Najlepsze Porady Dom i OgródJak usunąć plamy z wosku? Ocena 5 na podstawie 4 komentarzy

Jak usunąć plamy z wosku?

Jak usunąć plamy z wosku? Świeczki

Świeczki to świetna, subtelna ozdoba, która jest jednocześnie bardzo uniwersalna. Przy jej pomocy można nadać wnętrzu przytulności czy wprowadzić do niego romantyczny lub tajemniczy klimat. Ponadto świeczki niwelują nieprzyjemne zapachy, a same mogą wydzielać przeróżne przyjemne aromaty. Tym, co jednak jest ich wadą, są często pojawiające się zacieki z wosku, a także możliwość poplamienia nim biurka czy dywanu. Na szczęście plamy te można szybko usunąć, stosując odpowiednią do powierzchni metodę. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.


Plamy na tkaninie
By usunąć plamy z obrusu, serwetki czy podkładki, należy najpierw przyłożyć do zaschniętego wosku kostkę lub cały woreczek lodu. Sprawi to, że stanie się on łatwiejszy do skruszenia. Następnie przy pomocy linijki czy noża do masła trzeba zeskrobać tyle wosku, ile będzie się w stanie. Pamiętaj, by nóż nie był ząbkowany - może wtedy uszkodzić materiał. Po zeskrobaniu wierzchniej warstwy warto sięgnąć po żelazko i kilka czystych, papierowych torebek. Torebki należy umieścić pod i na materiale, natomiast żelazko zagrzać na średnią lub wysoką temperaturę. Teraz torebki wystarczy delikatnie prasować tak, by wosk przeniósł się z tkaniny na papier. Jeśli zajdzie potrzeba, czynność powtórzyć.

Zabrudzenia na drewnie
Podobnie jak wcześniej, do plamy znajdującej się na powierzchni drewnianej szafki, regału czy stołu należy przyłożyć torebkę z lodem, a potem delikatnie zeskrobać wosk. Jego zalegające pozostałości wystarczy przetrzeć za pomocą miękkiej szmatki nasączonej środkiem do czyszczenia mebli.

Zaplamiona tapicerka i dywany
Plamy na tapicerkach i dywanach pojawiają się zazwyczaj w czasie przenoszenia świec lub gdy zapomni się o tym, że po zgaszeniu świeczki trzeba dać woskowi chwilę, by ponownie zastygł. By je usunąć, należy ponownie je schłodzić lodem, a potem czystym, tępym narzędziem rozkruszyć. Pozostające resztki trzeba szybko odkurzyć.

A pojemniki na świeczki?
Osoby korzystające z dekoracyjnych pojemników na świeczki na pewno chcą je uchronić przed działaniem wosku. By nie przywierał do dna, należy do niego napuścić niewielkiej ilości wody. Jednak gdy jest już za późno, nie należy się martwić. Poplamiony pojemnik wystarczy włożyć do zamrażarki na kilka godzin, a gdy wosk się zamrozi, delikatnie podważyć i go zeskrobać. Jego pozostałości z łatwością ustąpią po umyciu ciepłą wodą i mydłem.

Dodaj komentarz

Porada Jak usunąć plamy z wosku?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 100
facebook unlike 1

Porady domowe Czy porada Jak usunąć plamy z wosku? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak usunąć plamy z wosku?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Arkadiusz Woźniak
Dodano:
facebook like 4
facebook unlike 0

ciekawa porada

Renata
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Przydatne sposoby jak poradzić sobie z usunięciem wosku z rożnych materiałów.

Sebek
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Jeśli kiedyś ufajdam coś woskiem ze świecy to przynajmniej będę wiedzieć co i jak z usuwaniem tego


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Błąd 80072EFE podczas próby aktualizacji systemu Windows 7...
80072EFE i po problemie aktualizacja rozwiązała problem
Ile razy można ogłosić upadłość? It's remarkable in favor of...
poza winem polecma sie tam wybrać ! pięknie tam jest
U nas bukowe deski olejowane są w całym domu.
Przydatne porady
Bardzo przydatna porada
Porady domowe Czy opis porady Który ekspres do kawy najlepszy?...