Kroton - jak go pielęgnować?

Trójskrzyn, znany też pod nazwami kodieum i kroton to roślina pochodząca z rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi z wysp Pacyfiku oraz z Azji południowo-wschodniej, gdzie zaobserwować można nawet 16 jego gatunków. Najpopularniejszym, który w Polsce uprawiany jest jako roślina doniczkowa, jest trójskrzyn pstry, występujący w wielu odmianach, różniących się od siebie chociażby kształtem i wybarwieniem liści. To właśnie te cechy czynią go atrakcyjnym i sprawiają, że coraz więcej osób wprowadza go do swojego wnętrza. Jak jednak pielęgnować tę roślinę tak, by była zdrowa i cieszyła nasze oko przez długi czas? Zapraszamy do lektury!
Stanowisko
Czytając o pielęgnacji krotona można spotkać się z wieloma opiniami, że jest rośliną kapryśną i trudną w uprawie. Wynika to z jego pochodzenia - zazwyczaj rośnie na terenach tropikalnych, gdzie ma zapewnioną wysoką temperaturę powietrza i dużą jego wilgotność. By dobrze rósł w pomieszczeniu, należy dążyć do odtworzenia tych warunków. Najodpowiedniejsze dla trójskrzyna stanowisko to widne i jasne miejsce, jednak nie bezpośrednio na słońcu. W takich warunkach kroton nie utraci swojego estetycznego wybarwienia ani nie będzie narażony na poparzenia. W przypadku temperatury, najlepszy dla rośliny będzie ta oscylująca wokół 20 stopni Celsjusza, natomiast zimą można ją obniżyć do ok. 16 stopni.
Podlewanie i wilgotność powietrza
Odpowiednie zawadnianie rośliny i utrzymywanie wilgotności powietrza to kolejne czynniki, które zadecydują o poprawnym wzroście krotona. W okresie wzrostu należy utrzymywać stałą wilgotność gleby, natomiast zimą podlewanie można nieco ograniczyć. Należy jednak pamiętać, że trójskrzyn źle znosi przesuszenia, podobnie jak wodę zalegającą w podstawce. Problemem dla rośliny może być też niska wilgotność powietrza - końcówki liści zaczną wtedy zasychać, a sam kroton stać się atrakcyjnym celem ataku szkodników, np. przędziorków. By temu zapobiec warto jest go ustawić w większym skupisku roślin, które same wytworzą odpowiedni klimat, w bliskim sąsiedztwie nawilżacza powietrza lub misek z wodą. Parując, nawilży ona powietrze.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Krotona najlepiej przesadzać wiosną do doniczki niewiele większej od poprzedniej, pamiętając o wymianie wyjałowionej ziemi na świeżą. Właściciele zwierząt powinni mieć też na uwadze, że roślina jest dla nich trująca - przy każdym uszkodzeniu, wydziela sok mleczny, który może powodować podrażnienia skóry i błon śluzowych. Jeśli chodzi o formowanie i rozmnażanie krotona, to jest on z natury rośliną krzewiastą, dzięki czemu nie wymaga przycinania w celu rozkrzewiania - można to zrobić, w ochronnych rękawiczkach, kiedy za bardzo się rozrośnie. Przycięte fragmenty posłużą do jego rozmnożenia - sam proces jest jednak trudny. Sadzonki należy przygotować z jeszcze nie zdrewniałych części rośliny, które po przycięciu należy włożyć na kilka godzin do letniej wody, a następnie zanurzyć w ukorzeniaczu i umieścić w torfowo-piaszczystym podłożu. By się ukorzeniła, należy zapewnić jej wysoką wilgotność powietrza i temperaturę ok. 25 stopni Celsjusza.
Dodaj komentarz
Ile razy można ogłosić upadłość? It's remarkable in favor of me to have a site, which is beneficial in favor of my experience. thanks admin Kiedy koniec upadłości konsumenckiej?
Dom i ogród jest ważny Czy porada Kroton - jak go pielęgnować? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Kroton - jak go pielęgnować?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
porada dość ciekawa