Najlepsze Porady Dom i OgródŁóżka drewniane - użytkowanie, pielęgnacja i konserwacja

Łóżka drewniane - użytkowanie, pielęgnacja i konserwacja

Łóżka drewniane - użytkowanie, pielęgnacja i konserwacja

Zakup łóżka drewnianego to inwestycja w jego wieloletnie użytkowanie i piękny wygląd. Pozostawiony sam sobie mebel ten straci jednak na swojej jakości, estetyce oraz kolorze. Odpowiednio trzeba o niego dbać, zapewniając mu stosowne warunki i wykonując czynności pielęgnacyjne oraz konserwujące. Nie są one czasochłonne ani zbyt skomplikowane, jednakże konieczna jest ich systematyczność. Szczegółowe zalecenia powinny zostać zawarte w instrukcji przygotowanej przez producenta, jednakże w niniejszym artykule przedstawiamy podstawowe zasady na temat tego, jak dbać o łóżko drewniane.


Codzienne użytkowanie łóżek drewnianych

Zapewnienie łóżkom drewnianym długiego życia wymaga zadbania o odpowiednie warunki. Nie powinny jednak sprawić Wam większych kłopotów, ponieważ taka właśnie temperatura i wilgotność powietrza panują w większości domów. Meble drewniane potrzebują bowiem otoczenia 15-30 stopni Celsjusza oraz wilgotności powietrza wynoszącej pomiędzy 45 a 70%. Nie są to nieosiągalne warunki, a z pewnością wpłyną na długie życie łóżek z litego drewna. Jako że ten naturalny surowiec nie lubi gorąca, pamiętajcie o utrzymaniu stosownej odległości grzejników i kominków od mebli wykonanych z drewna. W coraz większej ilości domów instalowane jest obecnie ogrzewanie podłogowe, które nie pozostanie bez wpływu na łóżko drewniane, jeśli odpowiednio się go nie zabezpieczy. W zasadzie wystarczające są nakładki filcowe, które należy umieścić pod elementami stykającymi się z ciepłym podłożem. Podczas codziennego użytkowania mebli wykonanych z drewna, należy mieć na uwadze szkodliwy wpływ wody. Jeśli przypadkowo ją rozlejemy, od razu powinniśmy ją przy użyciu miękkiej szmatki zetrzeć.

Pielęgnacja i czyszczenie łóżek drewnianych

Na łóżkach bukowych oraz łóżkach dębowych na pewno będzie gromadził się w mniejszej lub większej ilości kurz. Aby jak najdłużej zachować estetyczny i elegancki wygląd mebli drewnianych, należy je regularnie ścierać delikatnie wilgotną szmatką. Trudniejszym do usunięcia zabrudzeniom dedykowane są specjalne płyny czyszczące przeznaczone do powierzchni drewnianych. Przed jego zastosowaniem radzimy się upewnić, czy aby na pewno jest możliwy do zastosowania w przypadku naszego łóżka drewnianego. Jeśli już to ustaliliśmy, możemy rozprowadzić niedużą ilość kupionego środka na miękkiej ściereczce, którą wykorzystamy do wyczyszczenia drewnianej powierzchni. Nigdy nie nanoście preparatu do drewna bezpośrednio na podłoże.

Konserwacja łóżek drewnianych

Łóżka drewniane znajdujące się w bogatym asortymencie internetowych sklepów meblowych, jak również inne meble wykonane przy użyciu tego naturalnego surowca należy poddawać systematycznym konserwacjom. W przypadku łóżek z litego drewna powinny się one odbywać dwa razy do roku przy użyciu wybranego wosku pszczelego, który jest do kupienia w większości sklepów i marketów budowlanych. Omawiana czynność nie wymaga szczególnych wysiłków ani czasu, lecz znacząco wpłynie na długie życie mebli. Zdecydowanie rekomendujemy stosowanie się do zwyczajowych wytycznych pochodzących od producenta, które stanowią gwarancję prawidłowo wykonanych zabiegów, a więc i długiego życia łóżek drewnianych. 

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jakie proporcje ?
sprawdza się! polecam
Znakomity artykuł, bardzo dobrze sie go czyta. Wiele...
Każdy ma swój gust i każdy dopasuje aranżację do własnego. Ja...
coś w tym jest
porada dość ciekawa
porada dość ciekawa