Jak zajmować się monsterą?

Monstera to roślina, która znowu powraca do łask, a to wszystko ze względu na jej efektowny wygląd oraz dość prostą uprawę. Duże i błyszczące liście dodają nietuzinkowego charakteru wnętrzom mieszkań, a także miejsc pracy. Pełna nazwa rośliny brzmi monstera dziurawa — na jej liściach wraz z wiekiem rośliny pojawiają się ozdobne dziury. W naturalnym środowisku monstera występuje w postaci pnącza — pochodzi z lasów równikowych Ameryki Południowej, często wspina się ona po drzewach lub układa na jego połaciach. Niezwykle ważnym elementem w przypadku chęci posiadania rośliny jest zapewnienie jej mocnej podpory, do której będzie można przywiązywać pędy rośliny, aby ją nieco okiełznać i nadać jej zgrabny wygląd. Ponieważ przedstawiamy kilka porad, jak opiekować się monsterą, aby zachwycała nas swoim pięknem przez całe życie.
1. Stanowisko
Monstera za młodu posiada liście w kształcie serca, które nie mają dziur, dopiero dzięki odpowiedniej pielęgnacji i wiekowi rośliny będzie ona nabywać dekoracyjne dziury. Monstera to roślina dość tolerancyjna, której niestraszne są żadne warunki. Jednakże jeżeli chcesz jej zapewnić klimat podobny do jej naturalnego środowiska, pamiętaj, że nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia — jeżeli wystawisz ją na silne słońce, liście zaczną żółknąć lub całkowicie przestaną rosnąć. Świetnie będzie rosła w temperaturach pokojowych — jej optymalna temperatura wzrostu to 24°C, natomiast minimalna to 13°C. Monstera jest niezwykle wrażliwa na wszelkiego typu przeciągi, dlatego nie należy stawiać jej przy uchylonym oknie.
2. Podlewanie i zraszanie
Monstera dziurawa lubi sporą wilgotność powietrza, dlatego zaleca się ją spryskiwać miękką wodą ok. 2 razy w tygodniu, jednakże nie należy spryskiwać młodych liści, które mogą zgnić. Nadmierne podlewanie monstery może poskutkować jej zżółknięciem — nie lubi nadmiaru wody, dlatego przed kolejnym podlaniem pozwól przeschnąć podłożu.
3. Ziemia
Roślina najlepiej będzie rosła w przepuszczalnym podłożu torfowym — ważne jest, żeby nie przetrzymywała wody w korzeniach, które zgniją. Jeżeli chcemy przyśpieszyć wzrost monstery, warto nawozić ją nawozem do roślin zielonym co dwa lub trzy tygodnie.
4. Przesadzanie i rozmnażanie
Małą monsterę należy przesadzać co roku na wiosnę, a w przypadku starszych egzemplarzy należy wymieniać im wyłącznie górną warstwę podłoża. Rośliny się nie przycina, jedyne co warto zrobić, aby ją opanować, jest przywiązanie liści do palika, po którym będzie mogła się wspinać. Rozmnażanie monstery możliwe jest z większych i starszych egzemplarzy poprzez odcięcie sadzonek wierzchołkowych, które należy ukorzenić w wodzie lub w podłożu.
Dodaj komentarz
Bardzo lubię monstery. Porady pomocne
Pomocny artykuł
Akurat kupiłam sobie jedną do mieszkania. Artykuł bardzo pomocny
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy opis porady Jak zajmować się monsterą? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak zajmować się monsterą?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
Piękny kwiat, ale trzeba o niego dbać.