Najlepsze Porady Dom i OgródKlejonka sosnowa - dlaczego warto? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Klejonka sosnowa - dlaczego warto?

Klejonka sosnowa - dlaczego warto?

Drewno jest jednym z najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Początkowo przeznaczane na opał, z czasem stosowane w budownictwie.


Przez tysiące lat drewna używano do budowy ścian, stropów, mebli i narzędzi. Tworzono z niego łodzie i mosty. Obecnie drewno służy nam jako materiał budowlany i wykończeniowy.


Powstają z niego więźby dachowe, podłogi, a nawet całe domy. W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy konstrukcje z drewna klejonego.


Dlaczego tak jest? W czym drewno klejone jest lepsze od drewna litego, znanego człowiekowi od tysięcy lat?
No i wreszcie, dlaczego warto zdecydować się na sosnę?


Jak powstaje drewno klejone?

Proces produkcji drewna klejonego rozpoczyna proces cięcia go na tzw. lamele. Następnie deski suszy się do maksymalnie 8- 12% wilgotności. Wszystkie niedoskonałości drewna zostają usunięte.


Dopiero wtedy poddane zostają procesowi klejenia. Lamele mają frezowane złącza klinowe, które zazębiają się ze sobą. Kolejne warstwy zostają sklejone i sprasowane. Po wyschnięciu kleju, gotowe lamele przycina się na wymiar i jeśli jest to konieczne, poddaje się procesowi dalszej obróbki.

Zastosowanie

 Klejonka znajduje zastosowanie w przemyśle meblarskim i w stolarce okiennej oraz drzwiowej. Tworzy się z niej także podłogi i schody. Niektóre rodzaje klejonki są tak odporne na wilgoć, że stosuje się je do budowy mebli kuchennych i łazienkowych. Jednym z zakładów produkujących drewno klejone jest Richd Anders z Kańczugi. Warto zauważyć, że firma Richd Anders na zamówienie wykonuje klejonkę sosnową o zróżnicowanej budowie. Drewno klejone to bardzo popularny i uniwersalny produkt, który znajduje swoje zastosowanie w wielu miejscach.

Zalety drewna klejonego

Tworząc konstrukcje, chcemy by przetrwała długie lata. Wytrzymałość jest jedną z najbardziej pożądanych cech w budownictwie i to na jej współczynniku opiera się wiele materiałów budowlanych.

Dlaczego klejonka sosnowa?

Drewno sosnowe jest łatwe do pozyskania, miękkie i wytrzymałe. Wysoka zawartość żywicy sprawia, że sosna jest trwała i odporna na działanie wilgoci. Materiał ten dobrze zachowuje się pod wodą.

 

Biel sosny pospolitej ulega łatwemu zaimpregnowaniu, łatwo również przyjmuje farby i lakiery. Środkowa część natomiast (tzw. twardziel) jest praktycznie nieprzesiąkliwa.

 

Jeśli więc chcecie uzyskać konstrukcje, która przetrwa wiele lat, wybierzcie klejonkę sosnową.

Dodaj komentarz

Porada Klejonka sosnowa - dlaczego warto?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 515
facebook unlike 1

Porady domowe Czy porada Klejonka sosnowa - dlaczego warto? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Klejonka sosnowa - dlaczego warto?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Ernest Chmielewski
Dodano:
facebook like 4
facebook unlike 0

ciekawe może i tak...


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

i sprawdzić vin... :)
mocne czerwone wina dobrze smakują w sosie spaghetti ! -...
Polecam Okna z profilu Streamline to nowoczesne rozwiązania,...
antykoncepcja :D
a gdzie wzmianka o dezodorancie ? ;)
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy porada Jak zabezpieczyć...
Największy plus wyposażenia domu czy mieszkania, w okna...
Fajnym rozwiązaniem są jeszcze diody które możemy przykleić do...