09.02.2024

Jak uprawiać kłokoczkę południową w ogrodzie?

Jak uprawiać kłokoczkę południową w ogrodzie?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka

Kłokoczka południowa, znana także jako "krzew różańcowy" to oryginalna roślina, które może stanowić ciekawy akcent w każdym ogrodzie. Naturalnie pojawia się w liściastych lasach Pogórza na południu Polski i jest prawnie chroniona. Roślina ta posiada długą tradycję - dawniej była otaczana szczególną czcią i w ten sposób wpisała się w kulturę wielu europejskich ludów. Charakteryzuje się miododajnymi kwiatami, które ponadto w maju pięknie pachną. Poniżej przedstawiamy parę rad, jak zajmować się rosnącą w ogrodzie kłokoczką.


Charakterystyka rośliny
Kłokoczka południowa to krzew, który osiąga od dwóch do pięciu metrów wysokości. Jego liście przypominają wyglądem liście jesionu, jednak wyróżniają się barwą - wierzchnia ich strona jest zielona, natomiast spód szaro-niebieskawy. Kłokoczka kwitnie na przełomie maja i czerwca. Po przekwitnięciu na jej gałązkach pojawiają się owocostany, które z czasem się powiększają, a w ich wnętrzu dojrzewają nasiona o średnicy jednego centymetra. Są brązowe i lśniące, a w jednym owocu może się pojawić ich nawet siedem. Nazwa rośliny pochodzi od klekotania, które wydobywa się z owoców, gdy dojrzałe nasiona luźno obijają się o ich ścianki w czasie podmuchów wiatru. Po pierwszych przymrozkach wraz z liśćmi opadają one na ziemię.

Stanowisko
W naturalnych warunkach kłokoczka preferuje cień lub półcień. Jednak by bujnie kwitła i owocowała najlepiej zapewnić jej słoneczne lub lekko ocienione stanowisko. Roślina dobrze rośnie w każdej glebie, najlepiej jednak, by jej odczyn był obojętny lub lekko zasadowy, a teren nie był ani suchy, ani podmokły.

Reakcja na niskie temperatury
Kłokoczka to roślina ciepłolubna, którą jednak można sadzić w całej Polsce. Jej stanowisko powinno być osłonięte od zimnych wiatrów i mrozu, ponieważ ostatnie, wiosenne przymrozki mogą uszkodzić jej rozwijające się pąki.

Pielęgnacja
Jest to roślina, która posadzona w odpowiednim miejscu nie będzie wymagać nadmiernej uwagi. Na początku sezonu można, ale nie trzeba, ją nawozić nawozem azotowym, a także formować ją według swojego gustu. Najlepiej przycinać ją wczesną wiosną - wtedy też warto usunąć chore i suche gałęzie. W przypadku upałów i okresowych susz, warto też ją podlewać, szczególnie młode okazy.

Zastosowanie
Krzew ten jest bardzo dekoracyjny przez cały rok, dlatego decydując się na posadzenie go w ogrodzie, warto umieścić go w dobrze widocznym miejscu. Na wiosnę kwitnie, latem i jesienią zdobią go oryginalne owocostany, natomiast zimą starsze pędy pokrywa paskowana kora. Nasiona kłokoczki można wykorzystać do wyrobu biżuterii, grzechotek czy różańców. Ponadto roślina ta świetnie sprawdzi się do tworzenia luźnych, niewymagających przycinania żywopłotów.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Nie słyszałam to tej roślinie, ale gdybym miał ogródek to bym nią na pewno posadziła.
~Magda
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy inspiracja Jak uprawiać kłokoczkę południową w ogrodzie? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak uprawiać kłokoczkę południową w ogrodzie?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak uprawiać kłokoczkę południową w ogrodzie?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
porada dość ciekawa
~Jacek Kubiak
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności