09.02.2024

Jak uprawiać muchołówkę?

Jak uprawiać muchołówkę?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Karolina Wiśniewska
Karolina jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z domem i ogrodem. Jej artykuły zawierają praktyczne porady dotyczące aranżacji wnętrz, pielęgnacji roślin, oraz organizacji przestrzeni wokół domu.
Udostępnij

Muchołówki wzbudzają dużą ciekawość nie tylko wśród najmłodszych. Te egzotyczne rośliny stanowią świetny dodatek do mieszkania, szczególnie w lecie, gdy często atakują muchy i inne owady. Potrafią wabić insekty swoim ubarwieniem i nektarem, a następnie zamykać je w swoich liściach niczym w pułapce. Muchołówkę znajdziemy w wielu sklepach ogrodniczych, jednak przed jej zakupem należy wiedzieć, że jest to roślina bardzo wymagająca i jeśli nie chcemy, aby szybko zginęła, musimy odpowiednio o nią dbać. Trud jednak wart jest zachodu, ponieważ muchołówka to jeden z najbardziej interesujących gatunków flory jakie można hodować w domu. 


Jak sadzić muchołówkę?

Jeśli właśnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem muchołówki, od razu po jej zakupie zaopatrz się w odpowiednią doniczkę i podłoże. Idealne środowisko glebowe dla muchołówki wymaga odczynu od 3 do 5 Ph. Świetnie sprawdzi się mieszanka kwaśnego torfu z gruboziarnistym piaskiem, które należy zmieszać ze sobą w stosunku 2:1. Wybierając torf zwróć uwagę aby był czysty, bez żadnych dodatków i nawozów - muchołówka, podobnie jak inne rośliny owadożerne ich nie tolerują. 

Gdzie umieścić muchołówkę?

Idealnym stanowiskiem dla rośliny będzie parapet, najlepiej od strony południowej. To roślina tropikalna, która uwielbia światło i jasne przestrzenie. Temperatura pokojowa stwarza dla muchołówki dobre warunki do rozwoju. Roślina nie toleruje jednak suchego powietrza, dlatego w okresie grzewczym warto nakryć ją specjalną kopułką, aby zatrzymać wilgoć. Muchołówki czują się również dobrze czują się także w terrariach. Jeśli jednak zdecydujemy się na hodowlę w doniczkach, należy umieścić je na podstawkę, która powinna być wypełniona zwilżonym żwirem. 

Jak dbać o muchołówkę?

Najważniejszą kwestią w pielęgnacji muchołówki jest jej regularne nawadnianie poprzez podsiąkanie. Najlepiej używać do tego wody destylowanej. Jeśli mieszkamy w miejscu o niskim skażeniu powietrza można stosować także deszczówkę. Nie należy używać twardej wody. Można podlewać wodą z kranu, jednak uprzednio przegotowaną i odstaną. Wodę należy nalewać do podstawki. Jeśli roślina będzie podlewana zbyt rzadko, jej liście staną się szybko wiotkie, podobnie jak łodygi. Zimą zmniejszamy częstotliwość podlewania, jednak pamiętajmy, aby podłoże zawsze było wilgotne. W hodowli muchołówki nie stosuje się nawozów ani odżywek. Roślina czerpie składniki odżywcze ze złapanych owadów. 
Warto wiedzieć, że jeden liść może zacisnąć się jedynie kilkukrotnie, dlatego nie powinniśmy zamykać jej ręcznie, gdyż osłabi to jej żywotność. Jeśli chcemy cieszyć się rośliną przez długi czas, możemy wykonać wiosną rozmnażanie.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Dom i ogród jest ważny Czy porada Jak uprawiać muchołówkę? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak uprawiać muchołówkę?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak uprawiać muchołówkę?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawa porada
~Alex Krawczyk
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności