09.02.2024

Klejonka sosnowa - dlaczego warto?

Klejonka sosnowa - dlaczego warto?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Anna Kowalczyk
Anna jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z rodzicielstwem i wychowaniem dzieci. Jej artykuły są pełne praktycznych porad dla rodziców, inspiracji oraz wskazówek dotyczących budowania zdrowych relacji rodzinnych.
Udostępnij

Drewno jest jednym z najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Początkowo przeznaczane na opał, z czasem stosowane w budownictwie.


Przez tysiące lat drewna używano do budowy ścian, stropów, mebli i narzędzi. Tworzono z niego łodzie i mosty. Obecnie drewno służy nam jako materiał budowlany i wykończeniowy.


Powstają z niego więźby dachowe, podłogi, a nawet całe domy. W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy konstrukcje z drewna klejonego.


Dlaczego tak jest? W czym drewno klejone jest lepsze od drewna litego, znanego człowiekowi od tysięcy lat?
No i wreszcie, dlaczego warto zdecydować się na sosnę?


Jak powstaje drewno klejone?

Proces produkcji drewna klejonego rozpoczyna proces cięcia go na tzw. lamele. Następnie deski suszy się do maksymalnie 8- 12% wilgotności. Wszystkie niedoskonałości drewna zostają usunięte.


Dopiero wtedy poddane zostają procesowi klejenia. Lamele mają frezowane złącza klinowe, które zazębiają się ze sobą. Kolejne warstwy zostają sklejone i sprasowane. Po wyschnięciu kleju, gotowe lamele przycina się na wymiar i jeśli jest to konieczne, poddaje się procesowi dalszej obróbki.

Zastosowanie

 Klejonka znajduje zastosowanie w przemyśle meblarskim i w stolarce okiennej oraz drzwiowej. Tworzy się z niej także podłogi i schody. Niektóre rodzaje klejonki są tak odporne na wilgoć, że stosuje się je do budowy mebli kuchennych i łazienkowych. Jednym z zakładów produkujących drewno klejone jest Richd Anders z Kańczugi. Warto zauważyć, że firma Richd Anders na zamówienie wykonuje klejonkę sosnową o zróżnicowanej budowie. Drewno klejone to bardzo popularny i uniwersalny produkt, który znajduje swoje zastosowanie w wielu miejscach.

Zalety drewna klejonego

Tworząc konstrukcje, chcemy by przetrwała długie lata. Wytrzymałość jest jedną z najbardziej pożądanych cech w budownictwie i to na jej współczynniku opiera się wiele materiałów budowlanych.

Dlaczego klejonka sosnowa?

Drewno sosnowe jest łatwe do pozyskania, miękkie i wytrzymałe. Wysoka zawartość żywicy sprawia, że sosna jest trwała i odporna na działanie wilgoci. Materiał ten dobrze zachowuje się pod wodą.

 

Biel sosny pospolitej ulega łatwemu zaimpregnowaniu, łatwo również przyjmuje farby i lakiery. Środkowa część natomiast (tzw. twardziel) jest praktycznie nieprzesiąkliwa.

 

Jeśli więc chcecie uzyskać konstrukcje, która przetrwa wiele lat, wybierzcie klejonkę sosnową.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady domowe Czy porada Klejonka sosnowa - dlaczego warto? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Klejonka sosnowa - dlaczego warto?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Klejonka sosnowa - dlaczego warto?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawe może i tak...
~Ernest Chmielewski
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Ciekawy artykuł
~~Rafał
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności