sobie pozwolić na wystawienie grubosza na zewnątrz, a zimą należy go przechłodzić i wprowadzić w stan hibernacji, w takim wypadku można liczyć na jego zakwitnięcie. Źle znosi działanie suchego powietrza z grzejących kaloryferów, dlatego warto przestawić go w miejsce, w którym nie będzie miał z nimi styczności.

2. Podlewanie
Grubosz to sukulent, a więc jego podlewanie nie powinno być zbyt nadmierne — warto przesuszyć ziemię, aby być pewnym, że nie przelejemy drzewka i nie zgniją korzenie. Grubosz zbiera wodę w swoich mięsistych liściach, nawet jeżeli przez dłuższy czas nie będzie podlewany, porządna kąpiel powinna przywrócić go (chociaż stopniowo) do życia. Jeżeli podlewamy go jednorazowo, to należy zapewnić ziemi solidne nawodnienie. Latem warto podlewać grubosza częściej, natomiast w zimie podobnie jak inne rośliny tego typu, np. zamiokulkas, nieco rzadziej. Nawożenie sukulenta powinno mieć miejsce od wczesnej wiosny do późnej jesieni, warto wykorzystać specjalną odżywkę dla sukulentów.

3. Przycinanie
Jak już wspomniano na początku artykułu, drzewko szczęścia można formować na styl bonsai — jest ono podatne na przycinanie, a wszystkie odcięte części można ukorzenić i przesadzić do innych doniczek. Przycinanie zbyt długich pędów doprowadzi do ich rozkrzewienia. Pamiętaj, że grubosz to roślina, która rośnie dosyć wolno, dlatego, jeżeli zakupiłaś małą sadzonkę, możesz poczekać nawet kilkanaście lat, aby otrzymać zgrabne drzewko.

Dodaj komentarz

Porada Jak uprawiać drzewko szczęścia?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 443
facebook unlike 1

Porady domowe Czy nasza porada Jak uprawiać drzewko szczęścia? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak uprawiać drzewko szczęścia?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Zofia Adamska
Dodano:
facebook like 5
facebook unlike 0

coś w tym jest


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jakie proporcje ?
sprawdza się! polecam
Znakomity artykuł, bardzo dobrze sie go czyta. Wiele...
a gdzie wzmianka o dezodorancie ? ;)
Chętnie wypróbuję tę poradę.
Porady domowe Czy opis porady Jak wyczyścić przypalone...
ciekawe może i tak...