Najlepsze Porady Dom i OgródJak wykąpać kota?

Jak wykąpać kota?

Jak wykąpać kota? Jak wykąpać kota?

Koty to zwierzęta, które z natury bardzo o siebie dbają i większą część dnia spędzają na pielęgnacji swojej sierści. Używają do tego swojego niezawodnego języka, dzięki któremu futro staje się lśniące i zachowuje swoją miękką strukturę. Czasem jednak zdarza się, że kot się wybrudzi i trudno jest mu się samemu doczyścić. Wtedy kąpiel jest wymagana. Jak zatem zabrać się za tę czynność, aby zwierzak nie szarpał się w panice i nie drapał wszystkiego wokół - włącznie z rękami właściciela? 


Kiedy kąpać kota? 
Koty nienawidzą kąpieli - to fakt z którym trudno dyskutować. Każdy, kto choć raz próbował wykonać tę czynność wie, jak trudnym jest ona zadaniem. Zdarzają się jednak przypadki, w których nie ma wyjścia i trzeba przygotować pupilowi kąpiel. W jakich sytuacjach powinieneś wykąpać kota? Przede wszystkim wtedy, gdy jego sierść pokryta jest substancjami, których nie może wylizać. W przypadku niektórych ras, na przykład u kotów długowłosych, zaleca się regularną kąpiel raz w miesiącu. Kiedy kot jest chory lub ma nadwagę uniemożliwiającą mu dotarcie do do niektórych fragmentów futra, również powinieneś pomóc mu w higienie. 

Jak zabrać się do kąpieli kota?
Przed kąpielą wyczesz dokładnie sierść kota usuwając wszelkie splątane kępki i kołtuny. Pod wpływem wody będą się dodatkowo zbijać i ich usuniecie będzie jeszcze trudniejsze. Obetnij również kotu pazurki - tak będzie bezpieczniej. Wannę lub miskę wyłóż gumową matą. Śliska powierzchnia sprawi, że zwierzę będzie się ślizgać i dodatkowo stresować. 
Warto poprosić o pomoc druga osobę. Robiąc to samemu, bardzo prawdopodobne jest, że nie uda Ci się utrzymać kota i Ci ucieknie, albo bardzo Cię podrapie. Najlepiej kąpać kota w łazience. Wyrywając się będzie rozchlapywał wodę, która łatwiej usuniesz z płytek niż z mebli. Na wypadek ucieczki zamknij także drzwi i okna. Napuść lekko ciepłej wody do wanny lub miski. Przygotuj również szampon dla kotów oraz ręczniki. 
Powoli umieść kota w wodzie. Nie mocz od razu pyszczka, skup się najpierw na pozostałych partiach. Poproś, aby Twój pomocnik natarł futro szamponem. Uważaj, aby nie dostał się on do oczu, ani uszu. Dokładnie spłucz pianę, najlepiej strumieniem z prysznica. Pamiętaj jednak, aby nie był on zbyt mocny i aby woda nie wlała się do kocich uszu. 
Otul kota ręcznikiem wyjmując go z wanny. Nie trzyj sierści, a zamiast tego delikatnie odsączaj wodę. Zrezygnuj z suszarki. To dodatkowy stres do kota, a sama kąpiel dostarczy mu go w wystarczającej ilości. Dopóki sierść kota nie wyschnie, zamknij okna i drzwi, aby zwierzak się nie przeziębił. 

Podsumowując, kąpiel kota może przebiec całkiem sprawnie jeśli tylko zachowasz cierpliwość i odpowiednio się do niej przygotujesz. Zapewnij sobie pomoc drugiej osoby i bądź spokojny, zwierzęta wyczuwają niepokój. Pamiętaj również, że często kąpane zwierzaki przyzwyczajają się z czasem i stają się mniej nerwowe. 

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Zdecydowanie zgadzam się z tytułem tego artykułu.
Odpowiedni Dress code również ma znaczenie.
Zasady Savoir Vivre są bardzo ważne.
Polecam wypróbować ten przepis.
Wybór okien na poddasze to bardzo istotna kwestia, na która...
Ozdoby z dyni królują w moim domu każdej jesieni. Ja maluję...
Miałem taki kłopot bez specjalisty się nie odbędzie, jak się...
Usuwanie kamienia z toalety detergentami nie zawsze przynosiło...