09.02.2024

Jak używać biohumusu?

Jak używać biohumusu?

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Michał Lewandowski
Michał jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, ekspertem od finansów osobistych i oszczędzania. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące zarządzania budżetem, inwestowania pieniędzy oraz osiągania finansowej stabilności.
Udostępnij

Biohumus określany jest także wermikompostem — jest to cenny nawóz ogrodniczy pochodzenia naturalnego, który można stosować nie tylko w uprawach działkowych, ale również w przypadku pielęgnacji roślin ozdobnych. Jak produkowany jest biohumus? Do jego powstania przyczynia się dżdżownica kalifornijska, która znana jest również pod nazwą dżdżownicy kompostowej. Jak stosować biohumus w codziennej pielęgnacji roślin, aby nie przesadzić i naszym roślinom nic się nie stało? Poznaj wszystkie sekrety związane z użytkowaniem biohumusu!


Czym jest biohumus?
Biohumus jest nawozem, który powstaje w wyniku przetrawienia obornika, torfu, kompostu czy innych odpadów spożywczych przez dżdżownice kalifornijskie. Dżdżownice nasycają je mikroorganizmami namnażanymi w przewodach pokarmowych — mają one pozytywny wpływ na rozwój roślin, dbają o to, aby roślina miała się dobrze. Biohumus posiada wysoka wartość nawozową i jest dobrze wchłaniany przez rośliny — występujące w nim związki mineralne i odżywcze są skumulowane w mikroorganizmach, a więc są uwalniane dopiero podczas ich obumierania, dlatego nie można doprowadzić do przenawożenia rośliny. Stosowanie biohumusu ma przyczyniać się do samooczyszczania ziemi z wszelkiego typu skażeń chemicznych, a także zwiększa jej plonotwórczość. W uprawach ogrodniczych domowych łagodzi stres, który rośliny odczuwają podczas przesadzania, a także przeciwdziała szkodom spowodowanym przez choroby i szkodniki.

Kupno biohumusu
Zanim weźmiemy z półki sklepowej pierwszą lepszą butelkę z napisem biohumus, lepiej rzuć szybko okiem na skład. Nieraz możesz paść ofiarą podróbki biohumusu, który jest tylko dodatkiem, prawdziwy biohumus jest naturalny i czysty, nie ma w sobie żadnych uzdatniaczy. Czysty biohumus zawiera właściwą mikroflorę bakteryjną, która poprawia wzrost i kondycję roślin, a także związana jest z bezpiecznym dawkowaniem. Biohumus możesz również produkować samemu w kompostowniku, gdzie stworzysz idealnie środowisko dla funkcjonowania dżdżownic kalifornijskich.

Stosowanie biohumusu
Biohumus do roślin stosuje się rozcieńczony w stosunku 1:10, chociaż teoretycznie można by było stosować go nawet bez rozcieńczenia, jednak będzie to generowało nadmierne koszty. Przed podlaniem biohumusem roślin, warto zapoznać się ze sposobem użytkowania, który producent biohumusu podał na etykiecie.

Jakie rośliny można nawozić biohumusem?
Nawóz w postaci biohumus tak naprawdę nadaje się niemal do wszystkich roślin, które posiadamy w swoim ogrodzie, a także do roślin doniczkowych. Nie ma szczególnych przeciwwskazań do nawożenia roślin biohumusem. Zwykle wykorzystywany jest do poprawienia wyglądu roślin, a także jest świetną alternatywą dla nawozów mineralnych, które są stosowane w warzywniku i w uprawach pod osłonami. Biohumus jest wykorzystywany w uprawie roślin, które są osłabione przez patogeny chorobotwórcze, a także działanie szkodników. Co więcej, łagodzi stres związany z przesadzeniem oraz umożliwia szybszą regenerację rośliny.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Dom i ogród jest ważny Czy porada Jak używać biohumusu? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak używać biohumusu?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak używać biohumusu?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności