Najlepsze Porady Dom i OgródKiedy i jak przycinać krzewy ozdobne Ocena 5 na podstawie 4 komentarzy

Kiedy i jak przycinać krzewy ozdobne

Kiedy i jak przycinać krzewy ozdobne

Ładnie kwitnące krzewy to ozdoba każdego ogrodu, a i też niemały powód do dumy. Czy w takim wypadku cięcie ich jest zabiegiem skutecznym, aby móc cieszyć się kwiatami?


Czy wszystkie krzewy wymagają cięcia?

Powiem szczerze, taki zabieg cięcia jest w większości roślin wymagany. Jednakże nie wszystkie gatunki krzewów ozdobnych wymagają przycinania. Można powiedzieć, że minimum wymagają takie rośliny jak:

 • różaneczniki;
 • azalie.

Zapoznaj się z ofertą azalii na podkarpackiesady.pl/31-azalie.

Inne natomiast bez cięcia się obejdą, ale w przypadku pozostawienia ich samych sobie mogą stracić niekiedy na wyglądzie. Z powodzeniem możemy sobie odpuścić cięcie coroczne u takich gatunków jak:

 • magnolia;
 • kalmia.

Co najwyżej możemy usunąć przekwitłe pędy i ewentualnie skorygować wygląd krzewu wycinając gałązki. Jak więc widać nie musimy wszystkich krzewów traktować co roku sekatorem.

Kiedy najlepiej przycinać krzewy ozdobne

Jest kilka reguł które zwracają uwagę przy cięciu krzewów ozdobnych. Zanim zaczniemy ciąć należy zwrócić uwagę na:

 • siłę wzrostu krzewu – im wolniej rośnie tym bardziej ograniczone powinno być cięcie;
 • termin kwitnienia – najlepiej przycinać tuż po kwitnieniu;
 • na jakich pędach pojawiają się kwiaty - na niektórych roślinach będą to pędy dwuletnie;
 • forma – formy pienne inaczej trochę tniemy niż naturalne, a już na pewno całkiem odmiennie od żywopłotów.

Tak więc termin cięcia uzależniony jest nie tylko od gatunku, ale też od formy w jakiej prowadzimy krzew. Jeśli ma to być zwarty żywopłot, czy kształt to cięcie wykonuje się zazwyczaj kilka razy w roku. Za to solitery traktuje się bardzo delikatnie nadając im pożądany kształt.

Rodzaje cięcia

Tak się składa, że cięcie również ma kilka zastosowań. Jednak starsze krzewy można całkiem ładnie zmusić do kwitnienia wykonując cięcie odmładzające. Dla tych co mają w ogrodzie już kilkuletnie krzewy jest to ważny zabieg.

Cięcie na kwiat wykonuje się corocznie. Należy przestrzegać terminu, gdyż zbyt późne wykonanie tego zabiegu może doprowadzić do usunięcia zawiązków pąków na przyszły rok!

Cięcie odmładzające wykonuje się u wieloletnich krzewów, zwłaszcza jeśli w jakimś okresie życia były zaniedbane i ich wygląd zostawia dużo do życzenia. Usuwamy stare konary, zostawiając młode skrócone gałęzie, które stanowią zaczątek nowej korony krzewu. Warto taki zabieg w przypadku dużych krzewów rozłożyć na kilka lat.

Jak dużo uciąć?

Często jest to problem początkujących ogrodników. Dlatego polecam zasadę, im mniej tym lepiej. Zbyt mocne przycięcie prowadzi często do zmniejszenia kwiatów w następnym roku. Również zbyt późno wykonane cięcie skutkuje niskim plonem kwiatowym.

Jakie krzewy ozdobne wymagają cięcia?

Wśród wielu krzewów ozdobnych jakie sadzimy w ogrodach, niektóre z nich wymagają, aby je corocznie skracać. Do takich należą między innymi:

 • lilak;
 • jaśminowiec;
 • śnieguliczka;
 • tawuła jarzębolistna;
 • ligustr pospolity;
 • kalina.

Bez corocznego cięcia u tych roślin nie będzie kwiatów

To nie są wszystkie gatunki wymagające ciecia jakie możemy spotkać w swoich ogrodach. Jednak wybrane tu są bardzo wrażliwe na jego brak. Wskazana jest także systematyczność tego zabiegu oraz odmładzanie krzewów raz na kilka lat.

Bez corocznego cięcia u tych roślin nie będzie kwiatów

Niektóre gatunki bez cięcia nie tylko nie będą ładnie wyglądać, ale też ich kwitnienie będzie o wiele mniej okazałe. Do wymagających corocznego cięcia należą:

 • forsycje;
 • róże;
 • hortensje.

Wygląd tych krzewów w trakcie kwitnienia będzie o wiele bardziej dekoracyjny jeśli zadbamy o przycinanie ich w odpowiednim terminie.

Przycinanie krzewów to nie jedyny zabieg wspomagający kwitnienie

Samo wycinanie przekwitłych kwiatostanów nie stanowi o obfitym kwitnieniu za rok. Równie istotne w tym czasie jest także nawiezienie roślin. Wzbogacenie podłoża o składniki mineralne sprawia, że roślina uzupełnia wyczerpane kwitnieniem zapasy, a przy okazji tworzy zawiązki na przyszły rok. Nie spowalnia się wtedy wzrostu krzewu i pobudza do produkcji kwiatów.

Technika cięcia

Ważnym elementem w sztuce cięcia krzewów ozdobnych jest też odpowiednia technika skracania pędów. Należy przede wszystkim pamiętać o:

 • odkażeniu narzędzi – bez tego zabiegu można przenosić między krzewami choroby;
 • cięcia nad oczkiem zewnętrznym;
 • cięcia na skos w stronę zewnętrzną krzewu, aby rana szybko zaschła;
 • większe rany smarować emulsją z fungicydem albo maścią ogrodniczą.

Każdorazowo po cięciu należy pozostałe resztki roślin usunąć poza obręb ogrodu. Kompostowanie ich ma sens jeśli posiadamy rozdrabniacz. Drobne gałązki i liście oraz kwiatostany można składować na kompoście.

Cięcie roślin ozdobnych jest wskazanym zabiegiem w przypadku większości gatunków. Jednak w przypadku nielicznych jest to zabieg zbędny, który wykonujemy tylko w przypadku oznak choroby na częściach rośliny.

Źródła:

Dodaj komentarz

~Katarzyna
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like
facebook unlike

Bardzo przydatny artykuł

Porada Kiedy i jak przycinać krzewy ozdobne
Dodano:
facebook like 154
facebook unlike 1

Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy nasza porada Kiedy i jak przycinać krzewy ozdobne pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Kiedy i jak przycinać krzewy ozdobne? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Radosław Dąbrowski
Dodano:
facebook like 5
facebook unlike 0

ciekawe może i tak...

Gosia
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Pielęgnacja kwiatów, ich przycinanie i znajomość jak oraz kiedy to podstawa zakładania pięknego ogrodu.


Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Błąd 80072EFE podczas próby aktualizacji systemu Windows 7...
80072EFE i po problemie aktualizacja rozwiązała problem
Ile razy można ogłosić upadłość? It's remarkable in favor of...
poza winem polecma sie tam wybrać ! pięknie tam jest
hmmm ciekawe
ciekawa porada
Dom i ogród jest ważny Czy nasza porada W jaki sposób...
Super wykonanie.