09.02.2024

Jak wyhodować bujną paprotkę?

Jak wyhodować bujną paprotkę?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Magdalena Jankowska
Magdalena jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, ekspertką od urody i pielęgnacji skóry. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące pielęgnacji ciała, makijażu, oraz wyboru odpowiednich kosmetyków.
Udostępnij

Panuje przekonanie, że paprotka to roślina, która jest niezwykle łatwa w uprawie — czyli jest odpowiednią rośliną dla początkujących miłośników kwiatów, jednakże co zrobić, jeżeli za każdym razem, gdy kupisz paprotkę, po jakimś czasie marnieje i całkowicie obumiera? Paprotki to kwiaty, które nie tolerują zbyt dobrze błędów ogrodniczych, dlatego warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z wymaganiami oraz upodobaniami paprotek, aby roślina prezentowała się nadzwyczaj bujnie, dekoracyjnie i długowiecznie.


1. Gdzie najlepiej ustawić paprotkę?
Paprotka to roślina, która występuje niemal w każdym miejscu na ziemi, jednakże jej naturalne środowisko związane jest z dość wilgotnymi, a także cienistymi lasami strefy umiarkowanej. Warto pamiętać, że każda paprotka będzie oczekiwała w domu warunków podobnych do jej naturalnego środowiska, dlatego paprotka najlepiej będzie rosła w miejscu, w którym dostępne jest rozproszone światło, a jeszcze lepiej półcień — nie należy umieszczać jej w przestrzeni, która jest narażona na bezpośrednie światło.

2. Podlewanie paprotki
Jak każdą roślinę, jeżeli musisz, paprotkę przesadzaj na wiosnę. Paprotki potrzebują dość regularnego nawożenia od marca do sierpnia, ok. raz w miesiącu odpowiednio przystosowanymi do tego preparatami. W okresie zimowym należy zmniejszyć podlewanie paprotki, ponieważ przechodzi ona wtedy na spoczynek — roślinie należy dać odpocząć. W okresie letnim paprotka wymaga dość systematycznego podlewania, ponieważ przesuszenie może jej zaszkodzić. Z drugiej strony paprotki nie mogą mieć zbyt mokrej ziemi — najlepiej zrobić warstwę drenażową na dnie doniczki. Podłoże do paprotki powinno być lekko wilgotne.

3. Temperatura, w której rośnie paprotka
Oczywiście większość wymagań związanych ze stanowiskiem, a także pielęgnacją paprotki związanych jest z odmianą rośliny. Paprotka doniczkowa zazwyczaj lubuje się w temperaturze optymalnej pokojowej, natomiast w okresie zimowym i wegetacji, warto ją obniżyć o kilka stopni. Paprotki najbujniej będą rosły przy dużej wilgotności powietrza, dlatego nie należy ich ustawiać w pobliżu grzejników. Co więcej, warto zadbać o regularne spryskiwanie paprotki, odstaną i przegotowaną wcześniej wodą.

4. Jak unikać chorób występujących na paprotkach?
Nieodpowiednia pielęgnacja paprotki może doprowadzić do zapadnięcia na różnorodne choroby, które mogą doprowadzić nie tylko do całkowitego obumarcia paprotki, ale również przeniesienia się zarazy na inne rośliny. Brązowiejące liście są najprawdopodobniej skutkiem zbyt nadmiernego podlewania, które przyczynia się do gnicia korzeni. Jeżeli zauważysz taką sytuację, koniecznie poodcinaj chore liście rośliny, przesadź ją do świeżej ziemi i pozwól się zregenerować. Paprotki niezwykle często są atakowane przez wszelakiego rodzaju grzyby, których rozwojowi sprzyja zbyt częste nawadnianie rośliny, a także duża wilgotność powietrza. Paprotka może zostać zaatakowana również przez tarczniki, które żerują na liściach paprotki i sprawiają, że pokrywają się one żółtymi plamkami, a następnie obumierają.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady domowe Czy inspiracja Jak wyhodować bujną paprotkę? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak wyhodować bujną paprotkę?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak wyhodować bujną paprotkę?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
hmmm ciekawe
~Karol Pietrzak
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności