09.02.2024

Które rośliny doniczkowe są trujące i jak z nimi postępować?

Które rośliny doniczkowe są trujące i jak z nimi postępować?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Ewa Wojciechowska
Ewa jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z kulinariami i zdrowym gotowaniem. Jej artykuły zawierają przepisy na smaczne i zdrowe potrawy, porady dotyczące planowania posiłków oraz informacje o wartościach odżywczych różnych produktów.
Udostępnij

Współcześnie trwa trend na zazielenianie wnętrz - wiele osób otacza się swoją zieloną dżunglą, co nie tylko wprawia je w dobry nastrój, ale i prezentuje się pięknie. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że wiele z nich jest trująca. O ile dla dorosłych nie są one groźne, tak w przypadku dzieci i zwierząt należy zachować szczególną ostrożność. Chwila nieuwagi może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji. Na które rośliny warto uważać i co robić, by dalej cieszyły oko, ale pozostawały bezpieczne dla najmłodszych i czworonożnych domowników? Zapraszamy do lektury!


Trujące właściwości roślin
Wiele roślin doniczkowych, które stoją w naszych domach, pochodzi z terenów tropikalnych, gdzie stałe zagrożenie ze strony roślinożerców zmusiło je do wytworzenia mechanizmów obronnych. Niektóre z roślin tylko odstraszają swoim wyglądem i sokiem, inne mogą poważnie zatruć. W każdym przypadku nie zależy ich spożywać, dotykać wydzielanego przez nie soku oraz dopuścić do ich kontaktu z drogami oddechowymi czy oczami. Wydzielane przez niektóre rośliny rafidy, saponiny lub cyklaminy silnie podrażniają skórę, mogą spowodować trudności w oddychaniu, zaś po spożyciu - bóle brzucha i wymioty. Część substancji może też przyczynić się do arytmii serca, zaburzeń układu nerwowego, halucynacji, a nawet śpiączki i śmierci.

Na które rośliny szczególnie warto uważać?
Wbrew pozorom wiele popularnych roślin doniczkowych doniczkowych jest silnie trujących. Nie oznacza to jednak, że trzeba się ich od razu pozbywać - wystarczy zachować ostrożność w czasie czynności pielęgnacyjnych oraz ograniczyć dzieciom i zwierzętom dostęp do doniczek. W gronie najbardziej toksycznych roślin znajdują się: diffenbachia, monstera, kroton, bluszcz pospolity, anturium, poinsecja inaczej zwana gwiazdą betlejemską, dracena, aloes (przede wszystkim jego zielona część), skrzydłokwiat czy oleander.

Jak zapobiec zatruciu?
Pierwszym, najprostszym krokiem jest trzymanie roślin w odpowiednim miejscu - trujące egzemplarze nie powinny stać na podłodze i niskich kwietniach, do których z łatwością dosięgną zwierzęta i dzieci. W przypadku mocno trujących roślin jak np. diffenbachia podczas pielęgnacji warto używać rękawiczek, natomiast po każdym zabiegu umyć ręce w wodzie z mydłem. Dobrze też edukować dzieci i rozmawiać z nimi na temat zabawy przy roślinach i ich dotykania.

Jak reagować na zatrucie?
Jeśli sok podrażnił skórę, należy ją niezwłocznie opłukać pod bieżącą wodą. Dłońmi, które miały z nim kontakt nie wolno trzeć oczu lub ust, ponieważ może to prowadzić do dodatkowych podrażnień. W przypadku niepokojących objawów, które mogą być groźne, należy wezwać pogotowie i zabezpieczyć kawałek rośliny, która spowodowała reakcję. Dzięki temu lekarz będzie w stanie szybko i skutecznie zareagować.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Trzeba uważać podczas wyboru kwiatów.
~Klaudia
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy nasza porada Które rośliny doniczkowe są trujące i jak z nimi postępować? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Które rośliny doniczkowe są trujące i jak z nimi postępować?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Które rośliny doniczkowe są trujące i jak z nimi postępować?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności