Najlepsze Porady Dom i OgródJak zadbać o rośliny na czas wyjazdu? Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Jak zadbać o rośliny na czas wyjazdu?

Jak zadbać o rośliny na czas wyjazdu? Pielęgnacja roślin

Moda na zazielenianie wnętrz trwa i tak, jak wiele osób z entuzjazmem kupuje kolejne rośliny, przesadza je i ustawia w ozdobne kompozycje, tak wiele z nich także w pewnym momencie orientuje się, że nie wie, jak im zapewnić opiekę w czasie dłuższego wyjazdu. Kilka lub kilkanaście dni bez opieki może spowodować katastrofalne skutki dla wielu roślin, szczególnie tych wymagających regularnego podlewania czy stałej wilgotności powietrza. Jak zminimalizować straty w roślinach w czasie wyjazdu na święta do rodziny? Poniżej podajemy kilka wskazówek!


Więcej światła
Zima to okres, gdy dni są krótsze, przez co zarówno ludzie, jak i rośliny cierpią na niedobory światła słonecznego. Dla roślin jest to jednak szczególnie uciążliwe - światło potrzebne jest im do procesu fotosyntezy. Dlatego przed wyjazdem na święta do rodziny warto przejść się po mieszkaniu i zanalizować rozmieszczenie roślin. Być może niektóre z nich, stojące daleko od okna warto przedstawić bliżej niego. Najkorzystniejszym miejscem o tej porze roku jest ekspozycja południowo-wschodnia. Przed ustawieniem doniczek na parapecie warto jednak sprawdzić, czy okno jest szczelne oraz nieco skręcić znajdujący się pod nim kaloryfer.

Porządki
Czynnością pielęgnacyjną, o której często zapominają właściciele roślin, jest przecieranie ich liści kurzu. Tymczasem jest ona bardzo ważna - zebrane zanieczyszczenia utrudniają fotosyntezę i mogą zapchać pory rośliny. Dlatego przy okazji świątecznych porządków warto oczyścić też ich liście. Okazy o większych blaszkach wystarczy przetrzeć zwilżoną ścierką, natomiast te o mniejszych i drobniejszych przenieść do łazienki, i tam delikatnie umyć pod prysznicem.

Podlewanie
Zimą, inaczej niż latem, większość roślin przechodzi w stan spoczynku i nie potrzebuje aż takiego nawodnienia jak latem. Dlatego też podlewa się je rzadziej i nie trzeba się aż tak o nie martwić w czasie wyjazdu. W większości przypadków wystarczy je podlać przed okresem nieobecności. Jeśli jednak roślina jest wymagająca i wymaga stałego nawadniania, można zastosować prosty mechanizm - jeden koniec bawełnianego sznurka wystarczy umieścić w słoiku z wodą, natomiast drugi w ziemi, przy czym należy pamiętać i tym, by pojemnik z wodą ustawić nieco wyżej niż doniczkę.

Temperatura i wilgotność
Jak już wspominano, w czasie nieobecności w pomieszczeniu, w którym znajdują się rośliny warto skręcić kaloryfer. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu sprzyja suchemu powietrzu, natomiast to - marnieniu roślin. Optymalne warunki zapewnimy im poprzez umieszczenie w słonecznym miejscu i ustawienie temperatury 20 stopni Celsjusza. By podnieść wilgotność powietrza można natomiast ustawić w pobliżu źródła ciepła miskę z wodą. Bardziej wymagającym okazom natomiast pomoże postawienie ich na podstawce z wodą, w której umieszczone zostają kamienie. W ten sposób korzenie nie będą mieć bezpośredniego kontaktu z wodą, a para skutecznie nawilży liście rośliny.

Dodaj komentarz

Porada Jak zadbać o rośliny na czas wyjazdu?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 145
facebook unlike 1

Porady domowe Czy nasza porada Jak zadbać o rośliny na czas wyjazdu? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak zadbać o rośliny na czas wyjazdu?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Renata
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Gdy wyjeżdżam z rodziną zawsze zostawiam specjalne kule napełnione wodą w kwiatach. Są nawet takie o pojemności wystarczającej na tydzień.

Weronika
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Dobre porady jak nie doprowadzić aby kiaty zwiędły


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Błąd 80072EFE podczas próby aktualizacji systemu Windows 7...
80072EFE i po problemie aktualizacja rozwiązała problem
Ile razy można ogłosić upadłość? It's remarkable in favor of...
poza winem polecma sie tam wybrać ! pięknie tam jest
Według mnie firanki w domu to obowiązkowy element, bez nich...
Ktokolwiek pisze te artykuly o zwierzetach, niech pisze ich...
Dom i ogród jest ważny Czy inspiracja Co robić, aby ubrania...
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy porada Jak rozpoznać...