09.02.2024

Jakie są etapy budowania domu?

Jakie są etapy budowania domu?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Krzysztof Szymański
Krzysztof jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką psychologii i rozwoju osobistego. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem, budowania pewności siebie oraz osiągania sukcesu w życiu osobistym i zawodowym.
Udostępnij

Zamówiłeś firmę, która wybuduje dla Ciebie dom jednorodzinny, jednakże nie znasz się kompletnie na budowlance? Chcesz sprawdzić, czy wszystko przebiega w odpowiedniej kolejności i czy wybrana firma Cię nie oszukuje? Wystarczy, że dowiesz się kilku cennych informacji na temat poszczególnych etapów budowania domu. Zapoznając się z poszczególnymi etapami budowy, przygotujesz się do całego przedsięwzięcia. Takie przygotowanie pozwoli Ci na usprawnienie prac budowlanych oraz ich usystematyzowanie. Budowa domu jednorodzinnego nie jest prostym zadaniem, dlatego przed jego rozpoczęciem, warto się dokształcić w pewnych aspektach, aby później wybierać rozwiązania praktyczne, skuteczne i atrakcyjne cenowo. Przed rozpoczęciem budowy, należy również zorientować się z przybliżonymi kosztami materiałów oraz wspomnianych etapów, które oczywiście będą się od siebie różniły w zależności od powierzchni stawianego budynku oraz wybranych rozwiązań.


  • Przygotowanie formalności

Jednym z najbardziej istotnych i czasochłonnych etapów związanych z budową domu jest załatwianie wszystkich potrzebnych formalności — warunków zabudowy działki, a następnie adaptacja projektu pod działkę wraz z pozwoleniem na budowę. Ten etap związany jest z nagromadzeniem dokumentacji dotyczącej specyfikacji naszego domu jednorodzinnego. O pozwolenie na budowę można ubiegać się na podstawie projektu budowlanego, a także decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, warunkach technicznych dostawy mediów, mapy wykonanej przez geodetę i wszystkich dokumentów dodatkowych, które są związane z terenem, na którym zamierzamy postawić dom. Ustawowy czas oczekiwania na pozwolenie na budowę wynosi 65 dni, a decyzja uprawomocnia się po 14 dniach od otrzymania pisma — można ją jednakże szybciej uprawomocnić poprzez zrzeczenie się prawa do odwołania. Ważność decyzji o pozwoleniu na budowę wygasa po 3 latach od jego wydania i jeżeli w tym czasie nie rozpoczniemy inwestycji, konieczne będzie staranie się o nowe pozwolenie na budowę.

  • Stan zero

Pierwszy etap budowy domu zazwyczaj związany jest z przygotowaniem placu pod budowę — konieczne jest wytyczenie miejsca, w którym dom oraz budynek gospodarczy zostaną ustawione (do tych celów konieczne jest wynajęcie geodety). Po wytyczeniu nieruchomości wyrównuje się teren działki i przygotowuje fundamenty — w tym momencie trzeba zadać o zapewnienie odpowiedniej izolacji oraz rozmieszczeniu grubszych rur, przez które w późniejszym etapie przepchamy prawidłowe rury na wodę, kanalizację oraz inne przyłącza. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie drenażu, jednakże tylko wtedy, gdy mamy gdzie odprowadzić wodę.

  • Stan surowy otwarty/zamknięty

W stanie zerowym wykonywane są ściany zewnętrze, stropy oraz schody betonowe. Etap stanu surowego związany jest również z wykonaniem więźby dachowej, komina i pokrycia dachu, a także wstawieniem okien dachowych (jeżeli są one uwzględnione w projekcie). Etap stanu surowego uważany jest za najbardziej kosztowną inwestycję, która może wynieść nawet połowę założonych kosztów wybudowania domu. Przymierzając się do tego etapu, należy odpowiednio przygotować się pod względem finansowym — zachować oszczędności lub dokończyć formalności kredytowe z bankiem. Kolejnym etapem jet wykonanie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i gazowych. Dom trzeba będzie uzupełnić o drzwi zewnętrze oraz okna. Wykonane instalacje powinny być sprawdzone przez fachowców, którzy dokonają ich odbioru. Później będzie można przygotować się do tynkowania domu — w tym przypadku, warto wynająć specjalistę i nie szczędzić pieniędzy na jego usługę, ponieważ od tego etapu zależy wygląd wewnętrzny domu. Po zakończeniu wspomnianych prac możesz zacząć uporządkowywać plac budowy.

  • Wykończenie

Prace montażowe i wykończenie to etap, którego przebieg jest zależny przede wszystkim od możliwości finansowych. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad formą ogrzewania domu. Na tym etapie konieczne będzie wykonanie ścianek działowych, ułożenie podłóg, instalacja gniazdek elektrycznych i lamp, a także prace wykończeniowe poszczególnych pokoi. Nie wolno zapomnieć o ociepleniu domu oraz wykonaniu elewacji zewnętrznej. Zakończenie tego etapu sprawia, że nieruchomość jest gotowa do zamieszkania — wystarczy tylko odpowiednio urządzić i umeblować pomieszczenia.

  • Zakończenie budowy

Aby legalnie zamieszkać w domu, należy zawiadomić odpowiednie urzędy o zakończeniu budowy. Znowu powracamy do formalności. Wypełniony wniosek trzeba złożyć do nadzoru budowlanego — trzeba do niego dołączyć dziennik budowy, dokumentację związaną z odbiorem przyłączy, inwentaryzację geodezyjną, kopie świadectwa energetycznego oraz oświadczenia sporządzone przez kierownika budowy. Jeżeli po złożeniu pisma w ciągu 21 dni nie otrzymamy żadnego dokumentu, można legalnie wprowadzić się do domu - jest to tzw. milcząca zgoda na mieszkanie.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady domowe Czy inspiracja Jakie są etapy budowania domu? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jakie są etapy budowania domu?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jakie są etapy budowania domu?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawe może i tak...
~Karol Olszewski
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności